Zaman grip aşısı zamanı

Her yıl bu mevsimde grip aşısı hakkında çeşitli haberler, spekülasyonlar, kavram kargaşası ortaya çıkıyor. Doğal olarak insanlar neye inanacağını şaşırıyor. Aslında hiçbir şey gribin bireysel ve toplumsal açıdan ciddi problemlere yol açan bir enfeksiyon hastalığı olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Grip basit bir soğukalgınlığı enfeksiyonu değildir. Grip virüsleri dış koşullara karşı dirençlidirler ve kolayca bulaşarak enfeksiyonun hızla yayılmasına, bu sebeple çok ciddi sağlık sorunlarına, sosyal ve ekonomik kayıplara neden olabiliyorlar. Grip mevsiminde belli risk gruplarında ölüm oranları önemli ölçüde artar. 25 Eylül’de İstanbul Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirilen Ulusal Grip Platformu’nda Prof. Dr. Selim Badur’un açıklamalarına göre; günümüzde çeşitli ülkelerde grip aşılama programları geliştirilmiş ve uygulamaya konmuştur. Her sene dünyada yüz milyonlarca doz grip aşısı kullanılıyor ve yan etki sorunu neredeyse yok denecek kadar azdır. Güvenilir bir aşı olduğu kabul edilen grip aşısının etkinliği ise, uygulandığı çeşitli gruplara ait bulgularla ortaya konmaktadır. Bu anlamda grip aşılamasının, toplumda grip vakalarını ve hastaneye grip sebebiyle başvuruları, komplikasyonları(zatüre vb.), risk grubundaki kişiler ve yaşlılar arasında gribe bağlı ölümleri azalttığı kabul ediliyor. Bu yüzden Dünya Sağlık Örgütü, özellikle risk grupları için grip aşısı kullanımının arttırılması yönünde tavsiye kararları almaktadır.

Burada bahsedilen risk gruplarını açarsak; 65 yaş ve üzeri kişiler(bu sınır bazı ülkelerde 50 yaş üzeri olarak değişmektedir) sürekli hastalığı olan ve uzun süreli bakım evlerinde kalanlar, 6 aylıktan büyük kalp ve akciğer hastalığı olanlar, böbrek ve astım hastaları, diyabetliler, anemi ve diğer kan hastalıkları olanlar, grip açısından risk taşıyan kişilerle aynı evde yaşayanlar, sağlık çalışanları bu grupta yer almaktadırlar.  Aslında gripten korunmak isteyen herkes aşı yaptırabilir. Sağlık Bakanlığı risk grubundaki kişiler için aşıyı geri ödeme kapsamına almıştır. Bu açıdan sağlık çalışanlarının konuya inanmaları ve hastalarına aşıyı tavsiye etmeleri önem kazanıyor.

grip hastalığı

Aşıyı ne zaman yaptırmak doğru?

En uygun zaman Eylül ve Ekim aylarıdır. Aşı uygulamanın son tarihi diye bir kısıtlama ise bulunmaz. Grip virüslerinin artık alışılmışın dışında Nisan ayında bile görüldüğü göz önüne alınırsa, eğer çevrenizde gribe yakalananlar varsa korunmak için ocak ayından sonra da aşılanabilirsiniz. Grip aşısı her yıl olunması gereken bir aşı. Çünkü aşının içeriği her yıl Dünya Sağlık Örgütü’nün önerileri doğrultusunda değiştiriliyor ve bir sonraki mevsimde dolaşımda olacağı öngörülen virüslere göre hazırlanıyor. Bu yüzden her yıl içeriği farklı aşılarla bağışıklık sağlamak gerekiyor.

Aşı yaptırınca hasta olunur mu?

Bu da çok sık sorulan bir sorudur. Bu durum genellikle aşının etki göstermesi için gerekli olan 10 günlük süre tamamlanmadan virüse yakalanmaktan ya da grip virüsleri dışındaki diğer solunum yolları enfeksiyonlarından dolayı meydana çıkmaktadır. Normalde aşı hastalığa yol açmaz. Sadece ilk vurulduğunda aşı yerinde kızarıklık, şişme, ağrı, ayrıca kısa süreli halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, ateş gibi yan etkiler görülebiliyor.

Virüslerle savaşta en büyük silahın aşılar olduğu ve gelecekte de insanlığın başına büyük sorunlar açabilecek virütik hastalıkların aşı yoluyla önlenebileceği tüm sağlık otoritelerince kabul ediliyor.

Sağlıklı ve mutlu bir yaşam dileğiyle…

Ecz. Tunca Toker
Ecz. Tunca Toker

 

Yorumlar

comments

Başa dön tuşu