Bursa’da 16 günübirlik gezi rotası

Bursa’da 16 günübirlik gezi rotası / Bursa’da gezilecek yerler

Sizin için Bursa’dan 16 tane günübirlik gezi rotası belirledik. Bursa’yı farklı açılardan değerlendirerek bir seçki yaptık. Tarihle doğanın harmanı olan bu liste size referans olabilir.

Tarihi İnkaya Çınarı

Çekirge’den Uludağ’a çıkan yolun üzerindeki İnkaya Köyü’ndeki bu devasa çınar 600 yaşının üzerinde. İnkaya Çınarı, Türkiye’nin en yaşlı ağacı olma özelliğini taşıyor. Yüksekliği 35 metre, çevresi 9,45 metre, çapı 3 metre olan çınarın on üç ana kolu var. Çınar eskiden harman yeri olarak kullanılan alana gölgelik yapması için dikilmiş. Kayalık olan arazinin iç bölümündeki su sızıntıları ile devamlı beslenen çınar, günümüze kadar sağlıklı bir şekilde ulaşmış durumda. Tarihi çınarın altında çay bahçesi, restoran, hediyelik eşya dükkanları, meyve ve sebze stantları bulunuyor.

Suuçtu Şelalesi 

Mustafakemalpaşa ilçesine 18 km. uzaklıkta, Çataltepe mevkiinde, Muradiye Sarnıç Köyü yakınlarında, Karadere üzerinde yer alan Suuçtu Şelalesi; bir fay hattının çökmesi ile oluşmuş. 38 metreden dökülen su, yazın suyunun azalmasına rağmen kış aylarında doldurduğu göleti ile güzel bir manzara… Suçtu Şelalesi, etrafını saran kayın ağaçları arasında, serin ve temiz havası ile gezi, piknik ve mesire alanı olarak kullanılıyor. Doğayla baş başa kalmak isteyenlerin, bu isteklerine fazlasıyla cevap veren bir yer. Bölgeye adını veren 11 çağlayan, yılların yorgunluğunu bir anda insanın üstünden silip atabilecek bir etkileyiciliğe sahip. Burası merkeze uzak olduğu için şahsi aracınızla ya da Bursa’dan araç kiralama seçeneği ile buraya gelmeyi tercih edebilirsiniz.

Bursa Hayvanat Bahçesi – Botanik Park

Bursa Hayvanat Bahçesi, hayvanların doğal ortamlarına uygun olarak düzenlenmiş barınaklara sahip. 55 türde 500 hayvan yaşıyor. Ayı, kurt, aslan, leopar, yırtıcı kuşlar, lama, yaban eşeği, deve, maymun bölümlerinin yanı sıra deve kuşları ve zebraların da bulunduğu Afrika Savağı bölümü yer alıyor. Su kuşları için ayrılan bölümde dev bir kafes ve gölet bulunuyor. Yakın çevre yolunda Hayvanat Bahçesi’nin bitişiğinde yer alan Soğanlı Botanik Parkı ise, 400 dönümlük bir alanı kaplıyor. Bitkisel araştırma ve bilimsel çalışmalara açık olan Botanik Park, birinci derece SİT alanı.

Japon Bahçesi, Fransız Bahçesi, İngiliz Bahçesi, gül bahçesi, kaya bahçesi, kokulu bitkiler bahçesi, şekilli bitkiler bahçesi gibi bölümlerin yer aldığı parkta, 150 tür ağaç, 27 çeşit gül, 76 tür çalı, 20 tür örtücü bitki bulunuyor. Parkın bünyesinde otel ve restoran olarak hizmet veren 17-19 yüzyıl Bursa konaklarının modellendiği bir bölüm yer alıyor. Koşu ve yürüyüş yolları, spor alanları, bisiklet parkurları, çocuk oyun, otomobil pisti, spor aletleri gibi etkinlik alanlarının yanı sıra Botanik Park’ta bir de suni gölet bulunuyor.

Cumalıkızık

Osmanlı kırsal mimarisinin en görkemli köy yerleşimlerinden biri olarak günümüze kadar gelmeyi başaran Cumalıkızık, Uludağ’ın güney eteklerinde kurulan 700 yıllık bir vakıf köyü. Cumalıkızık geleneksel Osmanlı mimarisine göre şekillenmiş, özgün sivil mimarlık örnekleri olan evlerin organik sokak dokusu ve anıtsal yapılarla bütünleştiği önemli bir kültür mirası… İçlerinde yaşamların sürdüğü evleriyle adeta bir açık hava müzesi olan Cumalıkızık; tarihi, doğal ve kültürel değerleriyle UNESCO dünya tarihi mirası listesine de aday.

Gölyazı

Gölyazı, Bursa’nın en zengin antik yerleşim yerlerinden birisi. Bursa-İzmir karayolunun 35. kilometresinde bulunan yol ayrımından 7 kilometre mesafelik bir yolla ulaşılan ve Uluabat Gölü’nün doğu ucunda, derin bir yarımadanın üzerinde kurulan beldenin tarihi M.Ö. 6. yüzyıla dek uzanıyor.

Halk arasında “Deliktaş” olarak anılan ve su kemeri olduğu tahmin edilen bir yapı ile “Taş Kapı” diye adlandırılan antik kale kalıntılarının yanı sıra, Kız Adası’nda bulunan Apollon Tapınağı’nın kalıntıları, antik tiyatro kalıntıları, yarımadanın çevresinde kalıntılarına rastlanan surlar, 19. yüzyılda burada yaşayan Rum azınlık tarafından yaptırılan Hagios Georgios Kilisesi ve Manastır Adası’nda kalıntıları bulunan Hagios Konstantinos Manastırı Kilisesi bölgenin en ilgi çekici tarihi kalıntıları… SİT alanı ilan edilerek koruma altına alınan bölgede ayrıca, yapılış tarihi bilinmeyen tarihi bir cami ve hamam bulunuyor. Bugün “ağlayan çınar” adıyla anılan ve beldenin yarımadayla bağlantısını sağlayan köprünün başında bulunan 400 yıllık çınar da görülmeye değer bir doğa harikası.

Hisar – Tophane

Hisar Bölgesi, Bithynia döneminden Osmanlılar’a kadar uzanan süreçte inşa edilmiş önemli eserleri bünyesinde toplar. Bursa Kalesi, Balibey Han, Kale Sokak’ta yoğunlaşan tarihi Bursa evleri, tarihi camiler ve Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi ile oğlu Orhan Gazi’nin türbeleri, İstiklal Şehitleri Anıtı ve Bursa Saat Kulesi bu bölgede yer alır. Hisar’daki Kavaklı, Osmangazi ve Alaaddin Mahalleleri Bursa’nın ilk yerleşim yerleri olmaları yönüyle pek çok değeri bünyelerinde taşırlar. Yine bu bölgedeki Tophane Parkı panoramik Bursa manzarasının en iyi seyredilebileceği bir noktadadır.

Trilye

Mudanya’nın 12 km. batısında, Marmara Denizi’nin güneyinde yer alan Zeytinbağı (Trilye) tarihi dokusunu günümüze kadar taşıyan bir kıyı kasabası. MÖ.5. yüzyıldan beri yerleşimin olduğu bölge tarihi kaynaklarda “trigleia”, “bryllion” ve “trilya” gibi adlarla kayıtlı. Güney Marmara’nın değerli ürünlerine antik dünyadan talep artınca Kios (Gemlik), Kurşunlu, Apemeia (Mudanya), Siği (Kumyaka), Trilye (Zeytinbağı) gibi iskeleler kurulmuş, bölge canlılık kazanmıştır. Günümüzde, bölgede üretilen kaliteli zeytinlerden esinlenerek Zeytinbağı adı da bu güzel belde için kullanılıyor.  

Bakacak

Bakacak, Uludağ Oteller Bölgesi’ne 5 km uzaklıkta. Asfaltlanmış yolun sonuna 150 metre kala yolun bittiğini gösteren işaretle karşılaşıyorsunuz. Bakacak’a ulaştıktan sonra sağ taraftaki patikadan çok daha rahat görüşü olan kayalıklara geçmek fotoğraf çekmek isteyenler için faydalı olacaktır. Çok güzel manzara ve Bursa’ya hakim fotoğraflar çekebileceğiniz bir yer. Ayrıca Bakacak’a Sarıalan’dan binebileceğiniz telesiyej ile de ulaşabilirsiniz.

Kozahan

Ulu Cami ile Orhan Camii arasında yer alan Koza Hanı, Sultan II. Bayezid’in İstanbul’da inşa ettirdiği Bayezid Külliyesine gelir sağlamak amacıyla 1490 yılında yaptırmış. Bursa’nın en güzel ve günümüzde en yoğun olarak kullanılan hanı. Duvarları tuğla ve taşla örülmüş olan bu han, dikdörtgen bir avlunun çevresinde yer alan iki katlı bir yapı. Bu hanın doğusunda ahır ve depoların bulunduğu ikinci bir avlulu bölüm var. Yapıya, Kapalı Çarşı tarafından taş kabartma bezeli abidevi görünümde bir taç kapıyla giriliyor. Üst kattan güneye, avluda depolara ve Orhan Camii yönüne açılan üç kapısı daha bulunuyor. Alt katında kırk beş, üst katında ise elli odası olan hanın avlusunun ortasında taştan yapılmış, sekiz ayak üzerine oturtulmuş bir köşk mescit bulunuyor. Alt kısmında bir şadırvan var. Günümüzde ulu çınarların altında şadırvan sesinin dinlenebildiği keyifli bir alışveriş merkezi…

Yeşil Türbe

Sultan Çelebi Mehmed’in kabrinin bulunduğu Bursa’nın simgesi ünlü türbe. Sekizgen planlı ve kubbeli bir yapı olan Yeşil Türbe’de, ayrıca Çelebi Mehmed’in kızı Selçuk Hatun, kardeşleri Hafsa Hatun, Ayşe Hatun, Mahmud, Yusuf, Mustafa, ebesi Daya Hatun’un sandukaları mevcut. Türbenin bahçesinde ise; Hoca Sadeddin Efendinin babası Hasan Can ile Aziz Ahmed Paşa yatıyor. Türbeye dışarıya taşan portaldeki kapıdan giriliyor. Girişin iki yanında çiçekli çinilerin süslediği iki mihrap var. Ceviz ağacından ve hendesi tezyinatla süslü kapıyı Tebrizli Ali bin Hacı Ahmed isimli bir usta yapmış. Yeşil Türbenin iç duvarları, yerden üç metreye kadar yükselen, altıgen yeşil çinilerle süslenmiş. Zamanla yerinden düşen bu çinilerin yerine 19. yüzyılda firuze renkli çiniler konulmuş.

Ulu Cami

Osmanlı mimarisinin şaheserlerinden olan ve İslam dünyasının en önemli 5 mabedinden biri olarak gösterilen Ulu Cami, Bursa’nın en büyük ve en görkemli yapısı. Atatürk Caddesi’nde Hanlar Bölgesi’ne komşu olan Ulu Cami, gerek mimarisi gerekse işçiliği ile döneminin de en önemli eserlerinden biri. Bursa’da inşa edilen padişah camilerinin (selatin) dördüncüsü. 1396 -1399 yılları arasında yaptırılan bu eşsiz eser, kapalı ibadet alanının boyutları bakımından Türk tarihinde yapılan en büyük cami. Mimarı Ali Neccar olan bu eşsiz eserin yapımında dönemin en iyi ustaları ve sanatçıları görev almış. Yüksek iki minaresi ve benzer boyutlarda yirmi kubbesi olan Ulu Cami, çok ayaklı cami şemasının klasik ve abidevi bir örneği. Caminin dört cephesinde üç kapı bulunuyor.

Sukaypark

Osmangazi Belediyesi tarafından Çukurca Mahallesi’nde yaptırılan Türkiye’nin ilk su sporları parkı olan Sukaypark, 100 dönüm arazi üzerine kurulu. Parkın bünyesinde bir ada, su kayağı yapılan gölet, oyun parkları, yürüyüş ve koşu bantları, kafe restoran ve spor okulu bulunuyor. Uluslararası standartlara uygun olarak inşa edilen tesislerde, pek çok ulusal ve uluslararası organizasyon düzenleniyor. Yazın sıcak günleri için serinletici, adrenalin dolu ve ferah bir seçenek.

Hünkar Köşkü Müzesi

Hünkar Köşkü, 1844 yılında Abdülmecit Han’ın Bursa gezisi nedeniyle av köşkü olarak yaptırılmış. Abdülmecid Han’dan sonra Osmanlı sultanlarından Abdülaziz Han ve 5. Mehmet Reşat da köşkte konuk olmuş. Hünkar Köşkü, 1922 yılında Atatürk ile birlikte Kurtuluş Savaşı komutanlarını da 12 gün süreyle konuk etmiş. Atatürk ayrıca, 1925, 1931 ve 1935 yıllarında Bursa’ya yaptığı ziyaretlerde de köşk’ü ziyaret etmiş. Köşk zaman içinde, “Kasr-ı Hümayun”, “Kasr-ı Milli”, “Cumhuriyet Köşkü” ve “Atatürk Köşkü” adlarıyla da anılmış. Kabul salonu, Atatürk’ün yatak odası, çalışma odası, manevi kızları Sabiha ve Ülkü Hanımların yatak odası, yemek odası ve diğer güzellikleriyle geçmişin yaşanmışlıkları izlerini hissettiriyor.         Bursa’da 16 günübirlik gezi rotası Bursa’da 16 günübirlik gezi rotası Bursa’da 16 günübirlik gezi rotası

 Mudanya

Bursa’nın 25 km kuzeybatısında ve Marmara Denizi kıyısında yer alan Mudanya, temiz havası ile yaz turizminin yoğun olarak yaşandığı bir merkez. Mudanya, İonya’nın 12 büyük kentinden biri olan Kolofonlu göçmenler tarafından M.Ö. VII. yüzyılda kurulmuş. Apamcia-Myrleia adlı bu antik kent bugünkü Hisarlık Tepe’de yer alıyor. Mudanya; Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerini yaşamış bir kent. Osmanlı evlerinin Bursa’daki en güzel örnekleri de burada. Bu evlerin en önemlisi ise Tahir Paşa Konağı. Mudanya Mütareke Müzesi’ni ve tarihi bir tren istasyonu olan Montania Oteli’ni gezmeden, çarşaf böreği, cevizli lokum ve balık yemeden dönülmemelidir.

Arap Şükrü Sokağı

Arap Şükrü, Bursa’nın Altıparmak mahallesinde Yahudilik olarak bilinen bölgede yer alan balık lokantaları, işkembe çorba-paçacıları, sazlı sözlü eğlence yerlerinin bir arada bulunduğu, taşıt trafiğine kapalı turistik bir sokak. 1992’den bu yana turizm amaçlı bir eğlence sokağı olarak yaşıyor. Bursa’da yaşayan 50-60 hanelik Yahudi nüfusun kullanımına açık olan Geruş Sinagogu da bu sokakta. Arap Şükrü Sokağı Altıparmak’a Caddesi’nin başında solda görülen ünlü Balıkçı Reşat dükkanından başlıyor. Sokakta yere her 5 metrede bir üzerlerinde Bursalı ünlü sanatçıların adlarının yazılı olduğu plakalar yerleştirilmiş durumda. Bursa’nın rakı-balık kokan geceleri bu sokakta nefes alıyor.

Misi Köyü

Bugün Gümüştepe mahallesi olarak bilinen 2000 yıllık geçmişe sahip tarihi Misi Köyü’nün ilk adının Misipolis olduğu sanılıyor. “Misi” kelimesinin kökeni Misyalıların yurt olarak buraya yerleşmeleri ve misyonerlik merkezi olarak Misi’nin seçilmesinden kaynaklanıyor. Günümüze kalıntıları ulaşan Misipoli Manastırı’nda, İncil’i tartışmak üzere İznik’teki konsülün burada da toplandığı söyleniyor. Doğallığından, özgün mimarisinden, çivit mavisi evlerinden hiçbir şey kaybetmemiş olan Misi Köyü Bursa’nın merkezinden yalnızca 12 kilometre uzaklıkta. Sınırsız yeşilliği, söğütleri, meyve ağaçları ve bir köprü gibi gökyüzüne uzanan kavak ağaçlarıyla, antik çağda başlayan bir öyküyü günümüze kadar taşıyan köy; asma yaprağı, misket üzümü ve şarabı ile ünlü.

Başa dön tuşu