“Güç bende artık!”

Efsane karelerde bizi tebessüm ettiren karakter bu kez He-Man… Gölgeler Şatosu’nu İskeletor’dan korumakla görevli bu yakışıklı; sihirli sözlerin ardından, son derece kaslı, maskülen, uzun boylu ve savaşmaya her an hazır bir kahramandı. Eğer hayatınızda bir defa olsun, elinizdeki oyuncak kılıçla “gölgelerin gücü adına, güç bende artık!” diye bağırdıysanız, bu satırları okuyorsunuzdur.

The character that makes us smile this time in Legendary Frames is He-Man… This handsome guy appointed to protect the Castle Grayskull from Skeletor transformed into a muscular, long hero who is always ready to fight. If once in your life you raised a toy sword up in the air and shouted, “By the power of Grayskull… I have the power!” then you should be reading these lines now.

1982’de DC Comics tarafından yayınlanan ve dünyada onlarca ülkede çocukların hayranlıkla izlediği bir çizgi filmdi He-Man. Eternia’yı fethetmek ve Gölgeler Şatosu’nun sırlarına hakim olmak isteyen İskeletor ile He-Man’in mücadelesini anlatırdı. Hem 80’ler, hem 90’larda televizyon karşısında çizgi film saatlerini bekleyen her çocuğun hatırlayacağı He-Man aynı zamanda Eternia Krallığı’nın prensi Adam’dı. Alçakgönüllü, etliye sütlüye karışmayan biriydi. O pembe yeleğini asla üzerinden çıkarmazdı. İyi niyetli Kral Randor ve güzel Kraliçe Marlena’nın oğluydu. Adam da onlara saygıda kusur etmezdi. Gölgeler Şatosu ve Adam’ın kılıcı arasında bir ilişki vardı. Bu kendi halindeki ürkek ve çekingen genç prens, kılıcı havaya kaldırdığında bambaşka güçlerle donanır ve evrimleşirdi. Onu evrimleştiren efsane sözler ise şuydu: “Gölgelerin gücü adına, güç bende artık!” He-Man’in ürkek kaplanı “Titrek” de kılıcın gücünden kendi payına düşeni alırdı. Kılıç, Titrek’e doğrulduğunda ise ortaya güçlü “Atılgan” çıkardı. He-Man’in can yoldaşı, her kavgaya beraber girdikleri can dostu vahşi bir yırtıcıya dönüşür ve korku nedir unuturdu. Paralel evrenin Trolla isimli bir ülkesinden gelen sevimli sihirbaz Orko, babacan General ve General’in evlat edindiği güzel kızı Tila He-Man’in en iyi dostlarıydı. İskeletor ise; Canavar, Mer-man, Evil-Lyn, Tri-klops, Trap Jaw, Faker ve Jitsu’dan oluşan bir kötülük ekibine sahipti. Hepsine tek bir söz yeter de artardı: “Gölgelerin gücü adına…”

He-Man was a cartoon by DC Comics dating back to 1982 which was watched in awe by children from all over the world. It depicted the story of the struggle between He-Man and Skeletor who wants to conquer Eternia and rule the secrets of Castle Grayskull. He-Man who should be recalled by every child during the 80’s and 90’s waiting for the cartoons to start on TV was actually prince Adam from the Kingdom of Eternia. He was a modest man who kept his head down. He would always have his pink vest on. He was the son of the kind King Randor and beautiful Queen Marlena. He would always behave respectfully towards them. There was a relationship between Castle Grayskull and Adam’s sword. This timid and shy young man would possess a different kind of strength and almost get transformed when he lifted his sword up high. These were the words that had made him a legend: “By the power of Grayskull… I have the power!” He-Man’s timid tiger “Cringer” would also get its share from the strength of the sword. When the sword was pointed at Cringer, it would transform into Battle Cat. He-Man’s best friend would turn into a wild predator and would never get scared of anything. The cute sorceress named Orko from Trolla, a country in a parallel universe, fatherly Man-at-Arms and his adopted daughter, the beautiful Teela were He-Man’s best friends. Whereas the Skeletor had a council of evil made up of villains named; Webstor, Mer-man, Evil-Lyn, Tri-klops, Trap Jaw, Faker and Jitsu. One sentence was enough for them all: “By the power of Grayskull…”

Yorumlar

comments

Bu da ilginizi çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu