Gemilerde “romantizm” var

Denizler Azizi St. Nicholas’ın gizem dolu adası ve Gemiler Koyu 3. yüzyıldan bu yana romantizm kokuyor. Bu gizemli adaya her gelen, etrafını saran aşk denizinde yüzüyor ve aşk kokulu rüzgarlarda sevmeyi öğreniyor.

Fethiye ve çevresindeki onlarca adanın arasında, en çok “ben buradayım” diyen adadır St Nicholas’ın adası. Kayaköy’den batıya doğru devam eden yolun sonundaki küçük koyun karşısında yer alan Gemiler Koyu’nun çekimine girenler, kendisini adanın zirvesindeki kilisede buluverir. Üzerinde denizin içine kadar inen tarihi kalıntılar görülen bu adanın bir bölümünün 3. yüzyılda meydana gelen depremlerle su altında kaldığı biliniyor, belki de insanları çeken suyun altındaki bu gizem…

5.yüzyılda önemli bir dini merkez olan adanın 7. yüzyılda Araplarca yakılıp yıkıldığı kabul ediliyor. Ortaçağ’da önemli bir yerleşim olduğu anlaşılan adada büyük ölçüde yıkılmış dört kiliseyle, birçok şapel ve iki kilise arasında uzanan kısmen yıkılmış tünel kalıntısı da var. Şimdilerde yerli ve yabancı yatçıların uğrak yeri olan Gemiler, en yüksek noktasında yer alan kilise (Zirve Kilisesi) nedeniyle Ortaçağ’da Aya Nikola Adası olarak adlandırılmıştı. Zirve Kilisesi’nde yapılan kazılarda geometrik desenler ve mitolojik olayların yer aldığı taban mozaikleri ortaya çıkarılmış ve büyük bir yangın sonucunda yıkıldığı anlaşılmış; bu da Arap akınlarının kanıtı olarak görülüyor. Ölüdeniz beldesinin batısında ve takriben 7 km. uzağındaki bu adada M.S. 5-13. yüzyıllarda yapıldığı anlaşılan Bizans ve Roma devirlerine ait ev, depo, sarnıç ve kilise kalıntıları da bulunuyor.

 

Çam ve zeytin ağaçları ile çevrili güzel kumsalı ile sadece gezi teknelerinin değil, kara yolu ile Fethiye’den Hisarönü – Kayaköy üzerinden gelen piknikçilerin de uğradıkları son derece güzel bir dinlenme yeridir Gemiler. Koy çevresinde bulunan Af Kale, Soğuk Su, Kısık Koyu ve mağarası da mini gezi rotalarınızı oluşturabilir. Romantizm dolu bir gün yaşamak için St.Nicholas Adası’ndan doğru bir yer bulamayabilirsiniz.

Yazı ve fotoğraflar: Engin Çakır

Başa dön tuşu