Suuçtu Şelalesi 

 

Engin Çakır, Suuçtu-Şelalesi, Mayıs-2009

Engin Çakır, Mayıs-2009 

Mustafakemalpaşa ilçesine 18 km. uzaklıkta, Çataltepe mevkiinde, Muradiye Sarnıç Köyü yakınlarında, Karadere üzerinde yer alan Suuçtu,  bir fay hattının çökmesi ile oluşmuş. 38 metreden dökülen su, yazın suyunun azalmasına rağmen kış aylarında doldurduğu göleti ile güzel bir manzara… Suuçtu, etrafını saran kayın ağaçları arasında, serin ve temiz havası ile gezi, piknik ve mesire alanı olarak kullanılıyor. Doğayla baş başa kalmak isteyenlerin, bu isteklerine fazlasıyla cevap veren bir yer. Bu bölgeye adını veren 11 çağlayan, yılların yorgunluğunu bir anda insanın üstünden silip atabilecek bir etkileyiciliğe sahip.

Suuçtu Şelalesi, Mustafakemalpaşa - Engin Çakır

Kışın eni 30 metreye, genişliği selde 50 metreye kadar yükselen şelalenin civarında elektrik yok. Burada bulunduğunuz süre içinde tek lüksünüz piknik alanındaki ocaklarda pişen ızgaralar… Zaten bölgenin özellikleri arasında yer alan rengârenk kayalar, yeşilin neredeyse her tonu, buz gibi bir su, ciğerlerinizi tamamen tazelediğini hissedeceğiniz bir hava, şelalenin ruhunuza dokunan çağlama sesleri, o an dünyadaki en büyük lüksün bu olduğunu düşünmenize sebep oluyor. Suyunun bol olduğu aylarda oluşturduğu göletler ise şelalenin güzelliğine güzellik katıyor. Bölgede şelalenin peşi sıra pek çok küçük şelale de bulunuyor. Şelalenin çevresi doğa harikası kayın, meşe ve çam ağaçlarıyla dolu… Doğanın tadına bakmanın Bursa’daki en güzel yollarından biri olan Suuçtu’da hava ne kadar sıcak olursa olsun şelalenin verdiği doğal klima etkisi sayesinde serinlemekten öte üşüme ihtimaliniz bile var.

Suuçtu Şelalesi - Ağustos 2010 - Engin Çakır

Milli Parklar Av ve Yaban Hayatı Koruma Genel Müdürlüğü ile Orman İşletme Müdürlüğü’nce koruma altına alınan şelale, özellikle tatil dönemlerinde kendilerini otel odalarına kapatmak yerine doğanın kucağına bırakmayı tercih edenler için çok iyi bir seçenek oluşturuyor. Etrafı ağaçlarla çevrili olan Suuçtu’nun en üst noktası deniz seviyesinden 500 metre yüksekte bulunuyor. Oradaki küçük tesislerde alabalık yemek ise Suuçtu’nun keyfine keyif katan diğer bir dokusu…

Bursa şelaleleri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın

Yorumlar

comments

Başa dön tuşu