Ulu Cami

Ulu Cami / Bursa - 02.09.2009 - Engin Çakır

Bursa’nın tarihi sembollerinden olan cami, Bursa kent merkezinde, Atatürk Caddesi üzerinde bulunuyor. Çok ayaklı cami şemasının en klasik ve anıtsal örneği sayılır. Yirmi kubbeli yapı, Türkiye’deki iç cemaat yeri en geniş camisi. Mimarın Ali Neccar veya Hacı İvaz olduğu sanılıyor. Caminin kündekari tekniği ile yapılmış minberi Selçuklu oyma sanatından Osmanlı ahşap oymacılığı sanatına geçişin en önemli örneklerinden biri kabul edilen değerli bir sanat eseri. Caminin duvarlarında bulunan 19. yüzyılın ikinci yarısında ve 20. yüzyılın başlarında farklı hattatlar tarafından yazılmış 192 adet hat levhası ve duvar yazısı, hat sanatının özgün örnekleri arasında gösteriliyor. Caminin iç mekanında, tepesi açık bir kubbenin altında bulunan şadırvan, Ulu Cami’nin dikkat çekici özelliklerinden biri.

Osmanlı mimarisinin şaheserlerinden olan ve İslam dünyasının en önemli 5 mabedinden biri olarak gösterilen Ulu Cami, Bursa’nın en büyük ve en görkemli yapısı. Atatürk Caddesi’nde Hanlar Bölgesi’ne komşu olan Ulu Cami, gerek mimarisi gerekse işçiliği ile döneminin de en önemli eserlerinden biri. Bursa’da inşa edilen padişah camilerinin (selatin) dördüncüsü. 1396 -1399 yılları arasında yaptırılan bu eşsiz eser, kapalı ibadet alanının boyutları bakımından Türk tarihinde yapılan en büyük cami. Mimarı Ali Neccar olan bu eşsiz eserin yapımında dönemin en iyi ustaları ve sanatçıları görev almış. Yüksek iki minaresi ve benzer boyutlarda yirmi kubbesi olan cami, çok ayaklı cami şemasının klasik ve abidevi bir örneği. Caminin dört cephesinde üç kapı bulunuyor.

Osmanlı’nın Yıldırım Bayezid, savaşa gitmeden  önce bir adak adıyor. Tanrıya yalvarıyor ve “Savaşı kazanırsam 20 tane cami yaptıracağım” diyor. İnançla ve istekle gittikleri savaş tarihteki yerini alıyor ve ismi zafer olarak anılıyor; Niğbolu Zaferi… Zaferden sonra damadı Emir Sultan’ın önerisi ile 20 cami yerine 20 kubbeli tek bir cami yaptırmaya karar kılıyor ve Ulu Cami’nin tarih sahnesine çıkması bu olayla şekilleniyor.

Ulu Cami hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın

 

Yorumlar

comments

Başa dön tuşu