Senli benli

Temamız başlığın tam karşıtı. Bu bir gizli ileti sanki. Aramızdaki engelleri kaldırıp, samimi ve içten yaşadığımız iletişimimiz tam 54 sayıdır sürüyor. Temamız “mesafe” ama gayemiz onu aramızdan kaldırmak!

Mesafeyi ifade ederken uzaklık kelimesini kullanırız ama buna bir son vermek lazım sanki. Yakınlık neden olmasın mesela aramızdaki mesafe. Belli bir uzaklıkta olmak yerine, belli bir yakınlıkta olsak… Tamam uzak yerlere de gideriz ama yakın yerler de vardır. En kısa yolla ulaştıklarımız da var bir yıldız kadar uzak olanlar da.

E malum yazın çok düşeriz yollara. Mesafeler aşarız. Sevdiklerimize, sevdiğimiz yerlerle aramızdaki tüm yolları geçer gideriz. Bu sayıda Akdeniz’in sıcak bir başkentine uzanıp uzakları yakın edeceğiz. Madrid sizi bekliyor.

Uzun uzun yolları aşıp dönemindeki en önemli seyyahların başında gelmeyi başarmış Evliya Çelebi’nin ilk serüvenine, yani Mudanya’dan başlayıp Uludağ’a uzanan Bursa macerasına katıldık bu sayımızda. Onun Bursa notlarına dikkat kesildik. Kendine has üslubunu ve dikkat çektiği detayları aktardık. Yazarlarımız kirpi mesafesinden insanın içsel dünyasında yaşadığı mesafelere kadar pek çok farklı konuda bizleri aydınlattı.

Köprü kurduğumuz bir diğer konu da Mudanya’nın antik dönemine uzandı. Myrleia Antik Kenti’nin hikayesi bu sayıya tarihi bir derinlik kattı. İçsel anlatımlar taşıyan fotoğraf öyküleri ise şehrin farklı köşeleri ile aramızdaki mesafeyi daralttı.

Amacımız yıllardır olduğu gibi size yakın olmak. Mesafeler bizi hiçbir zaman yıldırmadı. Bugüne dek Asya’dan Amerika’ya kadar çok büyük bir coğrafyadan konuları size aktardık. Mesafeleri hep geride bıraktık. Beraber gezdik tozduk. Bursa’yı birlikte yaşadık. Kültür sanat etkinlikleri ruhumuza dokunurken hep yanınızda olmaya çalıştık. Şehir rehberiniz gibi size köprü olmaya çalıştık. Mesafeleri azaltmak için elimizden gelen ne varsa yaptık. Size “siz” diye seslendik ama “biz” olalım diye. Senli benli olduğumuzu iyi biliyorum. Bana yazın!

Keyifli okumalar dilerim.


On good terms

The theme for this issue is just the opposite of the title. It’s as if it is a hidden message. We have been breaking down the barriers between us for a sincere and candid communication for 54 issues. Our theme is “distance” but our goal is to eliminate it!

We use the word distance when expressing remoteness but we are of the opinion that it should not be so. Perhaps we can be at certain closeness instead of a certain distance… Yes, we can go to remote locations but there are also places that are very close. There are those we can reach via the shortest distance as well as those that are as far off as distant stars.

As you know, we travel a lot during the summer. We cover distances. We pass over all the roads between us and our loved ones or the places we love. In this issue, we will visit a vibrant capital city of the Mediterranean. Madrid awaits you.

In this issue, we joined Evliya Çelebi in his Bursa adventures as the most important travelers of his time covering great distances from Mudanya to Uludağ. We paid attention to his notes on Bursa. We tried to convey his unique style and the details he pointed out. Our authors shed light on many issues ranging from porcupine distances to the distances in one’s inner world.

Another issue that we laid a bridge towards was Mudanya in ancient times. The story of the Ancient City of Myrleia contributed with a historical depth to this issue. Photo stories depicting inner voyages closed the distances between us and the far off places of the city.

Our goal as always is to be close to you. Distances never discouraged us. Until now, we have covered topics covering great distances from Asia to America. We always ended up covering these distances. We travelled around together. We experienced Bursa together. We tried to be close to you when trying to touch your soul with culture and arts activities. We tried to serve as a bridge between you and the city much like a guide. We addressed you as “You” but only so that we could be a “We”. I know that we are on good terms. Write to me!

Happy reading.

Yorumlar

comments

Başa dön tuşu