Nedir bu akupunktur dedikleri?

akapunktur

Bahar geldi, kapımızda… Birçoğumuz için kilo ile ilgili sorunlar da beraberinde geldi tabi ki… Şimdi programımızda kurtulmamız gereken kilolar var. Peki ya bu konuda aradığınız  çare, akupuntur olabilir mi?

Akupunkturla ilgilenmeye başlayalı 20 yıl oldu. Çalışmalarımın odağında ise özellikle akupuntur ile zayıflama programları vardı. Bunca senenin içerisinde en sık duyduğum sorular ise şunlardı;

“Ne işe yarar bu akupunktur?” Sizin zayıflamanızı sağlar!  

“Ama nasıl?”  Salgılattığı endorfinle mutlu olursunuz, sevdiğiniz yiyecekleri daha az tüketirsiniz. Stres artık sizin için sorun olmaktan çıkar. Birşeye kızdığınız için soluğu mutfakta almazsınız, sindirim sistemiz daha düzenli çalışır ve bir rahatsızlık çekmez, günlerinizi konforlu geçirirsiniz. Ayrıca size verilen program sizin için uygunsa hedefinize ulaşmak ve istediğiniz kiloya kavuşmak çok kolay olur.

“Akupunktur ile verilen kilolar yeniden fazlasıyla geri alınır mı?” Hayır. Siz herhangi bir diyet programı uygulamadığınız sürece size kilo verdirmeyeceği gibi  kilonuzu verdikten sonra da, eğer kendinize dikkat ederseniz, tekrar kilo almazsınız. Verilen kiloların yeniden hatta fazlasıyla geri alınması uygulayan kişinin alışkanlıkları ve davranışlarına bağlıdır. Sizi istediğiniz görüntüye kavuşturan uygulamaları terk etmek yerine koruyucu programla değiştirdiğiniz ve bunu yaşam tarzı haline getirdiğiniz sürece emin olun o kilolar geri gelmiyecektir.

“Akupuntur nasıl bir tedavi sağlar?”

Akupunkturun en güzel tarafı, sizin bünyenizde olmayan bir özellik katmaması ve sadece fizyolojinizi düzene sokmasıdır. Akupunktur bir regülasyon tedavisi yöntemidir. Vücut sisteminizin bozulmuş olan kısımlarını, olması gereken düzene kavuşturur. Örneğin sizde olmayan bir organın işlevlerini kazandıramaz. Kaybettiğiniz parmağınızı yeniden oluşturamaz. Ama işleyişinde aksaklık olan organlarınıza bozukluk patolojik düzeyde olmadıkça işlev kazandırır.

“Akupunturda en çok dikkat edilmesi gereken nedir?”

Burada önemli olan uyguladığınız programın yaşınıza, yaşam biçiminize, fizyolojinize hatta psikolojinize uygun olmasıdır. Size zorluk getirmek yerine kolaylık sağlamalı, sıkıntı yerine keyif vermelidir. Bunun için doğru kişlerden doğru yönlendirmelerden yararlanmalısınız. Uyguladığınız program sonunda mutluysanız o sizin için en doğrusudur.

Uz.Dr. Semih Bayat

Yorumlar

comments

Başa dön tuşu