Çocuklarımıza bahar gelsin…

Çocuklarımıza bahar gelsin - Ayşegül AlkışBahar denince akla, büyümek, değişmek, üretmek, neşe geliyor. Çocuklar için de bunları yaşamak, anne ve babalarıyla deneyimlemek ayrı bir keyif olsa gerek. Peki bu baharın bize getirdikleriyle neler yapabiliriz?

Yaşasın Büyümek: Çocukların en sevdiği şeylerden birisidir nasıl büyüdüklerini görmek. Bunun için küçük bir aile etkinliği yapılabilir. Bebeklik fotoğraflarından oluşan bir gazete çok keyifli olacaktır. Bu fotoğrafların altına komik komik haberler yazılabilir. “Dünyanın en tatlı bebeği şu tarihe şurada dünyaya geldi. Görenlerin ‘bu ne güzel bebek’ dedikleri bebeğe … adı verildi” gibi. Büyümeyle ilgili somut gözlemler de çok etkileyicidir. Çocukların aklında iki soru belirir bu dönemde. “Ben nasıl büyüyorum?”, “Diğer şeyler nasıl büyüyor?” Bunun için boy ölçüm tahtası en güzelidir. Hatta böyle bir tahtanız olmasa da evinizde bir duvarı buna ayırabilirsiniz. Her yıl doğum gününde duvara bir çizik atmak, o yılı somut hale getirecektir. Diğer şeylerin büyüme merakı içinde, pamukta fasulye yetiştirmekten, eve bir evcil hayvan almaya kadar birçok seçenek mevcut.

Değişmek İstiyorum: Hepimizin ihtiyacıdır değişmek. Bahar da bunun için büyük bir fırsattır, doğa değişir, renklenir. Çocuklar için de değişim zamanıdır. İlk olarak çocuğa ait bir alan oluşturmak önemlidir. Eğer çocuğunuzun hala bir odası yoksa şimdi tam zamanı. Çocuğun odasının olması, özellikle çocuğun birey olma, mahremiyet alanını belirleme, kendi kendine vakit geçirebilme, evini sahiplenme gibi becerilerini oldukça geliştirmektedir. Odası olan çocuklar için de baharda değişiklikler iyi olacaktır. Bakabileceği bir çiçek almak, duvarlara bir doğa resmi yapıştırmak, uzay haritası asmak denenebilir.

Üretme zamanı: Baharda yenilenen doğayla birlikte birçok bitki çoğalır, açar, büyür. Çocuklar için de en güzel şeylerden biridir üretmek. Kağıttan uçak yapmak, konserve kutusundan robot yapmak, kağıt gemileri yüzdürmek, eski çoraba dikilen düğmelerle göz ağız yapıp kukla oluşturmak, incir yaprağından çanta yapmak gibi bildiğiniz oyunları paylaşın. Patates baskısını, kağıda boya sürüp ortadan katlayarak resim çıkarmayı gösterin.

Neşelenelim: Neşe için bedensel hareketler gibisi yoktur. Evde birlikte dans etmek, çocuğunuzla birlikte yürümek, koşmak, hatta zıplamak bahar enerjisini daha fazla hissetmenize yardımcı olacaktır. Ya da çocuğunuzu bir dans kursuna, jimnastiğe götürmek hepinize iyi gelecektir.

Ailenizin de büyüdüğü, neşelendiği bir bahar olması dileğiyle…

Yazı: Psk. Ayşegül Alkış

Yorumlar

comments

Başa dön tuşu