Ruhu özgür bir Bursa terası

Bakacak - Engin Çakır

Bakacak, Uludağ’ın Bursa Ovası’na en hâkim tepesi… Uçsuz bucaksız bir rüya gibi uzanan ovalar, denizler, dağlar, yamaçlar, İnegöl ve Gemlik… Hatta iyi havalarda İstanbul’a dek uzanan nefes kesici bir manzara… 

Bakacak - Engin Çakır

Evliya Çelebi Seyahatname’de Bakacak’ı şöyle anlatmış; “Bakacak, mahalli fil hortumu gibi şehre eğimli bir yalçın kayadır. İnsan buradan aşağı bakamaz, aklı başından gider. Buradan, Bursa’nın Filadar Ovası’nda olan köyler, kasabalar, bağlar, bostanlar, Nilüfer Nehri ile sulanmış ova, bukalemun süsü gibi yapraklar halinde görülür. O kadar büyük bir dağdır ki, Bursa şehri altta gizlendiği için Ulucami, İç Kale ve Bedesten semtleri kesinlikle görünmez. Ancak uzak yerler de bir bir görülür. Öyle yüksek bir yerdir.”

Bakacak - Engin Çakır

Bakacak kelimenin her anlamıyla bir eşsiz bir doğa parçası. Hem de yanı başımızda… Uludağ oteller bölgesine 5 km., Bursa şehir merkezine 45 dakikalık bir uzaklıkta. Şehrin hengamesinden kaçıp ufka dalıp gitmek isteyenler için bulunmaz bir nokta. Görüp de hayran kalmamak elde değil. Bakacak’ın güzelliğini tamamlayan bir diğer yönü de Bakacak’a varana kadar takip ettiğiniz istikamet. Oteller Bölgesi’ne dek Uludağ’ın eşsiz doğasıyla birlikte gelinen yol, Oteller Bölgesi’ni geçtikten sonra daha da güzelleşerek devam ediyor. Sağlı sollu çiçeklerle bezenmiş, ağaçlarla sarılmış bu yola girdiğiniz anda; arabayı bırakıp bütün yolu yürümek isteyecek, bütün güzellikleri en ince ayrıntısına kadar görmek hiçbir şeyi kaçırmamak ve hiç unutmamak isteyeceksiniz. Tertemiz hava, tatlı bir esinti, kuşların birbirlerine yaptıkları iltifatlar ve çiçekler…

Bakacak - Engin Çakır

Bakacak’a gelip Bursa ovasına ilk baktığınız anda Nesimi’nin o ünlü sözü geliyor insanın aklına hemen, “Kâh çıkarım gökyüzüne seyrederim âlemi. Kâh inerim yeryüzüne, seyreder âlem beni…”

Bakacak - Engin Çakır

Yüzünüze vurup kulağınıza fısıldayan rüzgar, doğanın tam ortasında olduğunuzu geç kalmadan müjdeliyor size. 1800 metre yukarıda olduğunuzu bilmek bile tüylerinizi ürpertirken, manzaranın büyüsünün vermiş olduğu huzur bambaşka bir diyara götürebiliyor insanı. Bakacak’ın ilk etkisini atlatıp kendinizi doğanın içerisine bıraktığınız anda ise işin keyfi başlıyor.

Bakacak - Engin Çakır

Bakacak’a varırken ilk gözünüze çarpan Bursa’nın çoğu noktasından da görülebilen radyolink istasyonları ve vericiler olacak. Moralinizi bozmayın, devam edin. Gerçek doğa harikasını henüz görmediniz. Keşfedilmeyi bekleyen bir doğa harikası birazdan başınızı döndürecek… Sadece biraz cesaret çünkü yükseklik biraz ürkütücü ve bir o kadar da harika… İlk bakış, ilk korku ve endişeyi bir anda tatmanın heyecanı bir yana, sizi büyüleyen uçsuz bucaksız manzara bir yana… Ufak bir baş dönmesi, şaşkınlık ve hemen ardından korkunuzu içten içe bastıran merak duygusu… Gözleriniz mi yoksa zihniniz mi size oyun oynuyor? Gördüğünüz taşıyla toprağıyla, camisi ve ağaçlarıyla, öylece uzanan Bursa mı? Sakinleştikçe yavaş yavaş uzağa daha da uzağa bakmaya başlıyorsunuz. Yüksekte olmanın verdiği endişe ve korku ise hala yanınızda… Şimdi biraz da ufuklara doğru odaklanın, işte o gördüğünüz Gemlik… Deniziyle, denizinden daha da mavi olan gökyüzüyle orada öylece uzanıyor. İki farklı mavinin en güzel uyumu… İşte şehir ayaklarınızın altında… Keyfini çıkarın. Bir müddet sonra daha tanıdık yerler görmek için gözlerinizi kısıp daha dikkatli bakacaksınız: “Şu Ovaakça değil mi?”, “Çevre Yolu hangisi ki acaba?” “Şu sizin evin oradaki hastane galiba”, “Cumalıkızık ne tarafa düşüyor?”

Bakacak - Engin Çakır

Bakacak’a Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yakın zaman demir bir platform yapıldı. Bu teras sayesinde, yerli ve yabancı turistler artık daha rahat ve güvenli bir mekandan Bursa ovasını görebiliyor. Fakat üzücü bir tablo da hemen dikkat çekiyor. Bazı şehir magandaları oradaki koruma amaçlı camları tuz buz etmiş… Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan geçen ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün de onay verdiği ilk etap projede Bakacak meydanı da düzenlenecek. Araçların park edeceği bölgedeki asfalt sökülüp zemine granit parke taşı döşenecek. Ziyaretçilerin taleplerine göre, çay servisi yapılacak küçük bir kafeterya kurulması da düşünülüyor. Seyir terası projesi ile bölgede her yıl yaşanan ölümlü kazaların da önlenmesi hedefleniyor. Terastan vatandaşlar ve araçlar şehri rahatça seyredecek. Platform üzerinden yamaç paraşütü yapmak isteyenler de rahatlıkla havalanabilecek.

Bakacak kelimenin her anlamıyla bir eşsiz bir doğa parçası. Hem de yanı başımızda… Uludağ oteller bölgesine 5 km., Bursa şehir merkezine 45 dakikalık bir uzaklıkta. Şehrin hengamesinden kaçıp ufka dalıp gitmek isteyenler için bulunmaz bir nokta. Görüp de hayran kalmamak elde değil. Bursa Ovası’nı İnegöl yamaçlarını, Gemlik körfezini hatta iyi havalarda İstanbul kıyılarını dahi görebilmek mümkün… Evliya Çelebi yüzyıllar evvel geçtiği bu eşsiz manzara hakkında Seyahatnâme’ye birçok satır karalamış… Seyahatnâme’ye göre, eskiden buradan aya bakarlarmış. Ramazan ayının başlangıcında “Hilal” görünür mü görünmez mi, buradan baktıkları için bu mevkiye “Bakacak” denmiş… Eğer Ramazan hilalini görürlerse, ateş yakarak şehir halkına haber verirlermiş. Böylece kaleden toplar atılarak ertesi günü oruç tutulurmuş.

Bakacak - Engin Çakır

Bakacak’ın güzelliğini tamamlayan bir diğer yönü de Bakacak’a varana kadar takip ettiğiniz istikamet. Oteller Bölgesi’ne dek Uludağ’ın eşsiz doğasıyla birlikte gelinen yol, Oteller Bölgesi’ni geçtikten sonra daha da güzelleşerek devam ediyor. Sağlı sollu çiçeklerle bezenmiş, ağaçlarla sarılmış bu yola girdiğiniz anda; arabayı bırakıp bütün yolu yürümek isteyecek, bütün güzellikleri en ince ayrıntısına kadar görmek hiçbir şeyi kaçırmamak ve hiç unutmamak isteyeceksiniz. Tertemiz hava, tatlı bir esinti, kuşların birbirlerine yaptıkları iltifatlar ve çiçekler… Peki ya Uludağ’ın canlılığı ve büyüsü… Hemen yanı başınızdaki derin vadiden gelen su çağlamasının insanın kulağını uğuldatan sesi… Göğe yükselmiş yalçın kayalar, onlara eşlik eden gizemli ve garip görünümlü yamaçlar… Fantastik bir film setindeymiş gibi hissedebilirsiniz kendinizi. En uç noktada, en tehlikeli çatlaklarda yaşamaya kök salan papatyaları görebilirsiniz. Soğumaya başlayan havayla birlikte ürperirsiniz, çünkü yavaş yavaş Bakacak’ta gün bitiyor. Hiç böyle bir yükseklikten güneşin batışını izlediniz mi? Giderken güneşin bıraktığı izleri, bir şehrin dinlenmeye çekilişini ve geceye kafa tutan ışık oyunlarını… Bakacak alacakaranlıkta bir başka güzeldir, gece bir başka… Bursa’nın ne kadar büyük olduğunu gece daha rahat anlaşılabilir. Her yanı saran ışıklar, ovayla bütünleşmiş bir şehrin sınırlarını çizer adeta. Bu sınırlarla sınırsız bir özgürlük yaşanır Bakacak’ta. Yer ile gök, deniz ile göl aynı manzarada birer figüran oluverir bir bakışta…

Yazı ve fotoğraflar: Engin Çakır

Yorumlar

comments

Başa dön tuşu