Sinemanın değişen yüzleri

Mrs. Doubtfire, Robin Williams
Mrs. Doubtfire, Robin Williams

“Değişik” bir sevgi öyküsü

Geçtiğimiz aylarda aramızdan ayrılan oyuncu Robin Willams ve arkasında bıraktığı kalıcı izlerden biri olan tiplemesi Mrs. Doubtfire… Williams hem yapımcılığını hem de iki rol birden üstlendiği, Türkiye’de “Müthiş Dadı, Müthiş Baba” ismiyle yayınlanan 1993 yapımı bu filmle uzun süre devam eden bir etki bırakmıştı. Williams’ın fedakâr bir babanın çocukları için yapabileceklerinin sınırsızlığını anlatan filmde yarattığı Mrs. Doubtfire karakterinde yaşadığı değişim hafızalara kazınmıştı. Birkaç yıl önce TV dizisi olarak uyarlaması da yapıldı ancak Haluk Bilginer’in başrolü üstlendiği yapım kısa süre içinde yayından kaldırıldı.

Eddie Murphy

Eddie Murphy

Değişimin bedeli

Eddie Murphy’nin 8 değişik karakter ile karşımıza çıktığı Çatlak Profesör serisi Bilim-Kurgu-Komedi dalında en iyi film kabul edilmiş ve “En İyi Makyaj” dalında Oscar’a layık görülmüştü. Filmde kısa süre içinde kilolarından kurtulmanın bir yolunu bulan ve bu yüzden hayatı bir anda alt üst olan obez profesör aracılığı ile fiziksel değişimin aslında her şey olmadığı anlatılıyordu. Görünümündeki ani değişim ile birlikte hayatı da değişmiş ve her şey kontrolünden çıkmıştı.

Jim-Carrey
Jim-Carrey

Maskenin ardındaki

Yemyeşil bir yüz, inci gibi bembeyaz kocaman dişler… Sıradan bir adamın taktığı bir maske ile değişerek her an her şeyi yapabilecek gözü kara ve haşarı bir kahramana dönüşmesi… 90’lara damgasını vuran film, mitolojik bir tanrıya ait olan mistik bir maskenin, hayatı boyunca kaybetmeye mahkûm olduğuna inanan kendi halinde bir adamın eline geçmesiyle başlıyordu. Kimine göre bir an önce, bir şekilde yakalanıp icabına bakılması gereken bir suçlu kimine göre dünyanın ihtiyaç duyduğu bir kahramandı. Jim Carrrey’in unutulmaz oyunculuğu ile büyük beğeni toplayan filmin daha sonra başka bir oyuncu tarafından devamı çekilse de ilk filmin yerini almayı başaramamıştı.

Dark-Knight, Joker - Heath Ledger
Dark-Knight, Joker – Heath Ledger

Fantastik dünyanın değişen yüzü

Ardında sinema tarihinde yıllarca konuşulacak bir “Joker” canlandırması ve ölümüyle çekimleri yarım kalan bir film bırakan Heath Ledger, Batman serisinin en unutulmaz “Joker”i olmayı başarmıştı. 2007 yılında çekimleri sona eren “Batman Kara Şövalye” filmindeki başarısıyla film otoritelerinden aldığı olumlu eleştirilerin yanı sıra 66. Altın Küre ve BAFTA ödüllerine layık görülmüştü. Batman tutkunlarının “Joker”e olan bakış açısını değiştiren Ledger, ölümünden sonra fantastik film dünyasının unutulmayan yıldızları arasındaki yerini aldı.

Yorumlar

comments

Bu da ilginizi çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu