Siyah-beyaz hatıralar…

Merinos Fabrikası, Bursa, Sümerbank çalışan kartları – Aykut Güngör

 

“Eski bir Bursalı”

Bursa’ya sağladığı istihdam ve katma değerler ile tarihte nostaljik bir başarı hikayesi olarak yaşayan Merinos’tan arda kalanlar Bursalıların zihninde yer etmeye devam ediyor. Bu fotoğraf ise Merinos çalışanlarından geriye kalan saat ücreti 5 kuruşluk bir iz.

Sümerbank Merinos Yünlü Sanayi Dokuma Fabrikası, Türkiye’nin ilk sanayileşme atılımları çerçevesinde “yünlü tekstil girdileri fabrikası” olarak kurulmuştu. Temeli 28 Kasım 1935’te dönemin Başbakanı İsmet İnönü ve İktisat Vekili Celal Bayar tarafından atıldı. Fabrikanın yapımını ünlü işadamı ve girişimci Nuri Demirağ üstlenmişti. İki yıla yakın bir sürede tamamlandı. Açılışı, 2 Şubat 1938 tarihinde, Bursa’ya yaptığı 17. ziyaretinde Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından yapılmıştı.

Bursa’da 16 bin 140 eğirme ve 7 bin katlama iğlik bir iplik fabrikası olarak üretimine başlayan Merinos Fabrikası, 1963 yılından sonra hızlanan sanayileşme sürecinin başlamasından gelişimine dek Bursa ekonomisine en önemli katkıyı sağlayan kurum haline geldi. Faaliyet gösterdiği 66 yıllık süreçte Türk sanayisine hizmet veren Merinos Fabrikası, 2004 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Merinos bugün ise Atatürk Kongre Kültür Merkezi olarak Bursa’ya hizmet vermeye devam ediyor.

 

Merinos Fabrikası, Bursa - 02.11.2005, Aykut Güngör
Merinos Fabrikası, Bursa – 02.11.2005, Aykut Güngör

Özleyene Merinos’tan kumaş paketleri

Cumhuriyet hafızasına yolculuk için tıklayın

Yorumlar

comments

Bu da ilginizi çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu