Yolların “en iyi”si

 

The Best Taxi Driver İhsan Aknur

Belki birçok meslektaşı gibi o da hayatını yıllardır yollardan kazanıyor. Ancak son birkaç yılda; öğrendiği yabancı diller, 20’den fazla kitabı, katıldığı uluslararası yayın yapan televizyonlardaki TV programları ve dikkat çekici internet sitesiyle tüm dünyanın tanıdığı bir isim haline geldi. Binlerce turistin sevgisini ve ilgisini kazanan İhsan Aknur, dünyanın “en iyi” taksi şoförü olarak anılıyor. Kendi tanımıyla ise onun işi “hatıralar yaratmak…”

The Best Taxi Driver İhsan Aknur

İhsan Aknur; insanın mesleğindeki başarısının, onu ne kadar sevdiğine bağlı olduğunun canlı bir kanıtı. Yıllar önce bir yandan sevdiği işi yaparken, diğer yandan ülkesini dünyaya tanıtmak için kolları sıvamış.

The Best Taxi Driver İhsan Aknur

İşini en iyi şekilde yapmak belki de biraz sınırlarını zorlamak için birkaç dil öğrenmekle yetinmeyerek, 20’den fazla kitap da yayınlamış. Müşterilerinin daha doğrusu arkadaşlarının önerisiyle, 2000 yılında müşterilerinin onu tanımladığı isimle (the best taxi driver) internet sitesi açan Aknur, kısa süre içinde tüm dünyanın tanıdığı, sevdiği ve güvendiği bir taksi şoförü haline gelmiş. Kendi deyimiyle tek rakibi ise “Taxi Driver” filmindeki rolüyle Robert De Niro…

1953 yılında Ankara’da doğan İhsan Aknur, 1978 yılında İstanbul’a gelmeden önce doğduğu şehirde taksicilik yapmaya başladı. İstanbul’da bir süre minibüs şoförlüğü de yaptıktan sonra, ağabeyinin kullandığı arabalara duyduğu hayranlık onu taksi şoförlüğüne teşvik etti. Babasının, eğitim alması konusundaki tüm ısrarlarına rağmen okula devam etmeyip, bir taksi durağında iş buldu. 18 yaşında ehliyetini alıp, iki yıl sonra askerlik görevini de yerine getiren Aknur, askerden döndükten sonra tamamen İstanbul’a yerleşti.

The Best Taxi Driver İhsan Aknur

Hem araba kullanmaktan hem de turistlere şehrini, ülkesini tanıtmaktan mutluluk duyuyordu ama ona göre büyük bir sorun vardı. Turistlerin gitmek istedikleri yerleri tam olarak anlayamıyor ve gezdikleri yerler hakkında sahip olduğu bilgilerin hepsini onlara istediği şekilde aktaramıyordu. Bu hemen tamamlanması gereken bir eksikti ve İhsan Aknur bir şey yapmaya karar verdiyse bu, o kararın en kısa sürede gerçekleşeceği anlamına geliyordu.

The Best Taxi Driver İhsan Aknur

Bir yandan İngilizce kursuna gidip bir yandan turistlerle öğrendiklerini pekiştirmeye başladı. Ne öğrenmeye doyuyor ne de işini, daha iyi nasıl yapabileceğinin yollarını aramaktan vazgeçiyordu. Taksisine binen misafirleriyle kurduğu iletişim onu ve misafirlerini mutlu ederken, adı dilden dile dolaşmaya başladı.

The Best Taxi Driver İhsan Aknur

Turistler ülkelerine döndüklerinde arkadaşlarına bu eğlenceli, bilgili, güvenilir ve iyi insanı anlatıyor; Türkiye’ye gittiklerinde mutlaka onun taksisine binmelerini öneriyorlardı.

The Best Taxi Driver İhsan Aknur

İhsan Aknur ise müşterilerinin çok değer verdiği görüşlerini duymakla yetinmedi. Onlardan, hazırladığı misafir defterlerine duygu ve görüşlerini yazmalarını istedi. Her ülke için ayrı ayrı hazırladığı defterleri, 2000 yılında açtığı internet sitesinde yayınlamaya başladı. Müşterilerinin önerisiyle yayına aldığı internet sitesi, dünya çapındaki ününün daha da artmasına sebep oldu.

The Best Taxi Driver İhsan Aknur

Çıktığı ilk yabancı kanal ABC Avusturalya TV’ydi. Bunu National Geographic’teki “Hunder Dolar Taxi Ride” programı ve 2002 yılında konuk olduğu Discover Citycabs takip etti. 2007 ve 2009 yıllarında da çeşitli yabancı kanallara konuk olan İhsan Aknur, bir yandan farklı diller öğrenmeye devam etti ve özellikle Bizans dönemi olmak üzere tarih çalışmaya başladı. Mesleğine olan sevgisi ve ilgisi onu sürekli öğrenmeye ve kendini geliştirmeye teşvik ediyordu.

The Best Taxi Driver İhsan Aknur

Tüm dünya onu, hem internet sitesine eklediği videolardan hem de katıldığı televizyon programlarından takip edip, hayranlık ve takdirle izledi. Yurtiçi ve yurtdışında birçok sempozyuma davet edildi. Onu en son nisan ayında KalDer’in Bursa’da düzenlediği “Yolculuk Nereye?” isimli 12. Başarı ve Kalite Sempozyumu’nda konuşmacı olarak izledik.

The Best Taxi Driver İhsan Aknur

Dünyaca ünlü Tedx konferanslarına da konuşmacı olarak katıldı. Hem yerli hem de yabancı turistleri gezdirdiği kadar, onun ününü duyan Avusturya’nın en ünlü ressamı Hermann Nich, Örümcek Adam filminin dublörü ve No Reservation programının yapımcısı Anthony Borden gibi tanınan isimler de devamlı müşterileri haline geldi. Artık, bir turist Türkiye’ye gelecekse arayacağı tek isim “İhsan Aknur”du.

Ona yapılan hayranlık dolu övgülere karşılık o bugüne dek yalnızca “yapması gerekeni yaptığını” savunmaktan vazgeçmiyor. Her fırsatta en büyük isteğinin, bugüne kadar gezdirdiği turistlerin ülkelerini görmek olduğunu söyleyen Aknur; 2005 yılında 28 günlüğüne Avusturya, Almanya ve Danimarka’da düzenlenen etkinliğe, 13 yıllık emektarı 1994 model Tofaş marka arabasıyla katılma fırsatı buldu. Böylece Türk bir otomobil markası, İhsan Aknur sayesinde küçük çapta bir dünya turuna çıkmış oldu.

The Best Taxi Driver İhsan Aknur

Bu olayla birlikte hem kendi hatıralarına hem de ülkesinin tarihine unutulmaz bir iz bırakan İhsan Aknur’un, onları eğlendirdiğinden çok onlarla birlikte eğlendiğini söylediği misafirleriyle birlikte oluşturduğu büyük bir fotoğraf ve yazı arşivi var. Büyük bir kısmı yayınlanmış olmasına rağmen, daha birçok yazı ve fotoğraf sırasını bekliyor.

The Best Taxi Driver İhsan Aknur

İhsan Aknur ise her geçen gün anılarına bir yenisini daha eklemekten geri kalmıyor. Kentini ve ülkesini yaşamak kadar anlatmaktan da büyük mutluluk duyan Aknur, yaptığı işi yalnızca para kazanmak için yapmayı uzun süre önce bırakmış.

The Best Taxi Driver İhsan Aknur

Turistleri yalnızca gezdirmekle kalmıyor onlara her şeyiyle İstanbul’u ve Türk kültürünü yaşatıyor. Özel hayatında 2004 yılında biten evliliğinden 4 çocuğu var. Okullardan yeterince alamadığı eğitimini hayatın içinden aldığını savunuyor, kendi deyimiyle o bir “hayat okulu” mezunu…

Mesleğini icra ettiği 40 küsur yılda her zaman en iyisini yapmak için çabaladı. Hayatının her anında, yaptığı her şey için “Daha iyi nasıl olabilir?” sorusunun cevabını arayarak yaşadı. O yıllarca, sevdiği işi eğlenerek yaptı ve misafirlerini “eğlendirerek” gezdirdi. Taksi şoförlüğüne bambaşka bir boyut getirdiği gibi, insanın tek engelinin kendisi olduğu konusunda tüm dünyaya örnek oldu.

The Best Taxi Driver İhsan Aknur

Aknur; dünyanın her yerinden misafirleriyle paylaştığı anıları, fotoğrafları içeren kitaplarına yenilerini eklemek ve bir gün kendi televizyon programını da yapmak istiyor.

The Best Taxi Driver İhsan Aknur

Mesleğine olan bağlılığı ve renkli kişiliği ile insanlara öğrenmenin yaşı ve insanın istediği sürece yapabileceklerinin bir sınırı olmadığını kanıtlarcasına yaşıyor. Enerjisi ve hayata olan bakış açısı sayesinde ise yollarda “yarattığı” hatıralarına, daha nicelerini ekleyecek gibi görünüyor.

Yazı: Ferhan Petek Fotoğraf: Engin Çakır

Yorumlar

comments

Başa dön tuşu