Geleceğimizi aydınlatanlar

Her anne-babanın hayalidir mutlu ve başarılı çocuklara sahip olmak. İşte burada aklımıza şu soru geliyor: Mutsuz ve başarısız çocuklar nasıl yetişiyor? Çünkü bakıldığında istediğimiz gibi değil, yetiştirdiğimiz gibi çocuklarımız oluyor. O zaman çocuğumuzun mutlu olması ve bu mutluluğu başarısına yansıtması ne kadar mümkün?

Yazı: Çocuk  Psikoloğu Ayşegül Alkış

Anne-baba eğitiminde öncelikle ebeveynin kendisini ve karşısındakini tanıması çok önemli. Önce karı-koca olan kadın-erkek sonrasında anne-baba rollerini üstleniyor. Bazen roller birbirine karışıyor ya da o rol üstlenilmek istenmiyor. Öncelikle kendimizi tanıyarak çocuğumuzu tanımaya başlamak gerekiyor.

Uçurtma

Çocuklarla çalışırken en çok şikayet ettikleri noktanın bu olduğunu görüyorum, tanınmamak! Annesi, babası, arkadaşı ya da öğretmeni çocuğu tanımıyor. Neyi seviyor, sevmiyor, neye ilgisi var, niye üzülüyor, nasıl bir yardım bekliyor sorularında aldığımız cevaplar çok çok az. Çocuğunu tanımayan velinin başkalarına çocuğunu tanıtması ise hiç kolay değil. Peki çocuğumuz tanımak için neler yapabiliriz:

  • Bol bol oyun oynamak en güzel yaklaşımdır. Oyun içinde onun hedeflerini, beklentilerini, yenildiği zaman tepkisini, duygularını nasıl yaşadığını hemen görebilirsiniz.
  • Birlikte etkinliklerde bulunmak; alışverişe, sinemaya gitmek, yürüyüş yapmak, birlikte sohbet ederek televizyon seyretmek birbirinizin bakış açısını görmenizi sağlar.
  • Birbirinize küçük notlar, kartlar ya da kısa mektuplar hazırlamak. Zaman zaman içimizde biriken şeyleri yazıya dökmek kendiliğinden tedavi edicidir. Bunu iletişim aracı olarak kullanmak ise karşımızdakiyle ilişkimizi geliştirir. “Son bir haftadır harika davranıyorsun, odanı topluyor ve güzel yemek yiyorsun. Seninle sohbet etmek çok keyif verici” diye bir not yazıp çocuğunuza verdiğinizde hep olumsuz yanlarının görülmediğini, olumlu davranışların da takdir edildiğini hem görecek hem de somut bir şekilde elde edecektir.
  • Aile günlüğü tutmak da başka bir tanıma ve yakınlaşma yöntemidir. Evde merkezi bir yerde bulunacak günlük defter ile birbirinize takdirlerini ve duygularınızı iletebilirsiniz. Böylece ev içinde çocuğunuz için nelerin önemli olduğunu, neleri gözlemlediğini rahatça görebilirsiniz.
  • Çocuğunuzla günüyle ilgili kısa sohbetler yaparak iyi bir iletişim kurabilirsiniz. Bu sürekli “Bugün ne yedin, neler yaptın” şeklinde sıkıcı sorular olmaktan çok “Bugün ne yaparken keyif aldın, ne yaparken sıkıldın, en çok hangi arkadaşınla oynadın, bugüne bir puan versen kaç olurdu” gibi farklı sorularla iletişimi canlı tutabilirsiniz.
  • Son olarak çocuğunuzun izledikleri, okudukları ve bu dönem için kendisine seçtiği kahraman-model çok önemlidir. Neden onu seçiyor ve hangi konularda onu örnek alıyor diye düşünürseniz çocuğunuzun iç dünyasına bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

Çocuğunuzu tanıdıkça anne-baba olmanın keyfinin arttığını göreceksiniz. Nasıl destek olacağınız, nasıl mutlu olacağınız her şey çocuğunuzda gizli, unutmayın!

Yorumlar

comments

Bu da ilginizi çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu