Düşünmenin sihirli nefesini çocuklarınıza hissettirin

thinking-coloring-girl

Ben işine, mesleğine, çocuklara ve onların sınırsız düşünme yeteneklerine âşık bir “Düşle Yap Öğretmeni”yim. Düşle Yap atölyemizde öğrencilerim ve benim en sevdiğimiz oyundur düşünmek. Her şey hakkında düşünebilir, her konu hakkında birçok farklı fikir bulabilir, yeni oyunlar, yeni tasarımlar geliştirebiliriz biz. Benim işim düşündürmek.

Nefes almak gibi, su içmek gibi zaruri bir ihtiyaçtır düşünmek. Mutlu olduğunda gülmek, çok korktuğunda bağırmak gibi doğal bir tepkidir düşünmek. Bazen Bungee Jumping kadar heyecan verici, bazen su birikintilerinin üzerinde zıplamak kadar eğlenceli bir şeydir. Bazen de her şey küçük bir düşünceyle başlar, büyür büyür bambaşka oluverir. Çünkü sihirli bir değnektir düşünmek. Öyle güçlüdür öyle güçlüdür ki beklenmeyen kapıları açabilir, biri bin yapabilir, çaresize çare, imkânsıza imkân olabilir. Mesele sihirli değneği nasıl kullanacağımızı bilmektedir. Hayatımıza bu güçlü sihirle dokunabilmek mümkün. Peki ama nasıl?

Her şey göründüğü gibi midir yoksa bizim gördüğümüz gibi midir? Bu soruyla başlayalım ve kendimize daha düşündürücü sorular soralım. Soru sormak düşünmenin en kolay ve en eğlenceli başlangıcıdır. Düşünmeye çevrenizde gördüğünüz her şeyi kullanarak başlayabilirsiniz? A-a bir şapka! Şapka ne işe yarar ki? Sadece kafaya mı takılır? Siz öyle sanın. O gerektiğinde bir oyuncak sepeti, bir bakmışsınız bir oyun çadırı, buz torbası sargısı, bir yelpaze, bir kova, meyve sepeti, gizli bir saklama alanı, duvar süsü, ressam tuvali, sahne aksesuarı, bir avize… En az 40 farklı fikir bulabileceğinizi söylesem. Başlayın düşünmeye, hiç çekinmeyin. Düşündükçe fikirler bulacak fikirler buldukça daha da yaratıcı olduğunuzu göreceksiniz.

Çocuklarla düşünmek ise çok daha eğlenceli oluyor. Deneyin. Düşünmenin sihirli nefesini çocuklarınıza da hissettirin. Çocuklar sizin hiç aklınıza gelmeyen çok değişik fikirler bulur ve başka bir düşünceye şaşırtıcı derecede çabuk adapte olurlar. Çocuğunuzla beraber vakit geçirmenin en eğlenceli yollarından biridir düşünmek. Yemekte misiniz? O zaman o anki düşünce balonunuz bir havuç olsun. Arabada mısınız? O zaman o anki düşünme balonunuz bir tekerlek olsun. Düşünün bakalım ne işlere yarar diye. Duşta mısınız? O zaman o anki düşünce balonunuz duşun avizesi olsun. Alın elinize başlayın düşünmeye, bakalım nelere benziyor diye. Bir süre sonra eğlenmek ve bol bol gülmek kaçınılmaz olacaktır.

Düşünmek ciddi bir beyin jimnastiğidir. Beyni, aklı, ruhu yeniler. Sizi daha yaratıcı, daha üretici, daha pratik, eleştirel düşünen, sorgulayan, sorunlara çabuk ve alternatif fikirler bulabilen bireyler haline getirir. Düşünmek sihirlidir ve bulaşıcıdır. Düşünün, düşünün ve dünyamızın geleceği olan çocuklarımızı da bol bol düşündürün. Bu dünyanın düşünen, üreten ve sorgulayan nesillere ihtiyacı olacak.

Aymer Zülfikar TED Bursa Koleji Düşle Yap Öğretmeni
Aymer Zülfikar
TED Bursa Koleji
Düşle Yap Öğretmeni

 

Yorumlar

comments

Bu da ilginizi çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu