Batı’ya en yakın Asya toprağı: Babakale

Babakale, Engin Çakır

Babakale, Asya kıtasının en batı ucu. Ayrıca Marmara ve Ege bölgesini ayıran bir nokta. O kadar uç noktada kalmış olmalı ki gözden uzak kaderini hala koruyor.

Antik çağdaki ismi Lektos olan Babakale, Osmanlı’dan kalma şirin bir balıkçı köyü. Geçmişi 1723 yılına dek uzanıyor. Bir zamanlar Osmanlı donanmalarının geçtiği ve korsanların uğrak yeri olmuş bu uç noktaya, bir deniz seyahati sırasında fırtınaya yakalanarak sığınan Sultan III.Ahmet’in verdiği buyrukla, korsanlardan bıkıp usanan köylüleri korumak için bir kale yaptırılmış. Kalenin yapımı için çıkarılan fermanda, yurdun dört köşesindeki mahkumların Babakale’deki çalışmalarından sonra serbest bırakılacakları vaat edilmiş. Mahkumlar kaleyi yapmışlar, çeşmeye su getirmek için beş kilometre öteden künk döşemişler ve hatta liman inşaatına başlamışlar.

Babakale, Engin Çakır

Osmanlı’nın en son inşa ettiği kale geçirdiği restorasyonların da gücüyle tüm görkemiyle ayakta… Kale önceleri “Tılsımlı Kale” olarak anılırken, daha sonraları içerisinde Piri Reis’in tayfalarından Latif Baba’nın Türbesi’nin bulunması sebebiyle Babakale ismini almış. Bulunduğu konum itibariyle Babakale’de zengin balık çeşitlerini her mevsim bulmak mümkün. Köyde 3-4 tane balık restoranı bulunuyor. Salaş olanlar, ucuza balık yemek için çok uygun, ayrıca balığınızı kendiniz alıp pişirtmeniz de mümkün. Ayrıca köy boynuz saplı el yapımı bıçaklarıyla ünlü.

Babakale, Engin Çakır

Babakale muhtarlığı Asya kıtasının bittiği son noktada olduğunuzu belgeleyen bir sertifika da veriyor. Tıpkı Avrupa’nın bittiği nokta olan Portekiz’deki Capo da Roca’da verdikleri gibi. Sertifikada şöyle yazıyor: “Bu sertifika Babakale’yi ziyaret ettiği için verilmiştir. Kendisi gelişiyle bizi onurlandırdı, sevgi getirdi. Burası, Asya’nın ve Türkiye’nin en batı noktasıdır. Burada toprak biter ve insanı tarihsel masallar ülkesine götüren, denizler güzeli Ege başlar. Asya’nın ucundaki fener sevgi ve dostluk ışıklarını tüm dünyaya göndermektedir. Konuğumuz ve biz birbirimizi hiç unutmayacağız. Gittiği her yere onunla selamlar yolluyor ve herkesi sevgiyle Babakale’ye çağırıyoruz.”

Başa dön tuşu