Renk temalı efsane kareler

Schindler's List
Schindler’s List

Hüznün ortasındaki masumiyet rengi

90’lı yıllarda boğazımıza takılan bir yumru olmuştu Schindler’in Listesi filmi. 2. Dünya Savaşı sırasındaki Yahudi soykırımını, kendini Yahudileri kurtarmaya adamış Oscar Schindler’in gözünden anlatan film, uzun süre etkisi altında bırakan sahneleriyle sinema tarihine bir kült olarak geçmiş; siyah-beyaz filmdeki tek renk olan kırmızı paltolu bu küçük kız hafızalara kazınmıştı. “Tüm zamanların en iyi filmleri”nden biri olarak seçilen film gerçek bir hayat hikâyesinden esinlenilmiş, birçok dalda ödül almış ve çok konuşulmuştu. Küçük kız büyüdü, yaşananların ardından yıllar geçti ama film ve anlattığı vahşet hiçbir zaman unutulmadı.

https://www.youtube.com/watch?v=ST5rN8Hjsx0

 

Michael Jackson
Michael Jackson

Beyaz tenli siyahi kral

Hayatımıza girdiği 80’li yıllardan itibaren her yaptığı “moda” oldu. Saçı, dans figürleri, şarkıları, giyimi, sahne performansları ile her zaman konuşulan, taklit edilen, özgünlüğüyle “ikon”laşmış bir efsaneydi Michael Jackson. Hayranları arasında, yaşı onun popüler olduğu yıllara erişemeyenler bile vardı. Bu da onu “tüm zamanların efsanesi” haline getirmişti. İlk olarak karşımıza simsiyah olarak çıkmış, hayata bembeyaz bir tenle veda etmişti. Onun bu renk değişimi “vitiligo” adındaki cildin beyazlaşmasına neden olan hastalık mıydı? Yoksa “zenci” olmaktan duyduğu utanç yüzünden, söylenildiği gibi özel bir ilaçla tenini beyazlatmaya mı uğraşıyordu? Bu sorular, onun dünyayı yasa boğan ölümünden sonra bile sorulmaya, tartışılmaya devam etti.

Renk temalı efsane kareler Renk temalı efsane kareler Renk temalı efsane kareler Renk temalı efsane kareler Renk temalı efsane kareler Renk temalı efsane kareler

 

Yorumlar

comments

Bu da ilginizi çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu