Yolların efsaneleri

 

1963 Herbie
1963 Herbie

En duygusal yol arkadaşı

60’lı yıllarda başlayan film serisiyle hayatımıza sadık bir dost girmişti. Aslında o yalnızca bir arabaydı ama aklı, fikri, duyguları, kısaca ruhu olan bir araba… Bu özellikleriyle hem sinema tarihinde hem de birçok insanın hayal gücünde derin izler bıraktı Herbie. Onun sayesinde neredeyse bütün 1963 Model Volkswagen Beetle’ler “Herbie” olarak anılmaya başladı. Kiminin çocukluğunun en tatlı hatırası, bir arabadan çok daha fazlası olan Herbie’nin, dünyayı saran ve bugün hala devam eden “vosvos sevdası”nda da büyük payı var.

Çiçek Abbas ile Şakir
Çiçek Abbas ile Şakir

“Aşk çekenin, yol gidenin.”

Bu unutulmaz kare, 80’li yıllardan kalma bir yol hatırası Çiçek Abbas filminden… Çiçek Abbas rolü ile özdeşleşen İlyas Salman ve Şener Şen’in canlandırdığı Şakir karakterinin atışmaları, filmde geçip dilimize dolanan replikler bugün, hafızalarda olduğu kadar minibüs ve kamyonların arkasında da yaşıyor. Aynı zamanda Sinan Çetin’in ilk yönetmenlik deneyimi de olan film, Yavuz Turgul’un kaleminden çıkan biraz komik biraz romantik hikâyesi ve müzikleriyle de Türk sinemasının unutulmazları arasında.

Selvi Boylum Al Yazmalım - Kadir İnanır
Selvi Boylum Al Yazmalım – Kadir İnanır

Yarı yolda kalan bir aşk öyküsü

Hayatının en büyük aşkını, ömrünü geçirdiği yollarda bulan bir kamyon şoförünün hikâyesi… Sevginin ne olup ne olmadığı hakkında bugün bile devam eden tartışmaların sebebi, Türk sinemasının kilometre taşlarından biriydi Selvi Boylum Al Yazmalım. Kadir İnanır ve Türkan Şoray’ın samimi oyunculuklarıyla hayat verdikleri büyük aşk, Atıf Yılmaz’ın yönettiği 1977 tarihli bu filmle hafızalara kazındı. Asya ve İlyas’ın yollarda başlayan aşk masalı, Cengiz Aytmatov’un aynı adlı romanından uyarlanan bu filmde yarım kalmıştı ama gerçek hayatta 70’li yıllardan günümüze kadar uzanmayı başardı.

Michael Schumacher
Michael Schumacher

Yolların özlediği şampiyon

Bugünlerde yaşam mücadelesi veren, “Formula 1’in gelmiş geçmiş en iyi pilotu” Michael Schumacher, mesleğinde birçok ilke imza atmıştı. 1991 yılında başladığı Formula 1 yarışlarında, dünya şampiyonluğuna ulaşan ilk Alman pilotu seçilmişti. Formula 1’in en popüler pilotu olarak da anılan Schumacher, 90’lı ve 2000’li yıllarda üst üste şampiyonluklar kazandı. Geçmişinde “en çok yarış kazanan”, en çok puan alan”, “en çok rekor kıran” gibi “en”lerle dolu unvanlara layık görülen, dünya çapında başarılara ve üne sahip bir pilottu. 250 Formula 1 yarışının ardından emekliliğini açıklayan Schumacher, geçtiğimiz yıl kaderin cilvesi ile kayak yaparken düşüp kafasını kayaya çarparak komaya girdi. Bugün tüm sevenleri onun iyileşmesi için dua ediyor.

Kit ve Michael
Kit ve Michael

80’lerin bitmeyen yol macerası

1982-1986 yılları arasında, 90 bölüm yayınlanan bir televizyon dizisinin efsane ikilisiydi onlar. David Hasselhoff’un özdeşleştiği rolü Michael Knight ve yapay zekâlı ama çokbilmiş ve biraz da duygusal yol arkadaşı Kara Şimşek… O dönemin özellikle erkek çocukları, büyüdüklerinde “Michael Knight” gibi olup, “Kara Şimşek”e bineceklerini hayal ederlerdi. Bugün TRT’de yayınlanan tekrar bölümleri ve farklı oyuncularla çekilen dizi ve film versiyonları, Kara Şimşek’in kolay kolay unutulmayacağını, daha uzun yıllar yola devam edeceğini kanıtlıyor. 

Şoför Nebahat, Sezer Sezin
Şoför Nebahat, Sezer Sezin

Bas gaza Nebahat Abla!

1960 yılında Metin Erksan’ın çektiği “Şoför Nebahat” filminin yıldızı, beyazperdenin ilk Şoför Nebahat’i Sezin Sezer, bu rolü ile öyle beğenildi ve benimsendi ki devam filmleri çekildi. Sezin Sezer’in ardından Belgin Doruk ve Fatma Girik de bu karaktere hayat verdi. Oyunculuk kariyeri boyunca her zaman güçlü kadınları canlandıran Sezin Sezer ve “Şoför Nebahat”, zamanla büyük bir akımın öncüsü, özgür kadının simgesi haline geldi. Yakın zamanda gerçek hayatta da karşımıza çıkan Şoför Nebahat’lerin cesaret kaynağı oldu. Deri ceketi, kasketi ve dillere dolanan şarkısıyla sinema tarihinde unutulmaz bir yer edindi.

Yolların efsaneleri

 

Yorumlar

comments

Bu da ilginizi çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu