Bursa’da çekilen filmler

Bataklı Damın Kızı Aysel 1934

Yönetmen: Muhsin Ertuğrul

Oyuncular: Hazım Körmükçü, Müfit Kiper, Sami Ayanoğlu, Hadi Hün, Talat Artemel, Cahide Sonku

Filmin konusu: Türkiye’de çekilen köy konulu ilk film…  Satılmışzade ailesinin evinde çalışan genç köylü kızı Aysel, evin beyinin evlilik vaatli tecavüzüne uğrayıp hamile kalır. Olay mahkemeye yansır. Yürüyerek mahkemeye giderken arabasına bindiği Ali ile tanışan Aysel, davayı yitirince Bataklı Dam köyüne dönmek yerine Ali’nin evinde hasta annesine bakıcı olarak çalışmaya başlar. Satılmışzade öldürülür ve cinayet Ali’nin üstüne kalacak gibidir. Filmin çekildiği yer Bursa’nın Çalı nahiyesidir. Filmin çekildiği yerdeki ev ve değirmen hala yıllara kafa tutmaktadır.

 

Üç Kızın Hikayesi – 1959

Yönetmen: Orhan Elmas

Oyuncular: Ekrem Bora , Mualla Sürer , Mürüvvet Sim , Muhterem Nur , Leman Akçatepe

Filmin konusu: Filmde lise öğrencisi 3 genç kızın ortak yazgılarının öyküsü.

 

Küçük Hanımefendi – 1961

Yönetmen: Nejat Saydam

Oyuncular: Sadri Alışık , Ayhan Işık , Nubar Terziyan , Aliye Rona , Belgin Doruk

Filmin konusu: Filmde iflas etmiş bir ailenin yakışıklı oğlu ile delirtilerek serveti elinden alınmak istenen kimsesiz bir kızın öyküsünün anlatılıyor.

 

Gurbet Yolcuları – 1962

Yönetmen: Sırrı Gültekin

Oyuncular: Ahmet Mekin , Atıf Kaptan , Muhterem Nur , İbrahim Delideniz , Senih Orkan

Filmin konusu: Vatan hasretiyle yanan, yabancı bir ülkedeki Türklerin öyküsün anlatıldığı filmlerin bazı bölümleri Bursa’da geçiyor.

 

İstanbul Kaldırımları  – 1964

Yönetmen: Metin Erksan

Oyuncular: Zeki Müren, Belgin Doruk, Kadir Savun, Hüseyin Baradan

Filmin konusu: Kendisine miras kalan zeki ,diğer mirasçıları da tanımak ister. Zamanla mirasçıları tanıdıkça bu mirastan vazgeçip,almayacağını söyler.  Bu fikrine mirasçılardan hostes Belgin de katılır ama bu duruma mirasçılardan Bedia ve Feridun şiddetle karşı çıkarlar. Zeki’nin gariban arkadaşları Kadir, Hüseyin ve Semih de mirası almak isterler. Zeki artık bir karar vermek zorundadır.

 

Ayşecik – Yuvanın Bekçileri – 1969

Yönetmen: Aram Gülyüz

Oyuncular: Hulusi Kentmen , Ayhan Işık , Suna Pekuysal , Zeynep Değirmencioğlu , Belgin Doruk

Filmin konusu: Filmde aslında birbirlerini çok sevdikleri halde inatları yüzünden boşanan bir çiftin çocukları tarafından barıştırılmaya çalışılması anlatılıyor.

 

Küçük Hanımefendi – 1970

Yönetmen: Ertem Eğilmez

Oyuncular: Kartal Tibet, Hülya Koçyiğit, Nubar Terziyan, Münir Özkul, Hulusi Kentmen, Mürüvvet Sim, Suzan Avcı  Cevat Kurtuluş

Filmin konusu: Çirkin olduğu için kocası tarafından terk edilen genç bir kadının yeni bir hayata başlamasını ve kendini sil baştan yaratarak kocasının karşısına çıkıp onu kendisine aşık etmesini konu alır.

 

Ah Bir Zengin Olsam – 1971

Yönetmen: Sırrı Gültekin

Oyuncular: Murat Soydan , Tanju Okan , Zeynep Aksu , Semra Yıldız , Raik Alnıaçık

Filmin konusu: Sevgilisiyle evlenebilmek için kirli işlere girip paraya kavuşan, ama sonunda adalete teslim olan bir gencin öyküsü.

 

Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? – 2006

Yönetmen: Ezel Akay

Oyuncular: Şebnem Dönmez, Haluk Bilginer, Beyazıt Öztürk, Ayşen Gruda

Filmin konusu: Türk gölge oyununun temel taşlarından Hacivat ile Karagöz’ün hayatından yola çıkan film, 13.-14. yüzyıl Anadolusunu ve Türklerini esprili bir bakışla ele almaktadır. Bursa’nın ilçesi Orhaneli ‘de çekilmiştir.

 

Camcı: Adı Aşk Bu Eziyetin – 2010 

Yönetmen: Suat Oktay Şenocak

Oyuncular: Günay Güney, Altuğ Görgü, Murat Liman, Arzu Tan Bayraktutan, Rıza Sönmez, Yunus Emre Kılınç

Filmin konusu: Bir akrabasının yanında camcı kalfası olarak çalışan Metin, her şeyi göze alarak Bursaspor´un hiçbir maçını kaçırmamaktadır. Eşi Esma, 2 yaşındaki oğlu Murat ve babası Hacı Ferik ile kirada yaşayan Camcı Metin´in bu durumu ve Bursaspor’a aşırı tutkusu, karısıyla sürekli tartışmasına vesile olur. Metin´in babası yıllar önce Yugoslavya´dan Türkiye´ye göç etmiş inatçı bir Arnavut´tur. Hacı Ferik, Metin Oktay´a hayranlığından ötürü oğluna Metin adını koymuştur. Metin gençlik yıllarında başarılı bir futbolcuyken ayağı kırılıp futbolu bırakmak zorunda kalmıştır. Geçmişte yaşanan bazı özel ve kötü anılar Metin´in hayatında derin yaralar açmıştır. Metin, arkadaşı ve (tribün lideri) Amigo Sinan´a çok güvenmektedir ve çok sıkı arkadaştırlar.

Bursa’nın sinema tarihini okumak için tıklayın.

Yorumlar

comments

Başa dön tuşu