Gebelikte nefes 

                  PDV294-050

Gebelikte sürecin ilerlemesi ile beraber anne adayının artan vücut ağırlığı, büyümüş karnın göğüs kafesinin sıkıştırmaya başlaması ile birlikte nefes almak zorlaşır. Gebelikte doğru nefes teknikleri ve nefes egzersizleri bu sürecin daha kolay atlatılmasını sağlar ve daha rahat ve kontrollü doğum şansı verir.

Doğru nefes almayı öğrenmek doğum sırasında anneye ve bebeğe yeterli oksijen sağlanmasını, annenin ağrı kontrolünü sağlayarak paniğe kapılmadan doğum sürecinden geçmesini, doğru nefes tekniği kullanarak ıkınma ile beraber bebeğe ilerlemede yardımcı olmasını sağlar. Nefes tekniklerinin öğrenilmesine gebeliğin erken döneminde başlanmalıdır. Gebeliğin ilk üç ayı geçtikten sonra genelde kadının hayat kalitesini olumsuz etkileyen bulantılar geçmiş, gebeliğin erken döneminde görülebilen ve kadında tedirginliğe yol açıp egzersizden uzaklaşmasına sebep olan lekelenme tarzında kanamalar da kesilmiş olur. Anne adayı psikolojik olarak gebeliği kabul etmiştir. Artık kendini ve gün geçtikçe büyüyen bebeğini iyi ve sağlıklı bir doğuma hazırlamak için bilgi almak ister ve bunun için çaba harcamaya hazır olur. Genelde nefes egzersizlerine de gebeliğin dördüncü ayında başlanması tavsiye edilir. Egzersiz yaparken gürültüden uzak bir ortam seçilmesini ve yapılan işe konsantre olunmasını öğrenmeyi kolaylaştırır.

Rahat bir pozisyon alın ve burnundan nefes alıp ağızdan nefes vererek egzersize başlayın. Nefes alıp verme işlemi çok hızlı olmamalı. “Bir çiçek koklar gibi” yavaş nefes alırken, içinizden dörde kadar sayabilirsiniz. Daha sonra dudakları büzerek ve verdiğiniz nefesin sesini duyarak “bir mum üfler gibi” soluğunuzu verin. Nefes alıp verme tekniği “göğüs solunumu” ve “karın solunumu” ile bu iki tekniğin karışık kullanılması olan “karışık solunum” şeklinde olabilir. Göğüs solunumu normalde de kullandığımız göğüs kafesini şişirerek yaptığımız solunum şeklidir ve kolayca uygulanır. Karın solunumu ise nefes aldığında göğüs kafesinin genişlemeden karnın şişmesi ile yapılır, genelde kullanmadığımız, ancak öğrenilmesi kolay bir solunum şeklidir. Burada nefes aldığında bir el göğse, diğer el ise karına konularak soluk alıp verme denetlenerek öğrenilmesine yardımcı olunabilir.

Doğum sırasında nefes alma tekniği doğum evresine göre değişir. Doğumun ilk evresinde, yani düzenli sancı hissetmeye başladığınız andan rahmin tam açılmasına kadar olan sürede sancısız dönemlerde normal ve yavaş nefes alarak dinlenmeniz gerekiyor. Sancılar geldiğinde ise göğüs solunumu kullanarak burnundan yavaş ve derin nefes alıp göğsü şişirin ve daha sonra nefesinizi yavaş olarak ağızdan verin. Sancı sürdüğünde yavaş ve kontrollü solumanıza devam edin. Sancı bittiğinde ise tekrar derin bir nefes alın ve normal rahat solunuma geçin.

Doğumun ikinci evresinde yani rahmin tam olarak açılmasından bebeğin çıkmasına kadar olan sürede ise karın solunumu veya karışık solunum şekli uygulayarak nefes ile beraber ıkınmayı kullanarak bebeğe yardımcı olmalısınız. Bu evrede daha kısa aralıklı ve daha güçlü ağrı hissedersiniz. Ağrı olmadığı zamanlarda sakin olarak derin, yavaş ve düzenli soluk alıp vererek güç toplayın ve bebeğe yeterli oksijenin gitmesini sağlayın. Ağrı şiddeti yükseldiğinde ise daha çok karın şişirerek, yani karın solunumu kullanarak, derin bir nefes alın ve nefesi tutarak tüm gücünüz ile uzun bir şekilde ıkınarak bebeği itin ve bebeğe doğum yolunda ilerlemeye yardımcı olun. Nefese ihtiyaç duyduğunuzda tekrar derin bir nefes alarak ıkınmaya çalışın.

Medicalpark - Op.Dr.Yuliya Doster
Medicalpark – Op.Dr.Yuliya Doster

 

Yorumlar

comments

Başa dön tuşu