40 sayılık parolamız: görsellik

Bursa'da sonbahar, Engin Çakır

Fotoğraf makinesi icat edildiğinden bu yana bence; pozitivizm, fotoğraf makinesi ve sosyoloji birlikte büyüdüler. Çünkü fotoğrafın hayatımıza girmesi bazı şeyleri yeniden tanımladı.

Görme ile, görme duyusuyla ilgili, görmeye dayanan her şey buna katkıda bulundu. Ressamlık, oymacılık, heykelcilik, mimarlık vb. sanatlar, plastik sanatlar neredeyse hepsi algımıza birtakım duygular yüklüyordu. İşte bunun adı “görsellik”ti. Fakat fotoğrafın hayatımızdaki izleri biraz daha farklı bir yere oturdu. Gerçeklikle olan doğrudan ilgisi bizi duygularımızdan yakaladı. Tıpkı görüntüler ve gözle izlenebilen her şey gibi. Hele bir de buna farklı “bakış açıları” da eklenip sunumlar göz alıcı bir hale gelince, görselin yanına bir de “şölen” kelimesi eklendi.

Sırrımızı açıklıyoruz. 6 senedir hayatınıza dokunan bu yayın sizi en çok böyle kandırdı. Fotoğrafın görsel gücünü, baskı kalitesinin etkili sunumuyla önünüze serdi. Çok üzülerek izlediğim bazı yayınların yaptığı gibi internetten (ç)alınan fotoğraflar, kopyala yapıştır metinlerle dergi hazırlamadık. Ürettik, üretenlere yer açtık. Hem birlikte hareket ettiğimiz fotoğrafçılarımızın görsel arşivleri sizlerle buluştu hem de bir Photo Graphica organizasyonu olan rekortmen yarışmamız Bursa Fotoğraf Yarışması’ndan gelen harika karelerle şenlendi sayfalarımız. 40. sayımızı çıkarırken bir kahve ile eşlik edin istiyoruz, ne de olsa 40 yıl hatırı olur.

 Temamız görsellik olunca şehirde görsel izlerin peşine düştük. Tabi ki ilk durağımız her yanımızı saran mevsimdi. Sonbaharın görsel şölenini görmezden gelemedik. Yakın yerlere doğru küçük bir seyahat ile kışa yaklaştığımız şu günlerde içinizi ısıtacak Oylat’a uzandık. Müzik sahnelerine görsel ve işitsel bir şölen sunan Buse Türker ile müzik serüveni üzerine konuştuk. Şehirden görsel izler aradık. Andy Warhol ile çağımızın klasik sanatı pop artın bize yaşattığı görselliğe yaklaştık. Son dönemlerde tüm şehrin dikkatini çeken kent estetiği çalışmalarının şehre kattığı görsel kimliğe dikkat kesildik. 40. sayımızın hatırına 40 sayısının hayatımızdaki özel yerine değindik. Kısaca şehrin görsel hali var bu sayıda. Yıllardır öyle. Öyle kalacak.

Bir diğer gündemimiz de bu sayıyla müjdelediğimiz yeni projemiz. www.gorselbastir.com yeni çocuğumuzun ismi. Pek yakında proje detaylarını hem sayfalarımızdan hem de tüm sosyal iletişim kanallarımızdan paylaşıyor olacağız. Amacımız; 8 yıldır fotoğraf ve grafik işleri ile size hizmet veren Photo Graphica bünyesinde vücut bulmuş olan Dergi Bursa ve Bursa Fotoğraf Yarışması’ndan sonra, Bursa’ya yeni bir görsel marka daha kazandırmak. Dileriz ki onun da yolu kardeşleri gibi açık olur ve size imkanlar sağlar.

Keyifli okumalar dilerim.

Yorumlar

comments

Bu da ilginizi çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu