Sarı zamanlar

 

Sarı

Güneş

Sarı; güneşin, ışığın ve altının rengidir; zekâyı, arzuları ve ruhsal gelişimi simgeler. Büyük düşünen ve umudunu hiç kaybetmeyen insanların rengidir. Ümidini yitirmeden yüreğini sıcak tutanların…

İdeoloji yaratan insanların ve çok büyük düşünürlerin en sevdiği renk hep sarıdır. Bunun nedeni ise sıradanlığı sevmemeleridir. Değişimi simgeler. Bilinçaltında farklılığı ve dönüşümü ayağa kaldırır. İnsanı ayrıcalıklı hissettirir.

Sarı sizin için değişilmez bir renk ise, kendinize güvendiğinizi bilmelisiniz. Aklınız hep meşguldür, düşüncelerinizi bir türlü toparlayamazsınız. Karakterinize sarı işlediyse devamlı büyük planlar yapma ihtiyacı duyarsınız. Tıpkı sonbahar gibi bir dönüşüm dönemi içerisindesinizdir. Bu rengin üzerinizdeki etkisi sosyal dönüşüm ve etkileyici ancak bir iletişim süreci ile son bulabilir. Herkesin güneşe veya güneşin rengine ihtiyacı vardır da denebilir. Çünkü bize enerjimizi veren, tüm dünya canlılarına yaşam şansı tanıyan sarıların en büyüğü güneştir.  

Ayçiçekleri

Sarı; aydınlığın, güneşin ve ateşin rengi olarak renklerin en açığı, en sıcağı, en ateşlisi, en fazla genleşebilenidir. Genellikle ortamı renklendiren, neşelendiren, ışık veren, mekanı genişleten bir renk olması nedeniyle iç dekorasyonlarda, çoğunlukla duvarların rengi olarak seçilir. En kıymetli maden olan altının rengi olması nedeniyle zenginliğin de simgesidir. Çin’de, imparatorların rengi olarak bilinen sarı, güneşin ve onun tüm simgesel değerlerinin (sıcaklığın, bolluğun, aşkın, iyiliğin) rengi olduğu için, Apollon ve Ra gibi güneş tanrılarının da simgesi olmuş ve tanrısal, ilahi bir renk olarak kabul görmüştür. Bunun yanı sıra sarı, çağlar boyu insanları, güçlerinin kaynağının tanrısal olduğuna inandırmak isteyen prenslerin, kralların, imparatorların tercih ettikleri bir renk olarak iktidarın, gücün, erkin, egonun, kendine güvenin simgesi olmuştur. Ancak, bu kendine fazlaca güven kişiyi benmerkezciliğe, kendini beğenmişliğe sürükleyerek ona sevgiyi, paylaşmayı da unutturduğu için bu renge olumsuz anlamlar da yüklemiştir. Her ne kadar, altına yakınlığıyla zenginliği, olgun başakların rengi olarak bolluğu, verimliliği, renklerin en parlağı olmasıyla zeka, bilim ve aydınlık düşünceyi çağrıştırıyorsa da, nankörlerin, benmerkezcilerin, hainlerin, sahtekarların, ihanet edenlerin rengi olarak da pek çok olumsuz yorumlamalara da açık bir renktir.   Sarı zamanlar Sarı zamanlar Sarı zamanlar

Ateş

Sarı renk elektromanyetik tayf’ın yeşil ile turuncu arasında yer alan ve insan gözüyle görülebilen renklerinden biridir. Dalgaboyu 565-590 nanometre kadardır. Uzak mesafelerden görülebilirliği yüksek bir renktir. Bu nedenle bazı ülkelerde taksiler ve okul servisleri sarı renktedir.

Sarı beyazla karıştığında, yani daha açık bir renk haline geldiğinde, hareketi artar. Güneş ışınlarının rengi olan sarı, çevresinden taşan söndürülmesi zor bir renktir. Durmadan bakıldığında sarının, hangi formda olursa olsun, rahatsız edici bir etkisi olur ve renkteki ısrarlı ve saldırgan karakter ortaya çıkar. Sarı tipik dünyevi bir renktir, asla derin bir anlama sahip olamaz.

Yazı ve fotoğraflar: Engin Çakır

Aklımıza gelenler…

Yumurta

Papatya

Altın

Kayısı

Limon

Işık

Hastalık

Sarı Sayfalar

Sarılık

Mandalina

Melankoli

Buğday

Güneş

Ayçiçeği

Muz

Sarışın

Sarı Odalar

Taksi

Ateş

Mısır

Okul Servisi

Bal

Ördek

Sarı Çam

Irgandı Köprüsü

Kabak

Ayva

Sarı Gelin

Sarı Nokta

Marilyn Monroe

Sarı Selim

Sarıyel

Sarı Kanat

Sarı Yahudi

Sarıçıyan

Sarıkız

Sarıkuyruk

Sarı Sıcak

Sarı Irk

Sarı Çizmeli Mehmet Ağa

Sarı Laleler

Kanarya

Sonbahar

Sarı Kart

Sarı Köşk

Etek Sarı Sen Etekten Sarısın

Kavun

Barni

Sarıyer

Sarı Zeybek

Sarı Mercedes

Sarı Sayfalar

Sordum Sarı Çiçeğe

 

Yorumlar

comments

Bu da ilginizi çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu