Hafıza dostu bitki Ginkgo Biloba

Aslında yaşayan bir fosil olan Gingko Biloba ağacı dinozorlarla yan yana yaşamış nadir bir bitki türü. Tamamıyla kendine özgü, başka hiçbir yakın türü ve benzeri de yok. Bitki hastalıklarına ve haşeratlarına karşı olağanüstü dirençli olan bu ağaçların bazılarının yaşı 2500 yıla kadar ulaşabiliyor.

Budizm ve Konfüçyus öğretileri açısından önem taşıyan Gingko Biloba, Uzak Doğu’da tapınaklarda bol miktarda bulunur. Bu yüzden bir adı da Mabet ağacıdır. Hiroşima ve Nagasaki’de atom bombasından sonra bile ayakta kalabilen Gingko ağaçları vardır. Çin’de, Japonya’da yemeklerde ve çerez olarak da kullanılır.

Eczacılıkta ise tedaviye yardımcı olarak çeşitli alanlarda kullanılıyor. Bunlar özellikle;

– Yaşa bağlı unutkanlığa karşı

– Hafıza ve kavrama kabiliyeti zayıflığına destek

– Alzheimer, Demans, bunama hastalıklarından korunmaya destek

– Damarsal problemlere karşı destek

– Baş dönmesi ve kulak çınlamasına destek

– Göz sağlığına destek olarak sayabiliriz.

Ginkgo Biloba

Gingko Biloba beyindeki kan dolaşımını hızlandırır ve kısa dönem hafızayı arttırarak algılama güçlüğünü giderici etki gösterir. Kılcal kan damarlarında kan akışını arttırarak adale ağrılarını ve bacak kramplarını önler. Kulak çınlaması ve baş dönmesi gibi problemlerde etkili olabilmektedir. Alzheimer, Demans, Bunama gibi hastalıklarda; mevcut hücrelerin sağlıklarını koruyabilmek, hastalığın ilerleyişini yavaşlatmak ve destek olabilmek için doktor tavsiyesiyle kullanılması doğru olur.

Gingko Biloba yaprak ve ekstrelerinde bulunan maddeler, antioksidan özellikleri sayesinde hücre zarını korurlar. Özellikle “Yaşlandım artık her şeyi unutuyorum” diyenler için önerebildiğimiz bir destek.

Dikkat edilmesi gereken durumlar

Gingko Biloba önerirken ve kullanırken çok dikkat edilmesi gereken durumlar da var. Aspirin, varfarin, klopidogrel gibi kan pıhtılaşmasını yavaşlatıcı özellikleri olan ilaçları alan kişilerde ve bazı tür antidepresanları kullananlarda, hamilelerde ve 18 yaş altındakilerde kullanılması tavsiye edilmiyor. Her zaman söylediğimiz gibi bu tür besin desteklerini kullanırken mutlaka doktorunuza ve eczanıza danışmanız sağlığınız için doğru olacaktır.

 Sağlıklı ve mutlu bir yaşam dileğiyle…

Ecz. Tunca Toker
Ecz. Tunca Toker

Yorumlar

comments

Başa dön tuşu