Radyasyondan uzak bir yaşam

Günümüzde oldukça yaygın bir şekilde kullanılan ve hayatımızı kolaylaştıran teknolojik ürünler bir taraftan elektromanyetik radyasyon yaymaya devam ediyor.

Bilgisayarlar, cep telefonları, mikrodalga fırınlar, televizyonlar, klimalar, ütüler, baz istasyonları, yüksek gerilim hatları ve daha sayamadığımız pek çok elektronik alet etrafımızda sağlığımızı tehdit ediyor. Stres, uykusuzluk, migren, hafıza sorunları, cilt problemleri bu cihazların hayatımıza etkileri… Ayrıca beyin tümörleri, kalp rahatsızlıkları, Parkinson, Alzheimer ve kanser… Hamilelerde düşük riskinin artmasına, erkeklerde sperm sayısının azalmasına sebep olabileceği de bilimsel araştırmalarla destekleniyor. Sigaranın zararlarının da yıllar sonra anlaşıldığını düşünecek olursak, şimdiden tedbir almak en doğrusu olacaktır.radyasyon

Elektromanyetik alanların etkilerinden korunmak için, teknolojiden vazgeçmek mümkün olmayacağından, çeşitli önlemler almak gerekiyor. Uzmanların tavsiyelerine göre yapılması gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

– Yatak odalarında cep telefonu, bilgisayar, televizyon bulundurmamak. Çünkü saatlerce havalandırsanız bile elektrik yüklü parçacıklar havada asılı kaldığı için, nefes aldığımızda bu parçacıkları ciğerlerimize çekiyoruz.

– Dizüstü bilgisayarları kucakta, diz üstünde kullanmamak.

– Günde birkaç saatten fazla oyun, keyif, vb. gibi zorunlu olmayan aktiviteler için bilgisayarın karşısına geçmemek,

– Yarı değerli taşlardan olan Ametist kristallerinin elektromanyetik alanı yakalama becerisinden faydalanmak. Bilgisayarınızın yanına koyabilirsiniz.

– Daha pratik ve kolay ulaşılabilir bir yöntem olarak radyasyon koruyucu çiplerden faydalanabilirsiniz. Bu çipler özel bir teknoloji ile üretilen polimer sayesinde elektromanyetik radyasyonun şiddetini azaltmaz, şeklini değiştirir. Dağılan, şekli değişen bu enerjinin beyine ve vücudun biyolojik yapısına olan zararları azalır, hücresel yapıyı destekleyerek vücudun direncinin artmasına sebep olur. Bunları cep telefonlarında, bilgisayarlarda, çocuk odalarında kullanabilirsiniz.

Sizin de gördüğünüz gibi, hayatımız kolaylaşıp hızlanırken bir taraftan da sağlığımız ve çevremiz manyetik kirlilik yüzünden büyük zararlar görüyor. Çevremizi tükettiğimiz gibi, yavaş yavaş kendimizi de tüketiyoruz. Çocuklarımıza, torunlarımıza yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için daha bilinçli davranmaya ihtiyacımız var.

Sağlıklı ve mutlu bir yaşam dilerim.

Ecz. Tunca Toker
Ecz. Tunca Toker

Yorumlar

comments

Başa dön tuşu