Uludağ – Bakacak

Bursa - Uludağ - Bakacak

Bakacak - Engin Çakır

Bakacak, Uludağ’ın Bursa Ovası’na en hâkim tepesi… Uçsuz bucaksız bir rüya gibi uzanan ovalar, denizler, dağlar, yamaçlar, İnegöl ve Gemlik… Hatta iyi havalarda İstanbul’a dek uzanan nefes kesici bir manzara…

Bakacak - Engin ÇakırEvliya Çelebi Seyahatname’de Bakacak’ı şöyle anlatmış; “Bakacak, mahalli fil hortumu gibi şehre eğimli bir yalçın kayadır. İnsan buradan aşağı bakamaz, aklı başından gider. Buradan, Bursa’nın Filadar Ovası’nda olan köyler, kasabalar, bağlar, bostanlar, Nilüfer Nehri ile sulanmış ova, bukalemun süsü gibi yapraklar halinde görülür. O kadar büyük bir dağdır ki, Bursa şehri altta gizlendiği için Ulucami, İç Kale ve Bedesten semtleri kesinlikle görünmez. Ancak uzak yerler de bir bir görülür. Öyle yüksek bir yerdir.”

Bakacak - Engin Çakır
Engin Çakır

Bakacak kelimenin her anlamıyla bir eşsiz bir doğa parçası. Hem de yanı başımızda… Uludağ oteller bölgesine 5 km., Bursa şehir merkezine 45 dakikalık bir uzaklıkta. Şehrin hengamesinden kaçıp ufka dalıp gitmek isteyenler için bulunmaz bir nokta.

Bakacak - Engin Çakır

Görüp de hayran kalmamak elde değil. Bakacak’ın güzelliğini tamamlayan bir diğer yönü de Bakacak’a varana kadar takip ettiğiniz istikamet.

Bakacak - Engin Çakır

Oteller Bölgesi’ne dek Uludağ’ın eşsiz doğasıyla birlikte gelinen yol, Oteller Bölgesi’ni geçtikten sonra daha da güzelleşerek devam ediyor.

Bakacak - Engin Çakır
Bakacak – Engin Çakır

Sağlı sollu çiçeklerle bezenmiş, ağaçlarla sarılmış bu yola girdiğiniz anda; arabayı bırakıp bütün yolu yürümek isteyecek, bütün güzellikleri en ince ayrıntısına kadar görmek hiçbir şeyi kaçırmamak ve hiç unutmamak isteyeceksiniz.

Engin Çakır, Bakacak, Haziran 2009
Engin Çakır, Bakacak, Haziran 2009

Tertemiz hava, tatlı bir esinti, kuşların birbirlerine yaptıkları iltifatlar ve çiçekler…Bakacak alacakaranlıkta bir başka güzeldir, gece bir başka… Bursa’nın ne kadar büyük olduğunu gece daha rahat anlaşılabilir.

Engin Çakır, Bakacak Uludağ, Mayıs 2014
Engin Çakır, Bakacak Uludağ, Mayıs 2014

 

Her yanı saran ışıklar, ovayla bütünleşmiş bir şehrin sınırlarını çizer adeta. Bu sınırlarla sınırsız bir özgürlük yaşanır Bakacak’ta. Yer ile gök, deniz ile göl aynı manzarada birer figüran oluverir bir bakışta…

Bakacak, Engin Çakır, 01.08.2010

Bakacak hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.

 

Yorumlar

comments

Bu da ilginizi çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu