Yeteneğini keşfetmesine fırsat vermek!

Düşle & Yap Öğretmeni

Yeteneğini keşfetmesine fırsat vermek!

Sevgili anne babalar,

Çocuklarımız bizim için çok önemli, her şeyin en iyisini en güzelini yapsınlar istiyoruz. Belki çok başarılı olsunlar istiyoruz. Peki, mutlu olsunlar yaptıkları işi severek yapsınlar istiyor muyuz? Başarılı olacakları alanı belirlerken onlara soruyor muyuz?

Yeteneğini keşfetmesine fırsat vermek!

Biliyoruz ki bir insan sevdiği alanda çalışmalar yapıyorsa yaptığı çalışmadan keyif alıyorsa onu geliştirmek ve ileriye götürmek için çabalar. Yeteneğim olsa bile yaptığım işten keyif almıyorsam, isteyerek yapmıyorsam o alanda kendimi geliştirmem mümkün olmayabilir. Diğer taraftan çok istekliysem, çok çabalıyorsam ama doğuştan bir yeteneğim yoksa bile kendimi geliştirmem çok daha yüksek ihtimaldir. Çocukları en iyi tanıyabilecek en iyi gözlemleyebilecek kişilerin anne ve babaları olduğunu düşünüyorum.

 

Çocuğunuz kitap okumayı çok seviyor ve değişik hikâyeler yazmaktan mı hoşlanıyor?

Araştırmalar yapmayı çok seviyor size sürekli ilginç sorular mı soruyor?

Mutfağı birbirine katıyor, yeni deneyler peşinde mi koşuyor?

Yerinde hiç durmuyor, her yere tırmanıyor mu?

Hiç durmadan konuşuyor, konuşmadan bir saniye bile duramıyor mu?

Siz bir tamirat yaparken ya da bozulan bir makine gördüğünde soluğu yanı başınız da mı alıyor?

Çizmeden duramıyor, kalem kâğıt en yakın arkadaşı mı?

Her yemeği beğenmiyor, lezzetli olup olmamasını önemsiyor mu?

Hayvanları görünce çok mutlu oluyor, aç bir kedi görmeye dayanamıyor mu?

Bunlar gibi birçok ipucu bizim çocuğumuzu ve çocuğumuzun ilgilerini keşfetmemize yardımcı olabilir. Belki bizim sorun gibi gördüğümüz şeyler çocuklarımızın yeteneklerini keşfetmemiz, ilgi alanlarını fark etmemiz için önemli bağlantılar olabilir. Yeter ki farklı bakış açılarıyla konuya yaklaşabilelim. Çocuğumuzu gerçekten tanıyarak onu yönlendirirsek, mutlu olduğu alanlarda desteklersek gerçek başarıya ulaşması için ona yardımcı olabiliriz. Küçüklüğünden itibaren bir ilgi takip defteri tutarak hangi alanlara ilgi ve merak duyduğu not edilebilir. Bu küçük notlar, çocuğumuza meslek yönlendirmesi yaparken bile bize ışık tutabilir. Meraklı olduğu konularda çocuğumuzla küçük bir sohbet etmek, birlikte araştırmalar yapmak belki geziler düzenlemek çocuğumuzu tanımak ve desteklemek adına büyük adımlar olacaktır. Çocuklarımızı tanıyabilmek için onlarla birlikte vakit geçirelim, onları dinleyelim, bol bol oynayalım. Hayallerini bizimle kurmalarına izin verelim. Bize en doğru yolu beraber geçirdiğimiz zamanlar gösterecektir.  Bol keşifli günler dilerim.

Düşünen, sorgulayan ve üreten nesiller yetiştirmek ümidiyle…

TED BURSA KOLEJİ

Düşle & Yap Öğretmeni

Aymer Zülfikar

 

 

Yorumlar

comments

Bu da ilginizi çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu