Son dönemin gurur notları

Dinçer Dişlon ve Seyhan Dişlon
Dinçer Dişlon ve Seyhan Dişlon

Sporda, sanatta, modada, bilimde… Bursa’dan ülkeye hatta dünyaya iz bırakan öyle çok başarı var ki… Yerel ve ulusal basında, dünya basınında yer alıp karşımıza çıktığında tüylerimizi diken diken eden, Bursalı olmaktan bir kez daha gurur duymamıza sebep olan yüzlerce isim… Farklı zamanlarda, farklı alanlarda elde edilen Bursalı başarıların bazılarını sizler için derledik…

Hazırlayan: Büşra Azar

Sudan çıkan başarılar (2011)

Bursa’nın başarılı yüzücüsü Zeynep Serttürk, Milli Eğitim Bakanlığı 2011 Türkiye Şampiyonası’nda 50 metre kelebekte 32.16’lık dereceyle birinci oldu. Bursalı milli yüzücü Orhan Karaçanak, Mayıs 2011’de Gzira, Malta’da yapılan Uluslararası Okul Sporları Federasyonu bünyesinde Dünya Yüzme Şampiyonası’nda birinci oldu.

Yiğit Isındere - Dilay Çetin
Yiğit Isındere – Dilay Çetin

Bursa’nın şampiyon dansçıları (2013-2016)

Bursa’da dans eğitimi veren dünya ve Avrupa şampiyonu Dinçer Dişlon, eşi Seyhan Dişlon ile birlikte önemli başarılara imza atarken, yetiştirdiği şampiyonlarla da Bursa’nın gururu oldu. Uluslararası çapta ve Türkiye genelinde toplam 64 kupayı elde eden, dünya ve Avrupa şampiyonu Dinçer Dişlon, bir yandan hayallerini gerçeğe dönüştürürken diğer yandan Bursa adını dünyaya duyurdu. Dişlon’un başarıları arasında Moskova’da düzenlenen 2011 IDO Dünya Dans Olimpiyatları Carabien kategorisinde Dünya Şampiyonluğu, bireysel erkeklerde Moskova 2011 IDO Dünya Dans Olimpiyatları Salsa Shine kategorisi Avrupa Şampiyonluğu, dünya ikinciliği ve dünya üçüncülüğü gibi birçok başarı var. Bireysel ve ekibiyle elde ettiği başarıların yanı sıra çocukları da yetiştirmeyi ve kente başka şampiyonluklar kazandırmayı ihmal etmiyor. Dansçı Yiğit Isındere ve Dilay Çetin de Miami’de düzenlenen World Latin Dance Cup’ta Salsa Children Couple kategorisinde dünya şampiyonu olarak Bursa’nın gururu oldular.

Bursa Okçuluk Spor Kulübü (2013-2015-2017)

Kurulduğu 2012 yılından beri okçuluk şampiyonalarında Bursa’ya birçok madalya getiren Bursa Okçuluk Spor Kulübü Antalya’da düzenlenen Türkiye Şampiyonası’nda başarılarına bir yenisini daha ekleyerek, gümüş madalya aldı. Bursa’nın okçuları; 2013’te katıldıkları Kulüpler Arası Türkiye Şampiyonası’nda 3.’lük, Türkiye 2.liği, 2015 yılında Adana Salon Yarışması’nda Türkiye şampiyonluğu, aynı yıl içinde Samsun’da düzenlenen 13-14 Yaş Türkiye Şampiyonası’nda Türkiye rekoru kırarak şampiyonluk kazandı. Bursa Okçuluk Spor Kulübü, 2017 Kahraman Bagatır İlkbahar Okları Türkiye Kupası’ndan iki dereceyle döndü. Bursalı sporculardan Selin Keser, 30 ok skorunda Türkiye rekorunun yeni sahibi olarak şampiyonluğa ulaştı.

Serdar Deniz
Serdar Deniz

7’den 77’ye şampiyon Bursa… (2015)

Milli sporcu Büşra Gör, 6. Para-Taekwondo Dünya Şampiyonası’nda tüm rakiplerini geride bırakarak şampiyon olurken 77 yaşındaki Muzaffer Güven Veteranlar ise Atletizm Balkan Şampiyonu oldu. 10 yaşındaki Safiye Öykü İnce ise Avrupa Satranç şampiyonu olarak büyük başarıya imza attı.

Masa başı başarı… (2015)

Bursalı sporcu Melek Hu, İspanyol Shen Yanfei ile birlikte Rusya’da yapılan 2015 Avrupa Masa Tenisi Şampiyonası’nda çiftler şampiyonu oldu.

Melek Hu
Melek Hu

Madalya avcıları (2016)

Bursalı sporcu Büşra Savaş, Minikler Türkiye Şampiyonası’nda kentine Türkiye Şampiyonluğu getirdi. Konya’da Taekwondo, Sakarya’da Kick Boks Türkiye Şampiyonu olan Savaş, iki ayrı organizasyondan da altın madalya ile döndü. 9 yaşındaki Eda Özrodop, yüzme ve koşudan oluşan Aquatlon yarışlarında aldığı 4 birincilikle Türkiye Şampiyonu olarak Bursa’ya gurur verdi.

Berkin Usta
Berkin Usta

Genç kayakçılardan ödül haberleri (2013-2016)

Erzurum’da düzenlenen Alp Disiplini 1. Etap yarışlarına katılan Bursalı kayakçı Serdar Deniz, Çocuk 2 Erkek Kategorisi’nde birinci oldu. Bir başka kayak şampiyonu Berkin Usta ise Avrupa’daki yarışlarda birinci oldu.

Umur Aybey
Umur Aybey

Müzik festivallerinin birincisi Bursa (2016)

13 yaşındaki Yeşim Nur Doğan, 1- 5 Temmuz tarihlerinde Paris’te düzenlenen uluslararası piyano yarışması ve müzik festivalinden başarıyla döndü. Yeşim Nur Doğan, 01- 05 Temmuz tarihlerinde Paris’te düzenlenen International Arts Festival kapsamında uluslararası piyano yarışması ve müzik festivalinde 13- 15 yaş kategorisinde birinci oldu.

Bir doktor iki ödül  (2016)

Bursa Mustafakemalpaşa Devlet Hastanesi’nde çalışan Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hüseyin Altuğ Çakmak, Amerika Birleşik Devletleri’nden iki ödülle döndü. Daha önce Türk Kardiyoloji Derneği tarafından yılın en iyi genç kardiyoloğu seçilen Çakmak, ABD’nin Chicago şehrinde düzenlenen ve dünyanın kardiyoloji alanındaki en prestijli kongresi olan “American College of Cardiology” ACC 2016 kongresinde, kalsifik aort darlığı olarak ta adlandırılan aort kapağı kireçlenmesine bağlı darlık konusunda yaptığı çalışmayla Türkiye’den giden tüm bildiriler içerisinde birinci, Ortadoğu’dan giden tüm bildiriler içerisinde ise ikinci oldu.

Işıklar’dan bir hatıra… (2016)

Bursa Işıklar Askeri Hava Lisesi öğrencileri Utku Sarıışık ve Ahmet Demirtaş geliştirdikleri proje ile TÜBİTAK 47. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması’nda okullarına başarı getirdiler. Öğrenciler kimya alanında yarıştıkları ve patlıcanın hidrofobik özelliğinden yararlanılarak poliüretan malzeme ile modifiye edilip petrol türevlerinin temizlenmesi konusu ile geliştirdikleri projeleriyle 3.’lük ödülüne hak kazandılar.

Büşra Gör
Büşra Gör

Hayda bre Bursa! (2016-2017)

Halterci Sunay Bulut, Dünya Masterlar Oyunları’nda şampiyonluk madalyasının sahibi oldu. Sunay Bulut, Dünya Masterler Oyunları’nda şampiyon olarak büyük bir başarıya imza attı. Yeni Zelanda’nın Auckland şehrinde düzenlenen organizasyonda 105 kilogramda mücadele eden Sunay Bulut, koparmada 122 kilogram, silkmede 155 kilogram ve toplamda 277 kilogram kaldırarak şampiyonluk madalyasının sahibi oldu. Güreşçi Enes Uslu ise Fransa’da yapılan ‘Gençler Serbest Güreş Dünya Şampiyonası’na adını altın harflerle yazdırdı. Bir başka Bursalı güreşçi olan Umur Aybey ise 69 kiloda Yıldızlar Türkiye Şampiyonu oldu. İşitme Engelliler Türkiye Şampiyonası’na katılan Bursalı güreşçi Muhammed Akdeniz, rakiplerini tek tek devirerek Türkiye Şampiyonluğu’nu kazandı. Güreşçi Barış Kaya, milli takım forması ile katıldığı Gençler Avrupa Şampiyonası’nda 55 kiloda Avrupa Şampiyonu oldu.

Safiye Öykü İnce
Safiye Öykü İnce

Engel mi? O da ne? (2017)

Türkiye Tekerlekli Sandalye Eskrim Milli Takımı’nın sporcusu Hakan Akkaya, Varşova’da düzenlenen U23’de Dünya Şampiyonası’nı kazanarak altın madalyaya layık görüldü. 20 rakip ile ayrı ayrı mücadele ederek şampiyon olan Akkaya finalde bir başka İtalyan Lambertini Amanuele’yi 15-12 yenerek Dünya Şampiyonu oldu. Daha önce Türkiye Şampiyonluğu’nun yanı sıra Dünya İkinciliği bulunan ve Yıldırım’ı Rio 2016 Paralimpik Oyunları’nda temsil eden bedensel engelli atıcı Aysel Özgan da bu yıl Dünya Şampiyonu olarak önemli bir başarıya daha imza attı.

Hakan Akkaya
Hakan Akkaya

Kaynaklar: Bursa Büyükşehir Belediyesi, Nilüfer Belediyesi, Yıldırım belediyesi, Osmangazi Belediyesi, www.bursadabugun.com.tr, www.lodoshaber.com, www.bursa.com, Osmangazi Koleji Gençlik ve Spor Kulübü, www.sonsoz.com.tr, www.kentgazetesi.com

 

Notes of pride from recent years

In sports, art, fashion, science… There are so many success stories from Bursa that left their traces on the country… Hundreds of names who once again make us feel proud to be a local of Bursa as they take their place in the local, national and global press… We compiled the different successes by locals of Bursa from different times and in different fields…

Prepared by: Büşra Azar

Successes out of water (2011)

Successful swimmer from Bursa Zeynep Serttürk came first during the Ministry of National Education 2011 Turkish Championship in 50 meter butterfly category with a time of 32.16. National swimmer from Bursa, Orhan Karaçanak came first in the World Swimming Championship that took place in May 2011 at Gzira, Malta as part of the International Federation of School Sports.

Champion dancers of Bursa (2013-2016)

While European champion Dinçer Dişlon who gives dancing education in Bursa continues to achieve phenomenal successes with his wife Seyhan Dişlon, he also became the pride of Bursa with the local champions he raised. Dinçer Dişlon who won a total of 64 cups both at an international scale and in Turkey and who became a World and European champion made the name of Bursa known throughout the world. Dişlon has many successes such as World Championship in Carabien category at the 2011 IDO World Dance Olympics in Moscow, 2011 IDO World Dance Olympics Salsa Shine category European Championship in Moscow, runner-up prize in the world and being ranked third in the world. In addition to his individual and team successes, he also continues to train children and bring new championships to the city. Dancer Yiğit Isındere and Dilay Çetin became the prides of Bursa when they became World champion at the World Latin DanceCup in Salsa Children Couple category in Miami.

Bursa Archery Sports Club (2013-2015-2017)

Bursa Archery Sports Club that brought many medals to Bursa in archery championships since its establishment in 2012 added another success to its roster when it received the silver medal at the Turkish Championship in Antalya. Archers of Bursa were ranked 3rd at the Interclup Championship of Turkey in 2013, became 2nd in Turkey, won the Turkish championshipat the Adana Hall Contest in 2015 and also became the champions at the 13-14 Age Turkey Championship by breaking a new Turkish record. Bursa Archery Sports Club received two medals from the 2017 Kahraman Bagatır Spring Arrows Turkish Cup. Selin Keser, from among the athletes of Bursa broke the new Turkey record in 30 arrows score thus becoming the champion.

Champion from 7 to 77: Bursa… (2015)

Whereas national athlete Büşra Gör became the champion at the 6th Para-Taekwondo World Championship, Muzaffer Güven aged 77 became the Veterans Athletics Balkan Champion. In addition, 10 year old Safiye Öykü İnce became the European Chess champion which was a huge success.

Success on the table… (2015)

Athlete from Bursa Melek Hu became a doubles champion at the 2015 European Table Tennis Championship in Russia with her partner Spanish Shen Yanfei.

Medal hunters (2016)

Athlete from Bursa, Büşra Savaş, brought a Turkish Championship to her city from the Toddlers Turkish Championship. Savaş who became a Turkish Champion in Taekwondo at Konya and in Kick Box at Sakarya returned from both organizations with a gold medal. Nine year old Eda Özrodop became a new source of pride for Bursa with 4 gold medals in the aquathlon competition comprised of swimming and running.

News of medals from young skiers (2013-2016)

Skier from Bursa, Serdar Deniz, who participated in the Alpine Discipline 1st Stage competition in Erzurum became the first in the Children 2 Boy Category. Another ski champion was Berkin Usta who came first during the competitions in Europe.

Bursa comes first in music festivals (2016)

13 year old Yeşim Nur Doğan returned with a huge success from the international piano contest and music festival that took place in Paris during July 1- 5. Yeşim Nur Doğan came first in the 13-15 age category at the international piano contest and music festival that took place as part of the International Arts Festival held in Paris during July 01-05.

One doctor two awards (2016)

Cardiology physician Dr. Hüseyin Altuğ Çakmak who is working at the Bursa Mustafakemalpaşa State Hospital returned from the United States of America with two awards. Çakmak who was previously selected as the best young cardiologist of the year by the Turkish Cardiology Association came first among all proceedings from Turkey at during the prestigious ACC 2016 congress by the “American College of Cardiology” in Chicago, USA with his study on aorta narrowing due to aortic valve calcification and was ranked second among all studies from the Middle East.

A memory from Işıklar… (2016)

Students of Bursa Işıklar Military High School Utku Sarıışık and Ahmet Demirtaş brought success to their school with their project for the TÜBİTAK 47th Secondary Education Students Research Projects Final Competition. The students competed in the field of chemistry with the project they developed for the cleaning of petrol derivatives using the hydrophobic property of eggplant modified with polyurethane material and were ranked 3rd.

Come on now Bursa! (2016-2017)

Weightlifter Sunay Bulut became the champion at the World Masters Games. Sunay Bulut reached a huge success when he became the champion at the World Masters Games. Sunay Bulut competed in 105 kilograms category during the organization held at the city of Auckland in New Zealand where he lifted a total of 277 kilograms with 122 kilograms in snatch and 155 kilograms in clean and jerk. Whereas wrestler Enes Uslu won gold medal at the the Youth Free Wrestling Championship in France. Another wrestler from Bursa, Umur Aybey became the Stars Turkish Champion in  69 kilograms category. Wrestler from Bursa Muhammed Akdeniz defeated all his competitors one by one thus becoming the Turkish Champion during the Turkish Championship for the Hearing Impaired. Wrestler Barış Kaya became the European Champion in the 55 kilograms category during the Youth European Championship.

Impairment? What is that? (2017)

Hakan Akkaya, an athlete from the Turkish Wheel Chair Fencing National Team won the golden medal when he became the World Champion during the U23 in Warsaw. Akkaya who managed to become the champion after defeating 20 opponents, became the World Champion when he defeated the Italian Lambertini Amanuele by 15-12 in the final game. Physically impaired  Aysel Özgan who previously had a Turkish Championship as well as a World Runner-Up prize and who represented Yıldırım at the Rio 2016 Paralympics reached a phenomenal success by becoming the World Champion this year.

Yorumlar

comments

Başa dön tuşu