Kara Şövalye’nin yükselişi (The Dark Knight Rises) 

 

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Christian Bale, Michael Caine, Anne Hathaway ve Gary Oldman

2012 / 2 sa 45 dk. ABD / Aksiyon, Drama

Başrolde Akademi ödüllü Christian Bale (“Dövüşçü/The Fighter”) yine iki karakteri birden- Bruce Wayne / Batman’i canlandırıyor. Filmde aynı zamanda Anne Hathaway, Selina Kyle rolünde; Tom Hardy, Bane rolünde; Akademi ödüllü Marion Cotillard (“La Vie en Rose”), Miranda Tate rolünde; ve Joseph Gordon-Levitt, John Blake rolünde yer alıyorlar.

Başrollerine geri dönen diğer isimlerse şöyle; Akademi ödüllü Michael Caine (“The Cider House Rules”) Alfred’i; Gary Oldman, Müdür Gordon’ı; ve yine Akademi ödüllü Morgan Freeman (“Milyonluk Bebek/Million Dollar Baby”) Lucius Fox’u canlandırıyor. Senaryo Christopher Nolan ve Jonathan Nolan tarafından yazıldı, hikaye ise Christopher Nolan & David S. Goyer’a ait. Filmin yapımcıları, daha önce de “Batman Başlıyor/Batman Begins” ve gişe rekoru kıran “Kara Şovalye/The Dark Knight” için bir araya gelen Emma Thomas, Christopher Nolan ve Charles Roven. Yönetici yapımcılar ise Benjamin Melniker, Michael E. Uslan, Kevin De La Noy ve Thomas Tull, ortak yapımcı Jordan Goldberg . DC Comics’in yayınladığı çizgi roman karakterlerine dayanıyor. Batman, karakteri ise Bob Kane tarafından yaratıldı.

“Kara Şövalye Yükseliyor” un kamera arkası ekibinde, uzun zamandır beraber çalışan ve “Kara Şövalye” filminde de beraber çalışmış olan ekip tekrar bir araya geldi. Ekipte Nolan’ın “Başlangıç/Inception” filmi ile yakın zamanda Akademi ödülü kazanan görüntü yönetmeni Wally Pfister, yapım tasarımcısı Nathan Crowley; editör Lee Smith; ve Akademi ödüllü kostüm tasarımcısı Lindy Hemming (“Topsy-Turvy”) yer alıyor. Ayrıca, “Başlangıç/Inception” filmindeki efektleriyle Akademi ödülü kazanan Paul Franklin ve Chris Corbould görsel ve özel efektler süpervizörü görevini üstleniyorlar. Müzikler Akademi ödüllü Hans Zimmer’a ait (“The Lion King”). Çekimler üç ayrı kıtada gerçekleşti; Amerika’da Pittsburgh, New York ve Los Angeles şehirlerinde, Hindistan, İngiltere ve İskoçya’da…

Başa dön tuşu