İngilizlerin gözdesi “güzel yer”

 

Kalkan, Engin Çakır

Yüzyıllar önce Herodot’un “dünyada yıldızlara en yakın yer” olarak tanımladığı, yakın bir döneme kadar ise küçük bir sahil kasabası olarak hayatını sürdüren Kalkan, artık tam bir odak noktası. Gezi rotaları, şık butik otelleri, zengin nüfusu, farklı ve ilgi çekici içeriklerde kafeleri ve restoranları ile Kalkan çok davetkar…

Cumhuriyet yıllarına kadar “Kalamaki” yani “güzel yer” anlamına gelen bir Rum kasabasıymış Kalkan. Hatta eski köyün kilisesi, bugün Kalkan’ın iki camisinden biri olarak kullanılıyor. Hep balıkçılıkla uğraşmışlar. Üzerinde şirin diye nitelenebilecek bir de deniz feneri bulunan, güzel bir limanları var. Bu liman şu an daha çok lüks yatları ağırlasa da balıkçı teknelerinin sayısı da hala azımsanmayacak kadar çok.

Yılın en az 300 günü güneşli olan bir kasabadan bahsediyoruz. Ancak Antalya’nın diğer tatil yörelerinden farklı olarak düşük nem oranı sayesinde “serin” bir yer Kalkan. Yerleşim yerleri arkasındaki yüksek tepelere doğru ilerlemiş bir liman kenti. Ancak yine Türkiye’deki diğer turistik alanlara göre kentleşmeyi daha iyi başarabilmiş ve kent estetiğini muhafaza edebilmiş bir yer. Kaş ilçesine bağlı bu yerin Kaş’a uzaklığı sadece 25 km.

Likya bölgesinin en güzel yerleşim yerlerinden bir tanesi olarak kolayca adlandırılabilecek olan Kalkan, koyu lacivertten turkuvaza kadar her tonu barından denizi ile kelimenin her anlamıyla bir cennet köşesi gibi. Beldenin içerisinden de denize girilebiliyor. Çakıllı bir denizi olsa da suyun berraklığı karşısında bunu dert bile etmiyorsunuz.

Önceleri sadece tekneyle yolculuk yapanları ağırlayan küçük bir beldeyken; 1984 yılında asfaltlanan Kaş – Fethiye arasındaki yol sayesinde, gezginlerin yolu daha çok buraya düşmeye başlamış. Son yıllarda ise özellikle Fethiye ve Kaş’ın her geçen yıl daha da popülerleşmesi ile birlikte, kendi halinde yaşayan Kalkan da tanınmaya başlamış. Popülerlik elit bir süreçle geliştirmiş Kalkan’ı. Cumbalı derme çatma evler yerlerini lüks oteller ve evlere bırakmış. Bu mülklerin yarısından fazlasının sahipleri ise İngilizler! İngilizlerle Türkler arasında evlilikler ya da iş ortaklıkları bir hayli fazla. Çıkan iki gazetesinin isimleri ise: Kalkan Times ve Kalkan Post!

Kalkan öyle bir yer ki, tipik Akdeniz hayatına kendinizi kaptırabilirsiniz. İsterseniz hiçbir şey yapmadan, günde sadece bir saat yüzüp, öğleden sonraları uyuyabilirsiniz. Sakin bir tatil isteyenler için biçilmiş kaftan. Likya medeniyetinin kurulduğu topraklarda hayal gücünüzün sınırları da genişliyor. Felsefe okumak, dünyayı ve hayatı sorgulamak için uygun bir yerde olabilirsiniz. Hele ki mehtaplı bir gece oradaysanız ve limanın üzerinden denizi izliyorsanız, unutamayacağınız hatıralarınız olmuş demektir.

Kalkan’ın avantajlarından bir tanesi de etrafta yakın yerler rotalarının oldukça çok olması. Birçok antik kent ve özellikli plaj çok yakınında. Sarı tabelaları, hiç bilmiyorsanız anayolu takip etmeniz yeterli. Likya bölgesinin tam ortasında olduğunuzu bilmeniz yeterli. Ne yana yelken açsanız ya da ne yana rota yapsanız mutlaka yeni bir maceraya sahip oluyorsunuz. Kalkan’ı ve çevresini tekne ile turlamak da hiç fena olmaz. Örneğin iki km mesafedeki Güvercinlik Deniz Mağarası’na, Bezirgan Köyü yakınındaki İnbaş Mağarası’na ya da Kaputaj Plajı ve yakınındaki Mavi Mağara tekneyle ulaşılabilen rotalar içerisinde.

 

 

Sadece çok yakın yerler değil, Kaş – Fethiye ile yakın çevresi ve buralardaki antik kentler de emrinize amade… Kaş merkezde bulunan Antiphellos Antik Kenti, Demre’de yer alan Myra Antik Kenti, Kekova’da bulunan Simena Antik Kenti, Limanağzı, Üçağız veya Çukurbağ Yarımadası tatiliniz boyunca gezebileceğiniz tarih duraklarından. Bezirgan Köyü’nden 15 dakikalık bir yürüyüşle, “Pirha”ya ulaşabilirsiniz. Bu antik şehir, Bezirgan’ın antik adı aynı zamanda. Orta Likya’nın en büyük kentlerinden biri. Denizden 850 metre yüksekte. “Üç Kadın Heykeli”ni mutlaka görün. İslamlar Köyü, Bezirgan’a yakın. Çok yeşil, çok sevimli bir köy. Kalkan-Fethiye yolu üzerindeki Kınık Köyü’nde bulunan Xanthos Antik Kenti, Tlos ve Arsada çok yakınlarınızda. Hatta oralara kadar gitmişken, yöre halkının “Gavur Ağılı” dediği Pydnai’yi de görün. Gönbe Yaylası’ndan ya da Saklıkent Kanyonu’ndan da söz etmeden olmaz elbette ki. Bunların her birisi ayrı bir rota ve ayrı birer yazı konusu. Özetle Kalkan, tarihi ve doğal güzelliklerin yoğun olarak bulunduğu bir havzada yer alıyor ve hem kendisinin güzelliği hem de yakın yerler rotalarının çokluğu ile seçeneklerden hoşlanan tatilcilere geniş bir yelpaze sunuyor. Seçmek size kalmış… Biz sizin için Fethiye- Kalkan yolu üzerindeki Patara Antik Kenti’ni seçtik. Okumak için sayfayı çevirin lütfen.

Yazı ve fotoğraflar: Engin Çakır

Kalkan, Engin Çakır

Başa dön tuşu