Zeki Müren filmleri

Beklenen Şarkı – 1953

Yönetmen: Sami Ayanoğlu, Orhon Murat Arıburnu, Cahide Sonku

Oyuncular: Zeki Müren, Cahide Sonku, Abdurrahman Palay, Sami Ayanoğlu, Jeyan Mahfi Tözüm

Filmin konusu: Cahide Sonku’nun ikinci yönetmenlik denemesi olan film şöhret basamaklarını bir kadın yardımıyla tırmanan bir şarkıcının hikayesini anlatıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=cWqiLgZpAiA&list=PLF5F38427FC704D06&index=1

Son Beste – 1955 

Yönetmen: Arşavir Alyanak

Oyuncular: Zeki Müren, Belgin Doruk, Neşe Yulaç, Bedia Muvahhit

Filmin konusu: İhsan Bey’in öğrencisi Zeki güzel bir sese sahiptir. Fakir olduğu için udunu satmak zorunda kalan Zeki bu sırada Nermin’ le tanışır ve birbirlerine aşık olurlar. Diğer yandan zengin bir kadın olan Semra da Zeki’nin peşindedir. Zeki  iki aşk arasında kalır.

Berduş – 1957

Yönetmen: Osman F. Seden

Oyuncular: Zeki Müren, Deniz Tanyeli, Gazanfer Özcan, Erol Taş, Nubar Terziyan, Kadir Savun

Filmin konusu: Mesleği boyacılık ve hırsızlık olan Bedri’nin hayatı hep aşağılanmak ve dayak yemekle geçmektedir. Günün birinde vapurda tanıştığı Filiz’in köşkünde namusuyla çalışmaya başlar, bahçevandır artık üstelik aşık da olmuştur. Ama rahat bırakmazlar, abisi köşkü soymak için baskı yapmaktadır. Gerçek kimliği de ortaya çıkınca kovulur. Bitmiş tükenmiştir ancak bir tek intikam alma hissi ayaktadır hem de mutluluğunu engelleyen abisinden.

Altın Kafes – 1958

Yönetmen:  Osman F. Seden

Oyuncular: Zeki Müren, Sezer Sezin, Münir Özkul, Nilüfer Aydan, Sadri Alışık, Atıf Kaptan, Müfit Kiper

Filmin konusu: Gül ile Zeki evlenme planları yapan iki gençtir. Fakir olan Zeki, evlenebilmek ve geçimini sağlayacağı bir araba alabilmek için para biriktirmeye çalışır. Sonunda arabayı alır. Arabasına müşteri olarak binen Leyla adında bir kadın, bilerek çantasını onutur. Zeki, çantayı Leyla’nın evine götürür. Zeki’nin sesinin güzelliğini anlayan Leyla ve kocası, gazinolarında çalışmasını teklif ederler.

Kırık Plak – 1959

Yönetmen: Osman F. Seden

Oyuncular: Zeki Müren , Renan Fosforoğlu , Belgin Doruk , İzzet Günay , Ahmet Tarık Tekçe

Filmin konusu: Kendisini şöhret yapan, kirli işlerine alet eden patroniçe Nermin kıskançlık sonucu Zeki’nin ses tellerini tahrip eder ve sonrasında da kocası tarafından öldürülür. Cinayet Zeki’nin üstüne yıkılınca kaçar, bir kaza sonucuda öldüğü sanılır. Oysa Zeki Anadolunun ücra bir yerinde kahır içinde sefil bir bir hayat sürmektedir. Tesadüfen ameliyat olur sesi yerine gelir, polisle de işbirliği yapar gerçek katil Asım’ı yakalatır, Leyla’sına kavuşur.

Gurbet – 1959

Yönetmen:  Osman F. Seden

Oyuncular:  Zeki Müren, Mualla Kaynak, Kenan Pars, Feridun Karakaya, Münir Özkul,  Melahat İçli, Nubar Terziyan

Filmin konusu: Evinden kaçan Aliye (Mualla Kaynak) dışarıdaki kötülüklerden korunmak için erkek kılığına girmiştir.ve ‘Kuşkonmaz Ali’ adıyla tanınmaktadır. Bir tesadüf sonucu İstanbul kıyılarında takılan ve başıboş bir hayat yaşayan Zeki (Zeki Müren), Ahmet (Münir Özkul) ve Cilalı İbo’nun (Feridun Karakaya) yanına sığınır. İlk başlarda sorunlar yaşasalar da zaman içinde Aliye’nin kız olduğu anlaşılır ve Zeki onu sevmeye başlar. Ancak Kuşkonmaz’ın geçmişine ait bazı sırlar vardır ve başı fena halde beladadır.

Aşk Hırsızı – 1961

Yönetmen: Osman F. Seden

Oyuncular: Zeki Müren , Renan Fosforoğlu , Öztürk Serengil , Vahi Öz , Memduh Ün

Filmin konusu: Filmde, para kazanmak için Leyla’nın gönlünü çalan Zeki’nin yaşadıkları konu edilir. Zeki, hasta annesine bakabilmek için uğraşan yoksul bir gençtir. Annesinin ilaçlarını alabilmek için sürekli çalışır. Kumara düşkün ve sarhoş kardeşi ise ona hiç yardımcı olmaz. Kardeşi, Zeki’nin bakkal dükkânını satarak kazandığı parayı arkadaşlarıyla harcar. Bu sırada mahallelerindeki köşkü zengin bir aile satın alır. Yeni taşınan ailenin babası, kimseyle konuşmayan kızı Leyla’nın hasta olduğunu düşünür. Leyla’nın mutlu olması için elinden geleni yapar. Bu durumu öğrenen Zeki’nin kardeşi ve arkadaşlarıysa ailenin parasını almak için plan yaparlar. Plana göre Zeki’yi Leyla ile evlendirmeye karar verirler. Zengin bir işadamı gibi davranan Zeki ile Leyla kısa sürede yakınlaşır. Fakat annesine yardım için girdiği bu işte Leyla’ya âşık olan Zeki’nin sırrı er geç ortaya çıkacaktır.

Hayat Bazen Tatlıdır – 1962

Yönetmen: Nejat Saydam

Oyuncular: Sadri Alışık , Suna Pekuysal , Zeki Müren , Belgin Doruk , Avni Dilligil

Filmin konusu: Bir salon komedisi olan filmin bazı bölümleri de renkli çekilmiştir.

Bahçevan – 1963

Yönetmen: Nejat Saydam

Oyuncular:  Zeki Müren, Belgin Doruk, Ali Şen, Vahi Öz, Ertuğrul Bilda

Filmin konusu: Zeki Müren’in aynı isimli şarkısı ile özdeşleşen film, öksüz bir bahçevanın, başkasıyla nişanlı bir öğretmene olan aşkını anlatıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=__V6bd3yseI

Hep O Şarkı – 1965

Yönetmen: Atıf Yılmaz

Oyuncular: Zeki Müren, Belgin Doruk, Reha Yurdakul, Avni Dilligil, Mualla Fırat, Jeyan Mahfi Tözüm

Filmin konusu: Nam-ı diğer bülbül sesli makas Ali, şakımaya başladığı zaman bütün herkes onu dinlemektedir.. Birgün bir iddia sonucu Ali’nin hayatının akışı değişir. Zeki Müren aradığı aşkı Belgin Doruk’ta bulur. Filmin kötü adamını ise Reha Yurdakul oynamaktadır.

Düğün Gecesi – 1966

Yönetmen: Osman F. Seden

Oyuncular: Türkan Şoray , Ali Şen , Nubar Terziyan , Ajda Pekkan , Zeki Müren

Filmin konusu:  Zeki, babasının zoruyla köylü kızı Zeynep’le evlenir. Fakat düğünden sonra kız istenmediğini anlayıp Amerika’ya gider. Orada medeniyet, kültür öğrenip yıllar sonra İstanbul’a Tülin olarak döner. Zeki’nin çalıştığı gazinoyu satın alır ve onunla oynamaya başlar. Zeki’nin sevgilisi Güner ise bu duruma çok sinirlenir ve Tülin ile Güner arasında bir rekabet başlar. Zeki ise iki arada bir derede kalmıştır.

Hindistancevizi – 1967

Yönetmen: Osman F. Seden

Oyuncular: Sadri Alışık , Filiz Akın , Süleyman Turan , Zeki Müren , Sevda Ferdağ

Filmin konusu: İki şilep tayfası ile kendini olduğundan farklı tanıtan bir genç kızın öyküsü.

Katip – 1968

Yönetmen: Ülkü Erakalın

Oyuncular:  Suna Pekuysal , Zeki Müren , Vahi Öz , Suzan Avcı , Gülistan Güzey

Filmin konusu: Aynı adlı romanın (Münir Müeyyet Bekman) (S. Osmanoğlu Yayınları-1958) aslından çok farklı bir uyarlaması.
Abdülhamit (kitapta Abdülaziz) dönemi. ‘Mutaassıp’ Üsküdar, İnadiye.

İnleyen Nağmeler – 1969

Yönetmen:  Safa Önal

Oyuncular: Zeki Müren, Mine Mutlu, Önder Somer, Çolpan İlhan, İsmet Ay

Filmin konusu: Zeki Müren ünlü bir şarkıcıdır. Sevdiği kadının yaşamını yitirmesi üzerine üzüntüsünden içine kapanarak kederli şarkılar söylemeyi sürdüren Müren’in bir hayranı olan Pınar (Mine Mutlu), Zeki’yle tanışmak amacıyla kör numarası yapar ve amacına ulaşarak onu kendine aşık eder. Pınar’ın sevmediği bir sözlüsü (Önder Somer), işin gerçeğini Zeki’ye anlatınca mutlu tablo bozulur.

https://www.youtube.com/watch?v=ILBniCZCLv0

 

Bu da ilginizi çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu