Deli Ayten

Deli Ayten / Ayten Şenaşık kimdir / Hikayesi / Hakkında her şey

Aşkın En Deli Hali: Deli Ayten

Soyismi gibi istediğini alamadı hayattan Ayten Şenaşık. Yaşamındaki en iyi yan onu tüm Bursa’nın tanımasıydı belki de. Koluna takıp takıştırdığı çantalarda neler taşıyordu, cümbüşü ve davulu hangi hazin şarkıları söylüyordu kim bilir…
Deli Ayten
Deli Ayten, Nihat Küçük

Bir omzunda taşıdığı birden fazla çantayla, cümbüş ve davul çalarak Bursa sokaklarının simgelerinden birisi olmuştu, 1935 Kamberler Mahallesi doğumlu “Deli Ayten…” Hikayesi hüzünle örülü bir aşktan ötürüydü. Bugünse ölümüne kadar yaşadığı Roman mahallesinin kentsel dönüşümle park haline getirilen bölümünde heykeli dikili…

Üç yaşında geçirdiği menenjit hastalığının olumsuz etkileri zamanla silinen Ayten Şenaşık, genç kızlığa adım attığı 13-14 yaşlarında, aynı mahallede oturan ve kendisinden 5 yaş büyük “Cümbüş Hasan”a aşık oldu. Ailesinin sevdiğiyle evlenmesine izin vermemesi üzerine Ayten’in akli dengesi yavaş yavaş bozuldu. Bir doktorun “Ancak sevdiği kişiyle evlenirse düzelir” demesi üzerine ailesi, Ayten’i alkolik olan Cümbüş Hasan’la evlendirmek zorunda kaldı. Dillere destan bir düğünle evlenen Ayten bir daha hiç düzelemedi. Aradan 1,5 yıl geçtikten sonra Cümbüş Hasan evi terk etti ve kendini içkiye verdi ve bir süre sonra da öldü. Eşinin ölümüyle yıkılan Ayten de avare halde sokaklarda dolaşmaya başlayınca adı “deli”ye çıktı.

Deli Ayten
Deli Ayten Heykeli, Engin Çakır
Deli Ayten / eight nine ten, Deli Ayten…

Deli Ayten, özellikle kent merkezindeki esnaf için bir dönemin simge isimlerinden biriydi. Tarihi Kapalı Çarşı ve devamındaki Uzun Çarşı’da dükkanları dolaşırdı. Onun girdiği dükkanlara bereket geldiğine inanılırdı. O ise “Hasanım Hasanım, nerdesin sen?” diye gezinir dururdu. Evlilik yıldönümlerinde en güzel elbisesini giyer, kırmızı rujunu sürer, davulunu temizler, cümbüşünü parlatır öyle çıkardı yola. Genellikle kendi halinde ve zararsız olmasına karşın kızdırıldığı zamanlarda saldırganlaşırdı. “Parlak Moruk”, gördüğü yakışıklılara taktığı lakaptı. Sadece bu lakabı söylemekle kalmaz, o devrin delikanlılarından yanak alırdı. Çarşı esnafı ise ona şöyle takılırdı: “eight nine ten, Deli Ayten…” Bunu duyan Ayten köpürürdü. Esnaf “Ayten Hanım buyurmaz mısınız?” diye dükkânına davet ederdi. Ayten alkışlar ve tezahüratlar arasında her seferinde başka bir dükkânda konaklar, oturur, çayını içer, sonra cümbüşünü alarak yürüyüşüne devam ederdi.

Kızyakup (Kamberler) Mahallesi’ndeki garip kulübesinde 12 Mart 1992’de komşuları tarafından ölü bulundu. Ahmet Dai Camii’nde kılınan cenaze namazından sonra Pınarbaşı mezarlığına defnedildi. Deli Ayten’in mezarı, 2001 yılında granit kaplanarak düzenlendi ve mezar taşına davullu fotoğrafı konuldu. Yıllar sonra 2009 yılında ise heykeli yapıldı ve Kamberler Tarih ve Kültür Parkı’na konuldu. Böylece mahallesine tekrar kavuşmuş oldu.

Hazırlayan: Engin Çakır

Bursa’dan başka aşk hikayeleri için tıklayın.  

Yorumlar

comments

Başa dön tuşu