Hayallerin ötesinden izlenimler

 eğitim - Düşle Yap Atölyesi

Çocuk olmak; bir kuşla birlikte uçmak, uçsuz bucaksız diyarlara ya da bir karıncanın yuvasında olabilmek, sofrasına oturup sohbet edebilmek doyasıya. Çocuksanız sınır yoktur hayallerinize… 

Çocuklar çok yaratıcıdırlar, özgün, orijinal ve eğlencelidirler. Şaşırtıcı derecede adaletlidirler, sonsuz bir cesaretleri vardır, hata yapmaktan korkmazlar. Bütün düşüncelerini özgürce söyleyebilirler, aynı zamanda duygusal, paylaşımcı ve fedakârdırlar. Saf ve temizdirler, düşündükleri gibi olabilir ve özel bir şey yapmadan çok ilginç fikirler ortaya koyabilirler. Biz yetişkinlerin sahip olmaya çalıştığı birçok beceriyi gerçekleştirebiliyorlar belki de. Bizden tek istedikleri onları dinlememiz ve onların fikirlerine değer vermemiz.

Biz, düşle-yap dersinde çocukların hayal güçlerini destekleyici ve bu yeteneklerini korumalarını sağlayacak, engin hayal güçlerini besleyen, eğlenceli ve düşündürücü birçok etkinlik yapıyoruz. Birlikte oyunlar oynuyor, bol bol düşünüyor ve yaparak, yaşayarak öğrenmelerine destek sağlıyoruz. Birbirinden ilginç ürünler tasarlamaları ve yeni icatlar oluşturmaları için onları teşvik ediyoruz. Çocuklarla birlikte çalışmak dünyanın en eğlenceli işi bence. Çocuk dünyasını ve eşsiz benzersiz hayal etme güçlerini çok yakından tanıma fırsatınız oluyor. Sınırları yıkıyor, hayallere dokunabiliyorsunuz. Onların eşsiz hayal dünyalarında kaybolmak, her seferinde farklı ve sonsuz maceralara adım atmak demek. Bazen dev bir dinozora dönüşebiliyorlar, ya da eğri büğrü bir çizgiye, bazen ise bir dedenin dişine. Siz de tutarsanız hayal uçurtmasının ucundan, uçsuz bucaksız fikir denizine doğru yol alabilirsiniz. Belki de mühim olan, biraz çocuk gibi düşünebilmek ve hayallerimizi özgür bırakabilmektir. Belki de yetişkin olduğumuzda kilitleyerek, arkamızda bıraktığımız engin düşünce dolabını tekrar açma cesaretini gösterebilmektir. Belki de, ruhumuzu çocukların saflığı, orijinalliği ve ilginç fikirleriyle besleyebilmek ve onlara sonsuz destek olabilmektir. Belki de mühim olan çocuklarımızı bu mükemmel özellikleri kaybetmeden büyütebilmektir. Bu kadar değerli şeylere sahipken neden kaybetsinler ki, değil mi?

Aymer Zülfikar TED Bursa Koleji Düşle Yap Öğretmeni
Aymer Zülfikar
TED Bursa Koleji
Düşle Yap Öğretmeni

 

Yorumlar

comments

Bu da ilginizi çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu