Sağlam basan ayaklar…

ayak - foot

Havaların ısınması ve güneş ışığının daha uzun süreyle yeryüzüne yansımasıyla kış aylarında alınan fazla kiloların atılmasına ihtiyaç duyulur. Bunun için bol bol yürüyüş yapılır ya da farklı spor dalları tercih edilir. İşte tam burada problemsiz ayaklara ihtiyaç duyulur.

Problemsiz ayak nasıl olmalı? Tırnak yatağı düzgün, ark (ayak tabanı çukurluğu) normal, metatars (ayak tarak)kemikleri, falanks (ayak parmak) kemikleri düzgün, (dorsal kemik) ayak üzerindeki kemiğin normal yükseklikte olmasıdır. Yere basıldığında, düzgün ayağa sahip olan bir kişinin beden ağırlığı ayak altında üç noktaya yayılmalıdır. Birinci nokta birinci tarak kemiği; ikinci nokta, beşinci tarak kemiği ve üçüncü nokta, topuk kemiğidir. Bununla birlikte ayak tabanına oturan, uç kısımları yuvarlak olup parmakları sıkmayan, topuğu üç santimi geçmeyen ayakkabılar tercih edilmelidir.

Ayakta oluşan problemler nedeniyle yere yanlış basmak, hiç farkında olmadan yapılan hareket kısıtlamasıyla; dizlere, kalçaya, bele, sırta ve boyuna kadar ulaşan ağrılara neden olabilir. Yere yanlış basmaya neden olabilecek problemlerin başında ise batık tırnak ve nasır gelir. Batık tırnak ve nasır fazla ağrıya neden olduğundan kişinin yere düzgün basmasını engeller. Bu tür problemlerle karşılaşıldığında vakit kaybetmeden bir doktora ya da bir ayak sağlığı merkezine gidilmelidir.

Enerji dolu bir hayat ve problemsiz ayaklarla bol sporlu günler dileğiyle…

genel sağlık - Podermis - Podoloji uzmanı - Dilek Kopuz
Podoloji uzmanı – Dilek Kopuz

 

Yorumlar

comments

Başa dön tuşu