Yanı başımızdaki gizli cennet

#karacabeylongozudiyebiryervar

Yanı başımızdaki gizli cennet

Yanı başımızdaki gizli cennet: Karacabey Longozu ulaşım bilgileri, Alper Tüydeş’in Karacabey Longozu fotoğrafları, Karacabey Longozu hakkında detaylı bilgi bu sayfada.

Yanı başımızdaki gizli cennet

Türkiye’de varlığı bilinen 4 longoz ormanından biri… Dünya genelindeki nadir doğal yaşam alanlarının arasında, 200’den fazla kuş türünü bir arada görebileceğiniz tek yer. Bursa’da yıllardır sabırla keşfedilmeyi bekleyen bir doğa armağanı Karacabey Longoz Ormanları…

Yanı başımızdaki gizli cennet

Karacabey Longoz Ormanları diğer adıyla Su Basar Ormanları, yıllardır sahip olduğu eşsiz manzaraların ve sahip çıktığı binlerce canlı türünün keşfedilmesini bekliyordu. Bir süre önce gün yüzüne çıkan ve turizme açılan bu saklı cennet şimdi Türkiye’nin dört bir yanından gelen ziyaretçilerini kucaklıyor. Türkiye’de en bilinen diğer örnekleri olan Kırklareli-İğneada, Sakarya-Acarlar, Sinop-Sarıkum ve Kızılırmak Deltası’ndaki Samsun Longozu gibi evrensel değer olarak kabul edilen jeolojik ve biyolojik çeşitliliğe sahip olan Karacabey Longoz Ormanları, hak ettiği ilgiye kavuşmuş olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Yanı başımızdaki gizli cennet
Engin Çakır

Boğazköy ve Bayramdere köyleri sınırında bulunan Karacabey Longozları’na gitmek için Karacabey’den Bayramdere Köyü’ne doğru yol almanız gerekiyor. Longozlara Yeniköy’den de bir giriş bulunuyor. Longoz, denize doğru akan derelerin getirdiği kumların birikerek kıyıda set oluşturması ve dere ağzını kapatması sonucu akarsuyun biriktiği yerde oluşan özel bir ekosistem.

Karacabey Longoz Ormanı - Alper Tüydeş
Karacabey Longoz Ormanı – Alper Tüydeş

Sulak alanlarla iç içe olduklarından yağmurların etkisiyle orman tabanındaki su seviyesinin hemen yükselmesiyle farklı bir doğa harikasına dönüşüyor. Delta oluşumlarında meydana gelen longozlar yağışların başlamasıyla birlikte giderek suyla doluyor ve yılın büyük bölümünü sular altında geçiriyor. Nehirlerin taşıdığı alüvyonlarla zenginleşen toprak yapısı suyla buluşunca muhteşem bir doğa harikası ortaya çıkıyor ve bölge her mevsim farklı renk ve canlılara ev sahipliği yapıyor. Yaz aylarında sular çekilince longozun tabanı yemyeşil bir örtüyle kaplanıyor.

Yanı başımızdaki gizli cennet

Yanı başımızdaki gizli cennet Karacabey Longoz Ormanları’nı içine alan 2000 hektarlık Kocaçay Deltası, Kuş Gölü’nden gelen Karadere, Uluabat Gölü’nden gelen Uluabat Deresi ve Bursa’dan gelen Nilüfer Çayı’nın birleşerek oluşturduğu, Kocaçay’ın Marmara Denizi’ne dökülmesiyle oluşan bir alan.

Alper Tüydeş, Karacabey Longoz Ormanları-

Buradaki çeşitlilik birçok canlıya yaşam alanı yaratırken, ortaya görülmeye değer manzaralar çıkıyor. Deltanın batı yarısında toplam alanı 194 hektar olan Dalyan ve Poyraz gölleri, 600 hektar alan sazlıklar, 730 hektarlık alanı kaplayan Su Basar Ormanları bulunuyor. Deltanın doğu bölümünde de 391 hektarlık Arapçiftliği Gölü, tarım alanları, kumullar, sazlıklar, deniz börülcesi ve ılgın ile kaplı geniş çamur düzlükler yer alıyor.

Yanı başımızdaki gizli cennet

Karacabey Longozu, Avrupa’da artık tamamen yok olan ve bahar aylarında altında kaldığı sular yaz aylarında çekilince seyre değer görüntüler sunan Su Basar Ormanları’nın Türkiye’deki en canlı örneği. Burada yapılan çalışmalar sonucunda tespit edilen 217 farklı kuş türü arasında yalıçapkını, ak pelikanlar, sürmeli kum kuşu, kıyı çamurculuğu, yılan kartalları gibi türler bulunuyor.

Karacabey Longoz Ormanı - BBB Arşivi

Dişbudak, kızılağaç, Söğüt gibi belli türdeki ağaçlar ile göl soğanı, su menekşesi, nilüfer gibi özel bir bitki örtüsünü de içinde barındırıyor. Afrika savanlarına rakip görüntülere sahip longozlar, bugüne kadar keşfedilmemiş olduğu yılların acısını çıkaran bir ilgiyle karşı karşıya. Bahar aylarında açıp güzellikleriyle büyüleyen, adı Bursa ile anılan nilüfer çiçekleriyle kaplı gölleri, bir arada otlayan yaban hayvanları ziyaretçilerine bir belgeselin içindeymiş hissi veriyor ve doğa şaşırtmaya devam ediyor…

Yazı: Ferhan Petek

Fotoğraflar: Alper Tüydeş ve Bursa Büyükşehir Belediyesi arşivi

Bu da ilginizi çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu