Zeus’un seyir terası: Adatepe / Zeus Altarı

Zeus Altarı, Engin Çakır
Adatepe Köyü

Adatepe, Kaz Dağı köylerinin içinde farklı bir yere sahip. Köyün tarihi tıpkı Assos gibi antik çağlara kadar dayanıyor ve bu oldukça dikkat çekici. Zeus ile Hera’nın Truva Savaşı’nı izledikleri antik Gargaros Tepesi’nin burası olduğu sanılıyor.

Zeus Altarı, Engin Çakır
Zeus Altarı’ndan Edremit Körfezi, Engin Çakır

Homeros İlyada destanında tanrıların İda Dağı’nda yaşadıklarından ve Truva Savaşı’nı buradan izleyip yönettiklerinden söz eder. Tanrılar Tanrısı Zeus’un da burada yaşadığı ve savaşı izleyip yönettiği yine bu destanda yer alır. Bölgede çalışma yapan araştırmacılar bu yüksek, denize ve Edremit Körfezi’ne hakim bir tepe üzerine inşa edilen mekanın Zeus’a ait olduğunu düşünüyorlar.

Zeus Altarı, Engin Çakır

Dede Tepe üzerinde bulunan Zeus Altarı (altar:kurban kesilen özel yüksek yer, sunak, kurban taşı) kaya kütlesinin işlenmesiyle oluşturulmuş. Bu kaya kütlesine yine kayaya oyuk basamaklardan oluşan merdiven ile çıkılıyor.

Zeus Altarı, Engin Çakır

Sunak nişleri, oturma platformları ve içi oyularak oluşturulan, üstü tonozla örülmüş sarnıcı da bulunuyor. Ayrıca antik sunağın hemen yanında yöre halkının inandığı bir adak yatırı da yer alıyor. Bu haliyle Zeus Altarı günümüzde hala kutsal mekan kimliğini sürdürüyor.

Zeus Altarı, Engin Çakır

Bir zamanlar liman olarak kullanılan Küçükkuyu’dan 4 km. dağa doğru çıktığınızda bir yol ayrımı ile karşılaşıyorsunuz. Adatepe Köyü’ne girişi ve Zeus Altarı’nın girişi yan yana. Eğer ki tercihiniz Zeus Altarı ile başlamak ise giriş kapısından yaklaşık 700 metre doğa ile iç içe bir yürüyüşe hazır olun. Tepede Zeus Altarı’na ulaşacaksınız ve manzarayı görünce “iyi ki yürümüşüm” diyeceksiniz.

Zeus Altarı, Engin Çakır

Burada bütün körfezi görebileceğiniz gibi Zeus Altarı’ndan kalan kalıntıları da görmeniz mümkün olacak. Ancak çok büyük bir beklenti ile gitmemelisiniz çünkü altardan geriye sadece merdivenle üzerine çıkabildiğiniz bir kaya parçası ve oyuntu kalmış. Fakat başınızı döndürebilecek güzellikteki panoramik manzara sizi fazlasıyla tatmin edecek.

Zeus Altarı, Engin Çakır

İlyada’da bahsedilen ve Cumhuriyet öncesi Türk ve Rumların birlikte yaşadığı Atatepe Köyü’nde ise mübadeleden sonra Rum nüfusu kaybolmuş. Zamanında zeytincilik ve hayvancılıkla uğraşılırken günümüzde sadece zeytincilik yapan az sayıda köylü bulunuyor. 1989 yılında sit alanı ilan edilerek eski taş evler koruma altına alınmış.

Zeus Altarı, Engin ÇakırEvler civardaki küçük taş ocaklarından çıkarılan taşlarla yapılıyor. Taş işçiliği hala yaşayan bir gelenek. Son yıllarda özelikle büyük şehirlerden yerleşen yeni ev sahipleri sayesinde evlerin çoğu restore ediliyor.

Zeus Altarı, Engin Çakır

Köy meydanındaki 400 yaşındaki dev çınar ağacının etrafındaki otantik kahveler turistlere için bütün yıl açık. Zeytincilikle uğraşılan köyde zeytinyağı ve sabun alabileceğiniz dükkanlar da bulunuyor.

Zeus Altarı, Engin Çakır

Türkiye’de türünün ilk örneği sayılan Adatepe Zeytinyağı Müzesi ise mutlaka görülmesi gerekenler listesinde. Müzede eski zeytinyağı presleri, zeytin toplama aletleri, taşıma ve saklama kapları, çeşitli folklorik objeler görülebiliyor.

Engin Çakır

Aynı zamanda geleneksel usulde zeytinyağı sabun yapım tekniği de açıklamalı olarak sergileniyor.

Yazı ve fotoğraflar: Engin Çakır

Yorumlar

comments

Başa dön tuşu