Yıllardır aynaya bakıyorsunuz

Her enerji bir kaynağa bağlıdır. Gücünü oradan alır. İster fiziki ister manevi… Manevi gücümüzün kaynağı apaçık ortadaydı. Sermayeye esir olmadık, ya da ideolojik uzantılar ile genel geçer bir yayıncılık anlayışında hiç olmadık. Özgün, ne yaptığını bilen, hareketli, olumsuz her şeyden uzak duran bir yayın çıkarttık. Hayata daha olumlu bakmanız için çabaladık. Kaynağımız ise sizdiniz, enerji verdiniz. Biz sadece ayna olup, sizi size ilettik.

Bursa’yı biz inşa etmedik. Bithynialılar kurdu. Doğası zaten böyleydi. Mekanları oraya biz koymadık. Siz getirdiniz o konserleri, tiyatro oyunlarını. Festivalleri siz organize ettiniz. Onca başarı hikayesini biz yaşamadık. O sizdiniz. Bunca müzeyi biz doldurmadık, lezzeti biz keşfetmedik. O güzelim meyve ağaçlarını biz dikmedik. Anıt çınarlar dikilirken orada değildik. Şehrin kalbini saran o hanları, hamamları, çarşıları biz yapmadık. Ulu Cami gibi bir mabet ya da Yeşil gibi bir görsel hazineyi biz oraya koymadık. Mitoloji tarihinde Olimpos olarak geçen “ulu” dağımızı bu kadar yücelten biz değildik. Üzerinde kış sporları merkezleri yapıp turnuvalar düzenleyen… Biz ancak hikâyeye dahil olduk. Gördük dinledik, yazdık çizdik. Hepsini yapan sizdiniz. İşin özü sizde saklıydı. Bursalıların enerjisi ile oldu “Bursa” ve onun “dergi” hali.

Enerji temalı bu sayıda enerjinin kendisi ile birlikte kaynağını aradık. Benim cevabım zaten yukarıda. Kalan sayfalarda ise şunlar var: Bursa Mutfağı’ndan çıkagelen bir lezzet ile enerjimizi yükselterek başlıyoruz; Bağdat Hurma Tatlısı. Nicola Tesla ve Thomas Edison ile başlayan elektrik tarihi ve gelişimi, nasıl Merinos bölgesi ile kesişti? Bursa’nın enerjisini veren bu bölge ve tarihi elektrik binasının hikayesi güzel ve geniş bir dosya olarak karşınızda… Rengarenk tonları ile led ışıklar ve Robert Buelteman’ın eşsiz çalışması da yine enerjinin kaynağı elektrikle ilintili dosyalarımız içerisinde. Ruhsal bir enerji teması olan Yoga da yine konu başlıklarımızdan bir tanesi. Ve tabi ki her şeyin kaynağı doğadan da bir dosya hazırladık. Kaşif ruhunuzu yanınıza alın, Sadağı Kanyonu sizi bekliyor ve tabi daha birçok detay…

Keyifli okumalar…

You have been looking at the mirror for years  

All kinds of energy is bound to a source. It gets its power from there. Be it physical or spiritual… The source of our spiritual power was plain in sight. We never became the captives of capital or had a de facto publication approach in line with ideological extensions. We put forth a unique publication that knows where it is going and that shies off from all adverse aspects of life. We strived to take on a positive stance towards life. Our source was you; you gave us energy. We just became a mirror and reflected yourselves to you.

We did not build Bursa. The Bithynians did. Its nature was like this already. We did not place anything anywhere. You brought all those concerts, plays. You organized the festivals. We were not the ones with those success stories. It was you. We did not fill up all those museums or discover all those tastes. We did not plant those lovely fruit trees. We were not there when those monumental planes were being planted. We did not build the inns, Turkish baths or bazaars all around the heart of the city. We were not the ones who placed a shrine like the Grand Mosque or a visual treasure like Yeşil where they are today. We did not glorify our “grand” mountain that went down history as Olympos. Nor did we build sports centers and organize tournaments there… We just became part of the story. We looked, listened and wrote. You were the ones who did it all. It was you at the core. “Bursa” and its “magazine” came to be thanks to the energy of the locals of Bursa.

We looked for the source of this energy in our issue with the theme of energy. My response to this is already stated above. The following is included in the remaining pages: we kick off by increasing our energy with a taste from the Bursa Cuisine: Baghdad Date Dessert. How did the history and development of electricity that started with Nicola Tesla and Thomas Edison intersect with the Merinos region? The story of region that provides energy to Bursa as well as the story of the historical electricity building is included as a nice and comprehensive article… Led lights with lovely colors and the unique works by Robert Buelteman are also included in our pages on electricity. Yoga is also one of our titles as a spiritual form of energy. And of course, we prepared an issue that takes its source from nature. So take your discoverer side with you, for Sadağı Canyon and many other details await you…

Happy reading…

Yorumlar

comments

Bu da ilginizi çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu