Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi

Uluumay Halk Kıyafetleri Müzesi

Uluumay Halk Kıyafetleri Müzesi

Kafkasya’dan Macaristan’a Irak’tan Yemen’e kadar tüm Osmanlı coğrafyasından Esat Uluumay ve ailesinin yaptığı araştırma çalışmaları ile derlenen eşyalar 4 ana koleksiyondan meydana geliyor. Bunlar; Osmanlı halk kıyafetleri, Osmanlı halk gümüş takıları, ‘karakeçililer”de kullanılan boncuk aksesuarları, Osmanlı el sanatları koleksiyonudur.

Açılan son bölümde de ”Osmanlı coğrafyasındaki din adamları kıyafetleri bulunuyor. Bakanlar Kurulu’nun onayı ile Bursa’nın Muradiye semtindeki Şair Ahmet Paşa Medresesi (Geyikli Medrese) 1999 yılında Bursa Valiliği aracılığı ile tahsis edilip harap haldeki bina Bursa Sanayi ve Ticaret Odası tarafından restore edildi. Bu restorasyondan sonra müze 2004 yılı 18 Eylülde ”Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi” adı ile izlenime açıldı. Müzenin Bursa’ya nazır yeşillikler içerisinde bir bahçesi vardır. Müzede  yer darlığı nedeniyle ancak 90 kıyafet ve 500 adet gümüş halk takısı sergilenebiliyor.

Uluumay Halk Kıyafetleri Müzesi

Muradiye Mahallesi, 16050 Osmangazi/Bursa- (0224) 222 75 75

 

Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi hakkında daha fazla bilgi için:

Bursa’da kabına sığmayan Osmanlı kültürü

Bursa’daki diğer müzeleri görmek için tıklayın.
Bursa Etkinlikleri

Konser, sinema, tiyatro, festival, fuar, söyleşi, çocuk tiyatrosu, gösteri, imza günü, sempozyum veya sergiler… Bursa’da olup biten ne varsa Bursa Etkinlikleri sayfamızdan takip edebilirsiniz. Güncel, bilet alınabilen, takvim sırasıyla sunulan, kategoriler ile ayrışan sayfamızdan doğru ve güvenilir bilgilere ulaşabilirsiniz. Üstelik sadece tek bir mekanı değil, şehirdeki birçok etkinlik noktasını tek bir çatıda bulabilirsiniz.

Bursa Konserleri / Bursa Tiyatroları / Bursa Sinemaları / Bursa Fuarları / Diğer Etkinlikler

“Sosyal kentin sosyal medyası” sloganıyla Dergi Bursa; www.dergibursa.com.tr internet adresinden ulaşabileceğiniz tüm Bursa etkinliklerini, sosyal medya hesapları aracılığı ile de sizlere hatırlatıyor.

Dergi Bursa‘yı Facebook ve Twitter hesaplarından takip edebilirsiniz. Bursa’nın en güzel fotoğrafları instagram hesabımız @dergibursa‘da yayında… Ayrıca kendi fotoğraflarını Instagram’da #dergibursa ile etiketleyenler sürpriz hediyeler kazanıyor. Bursa’nın nabzını bu sayfalardan takip edebilirsiniz. İyi eğlenceler…

 

Yorumlar

comments

Başa dön tuşu