Bursaspor’un ilk Avrupa maçı

Bursaspor Türkiye Kupası’nda ilk finalini 1970-71 sezonunda Eskişehirspor ile oynadı ve (1-0)(0-2) ile kaybetti. Başbakanlık Kupası için de Fenerbahçe’yi 1-0 yendi ve aldı. 1973-74’te ise yarı finalde Beşiktaş’ı eleyen Bursaspor finalist oldu ve finalde Fenerbahçe’ye yenilmesine rağmen rakibinin lig şampiyonluğu nedeni ile Kupa Galipleri’ne katılma hakkını elde etti.

1986 Türkiye Kupası Şampiyonu Bursaspor'un yönetim ve futbolcu kadrosu
1986 Türkiye Kupası Şampiyonu Bursaspor’un yönetim ve futbolcu kadrosu

Avrupa’ya ilk çıkış fırsatının yakalanmasında K. İsmail’in İstanbul’da Beşiktaş’a attığı(0-1) golün rolü büyüktü. Ve bu gol, “Avrupa kapılarını açan gol” olarak Bursaspor tarihine geçmişti. Başkan Selehattin Kaya, teknik adam ise Mustafa Ertan’dı.

Avrupa Kupa Galipleri’nde 1974-75 sezonunda Türkiye’yi de ayağa kaldıran başarılar kazanılmıştı. İlk turda İrlanda’nın Finn Harps takımını 4-2 ve 0-0 ile geçen kadro şöyleydi: Rasim-Kemal, İhsan, Gürol, Orhan, Vahit, Çeki, Sinan, Sedat ll(K.İsmail), Ali, Turan. Bu maçta Ali, Avrupa Kupalarındaki ilk golü atan futbolcu olmuştu. 2. turda İskoç Dundee United’i 0-0 ve 1-0 ile eleyen Bursaspor, 3.turda Avrupa Şampiyonu Dinamo Kiev’e 2 maçta da yenilerek elendi ancak Kupa Galipleri’nde 5. oldu. O sezon Başkan Selehattin Kaya, teknik adam ise Gegiç idi.

Yorumlar

comments

Bu da ilginizi çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu