Kalite ekranda değil, kağıtta da değil, yayıncılıkta!

www.dergibursa.com.tr
www.dergibursa.com.tr

“Ekranlar sizi de yormuyor mu? Kitap kokusu olmadan yapabilir misiniz? Dergilerle vakit geçirmenin keyfini size bir ekran verebilir mi? Ekranlarda okuyor musunuz yoksa bu bir göz gezdirme mi? Ekranda ilginizi dağıtan bu kadar çok şey varken, yaptığımızdan ne anlıyoruz? Dijital çağı anlatan kitaplar neden basılı halde önümüzde?” Zannetmeyin ki söze böyle başladım diye çağdışıyız, onu takip etmiyoruz. Tıklayıp ve takmayıp geçmeyin sakın.

Son dönemde özellikle dijital medya işleriyle uğraşanların birçoğu; geleneksel medya bitti, can çekişiyor gibi söylemlerle geniş çaplı bir algı operasyonu yapıyor. Peki gerçekten olan bu mu? Geleneksel medya anlayışı ile nitelikli yayın hazırlama gayretindeki bizler bu dünyadan bu kadar mı bihaberiz? Yayıncılığın çivisi çıktı da biz nal mı topluyoruz?

Çağa ayak uyduran ama nitelikli yayın yapan kazanır

Dijital çağı internet medyalarından bile önce yakalamış, bunun için gerekli tüm adımları atmış bir yayının yönetmeni ve bir iletişimci olarak diyorum ki iyi ki gelenekseliz. Değerli olanın bu, bunun da kalıcı olduğunu düşünüyorum. Anlık iletiyle gelen her şey, anlık bir yanılsamadan öte değil… Ne demek mi istiyorum hemen açıklayayım: iletişim tarihine ve özellikle kendini defalarca kanıtlamış iletişim modellerine ve kuramlarına göre, gelen her teknoloji iletişim dünyasını şekillendiriyor fakat öldürmüyor. Onları öldüren çağın taleplerine karşılık verememeleri… İletişim sadece mecra değiştiriyor. Siz kaliteli bir yayınsanız her ortamda kalitenizi sürdürüyorsunuz. Diğer bir taraftan yayıncılıkta kaliteyi belirleyen çok tıklanmak değil, doğru hedef kitleye yapılan nitelikli yayıncılıkla oluyor. Artık bize sadece basılı dergimizden değil, dijital kanallardan da ulaşabiliyorsunuz. Tabi biz de size. Çift taraflı bir süreç içerisindeyiz. Diğer bir deyişle geleneksel medya bitmiyor, bu süreçten daha da güçlenerek çıkıyor.

Hem işitsel hem görsel bir mecra olan TV çıktığında, sadece işitsel bir mecra olan radyonun bittiğine dair yaygın bir algı oluşmuştu. Ancak zaman gösterdi ki geçici süreli oluşan bu algı tamamen yanlıştı. Radyo da çağa ayak uydurdu, arabalarımızda yol arkadaşı, bilgisayarlarımızda iş arkadaşı oldu. Çağın en önemli getirilerinden olan internet sayesinde artık tamamen ve istediğimiz her an hayatımızda. İnanın benim yatak baş ucumda bir radyo hala var ve güne onunla başlıyorum. Demek istediğim ölen ya da can çekişen bir medya yok. Sadece değişen bir medya anlayışı var. Buna ayak uyduramayan elbette ki zamana yenik düşecektir. Önemli olan insanlara ne sunduğunuzdur. Yanıltan başlıklarla tıkladığınız linklerde sahte ya da yanlış haberlerle karşılaşmak size ne hissettiriyor? Markanızı bu hissiyatla yan yana konumlandırırken hiç düşünmemeniz sizce de normal mi? Kaliteli yayın internette de öyledir, kağıtta da!

www.dergibursa.com.tr

dergi bursa tüm iletişim cihazlarından (ios, android) ulaşılabilen Bursa’daki ilk yayındır, buna internet medyaları da dahil. Animasyonlu e-dergi olarak okunabilen, pdf olarak kaydedilebilen ilk dergi. Güncellemelerle tekrar tekrar can verdiğimiz sitemiz çift dilde yayın yapıyor. Her gün oluşturduğumuz dosya haberleri paylaşıyoruz. “Copy paste” ya da “bülten haberciliği” olmayan ve “özgün içerik” diye özetleyebileceğim bu yayıncılık anlayışı, Google tarafından en çok değer verilen anlayış. Ayrıca tüm haberler çağa uygun bir şekilde etiketlendiriliyor. Görseller düzgün bir şekilde sunuluyor. Sitede tabiri caizse “reklam çorbası” bulunmuyor, tıpkı dergimizde olduğu gibi. İçerik kendisini yalın bir şekilde sunuyor. Her şey kullanıcı alışkanlıklarına göre tasarlanmış durumda. Keyifle vakit geçirmeyi sağlıyor. Sosyal medya ile bağları güçlü bir şekilde kurulu. Sitedeki haberler, kolayca bulunup sosyal medyada paylaşılabiliyor.

Sosyal medyada dergi bursa

“Bursa’nın sosyal medyada en çok takip edilen dergisiyiz” desem çok mu afaki görünüyor? Sadece takipçi sayısıyla değil, sosyal olarak da etkileşim halindeyiz. Takipçi sayısı reklamla ya da sahte hesaplarla şişirilmemiş kanlı ve canlı insanlardan oluşan, Bursa’ya ve dosya içeriklerimize ilgisi olan insanların buluşma noktası olan sosyal medya hesaplarımızda, kurumsal olmayan hiçbir paylaşımda bulunmuyoruz. Moda tabiri ile “organik” takipçilerimizi usandırmadan, keyif alacakları içerikler paylaşma gayretindeyiz. Her türlü görüş ve önerinizi lütfen bizimle paylaşın, bir tık uzağınızda olduğumuzu unutmayın. Bir hatırlatma daha: #dergibursa ile paylaşımlarınız tüm Bursa’ya ulaşmaya devam ediyor. Bursa’yı anlatmanız ve anlamanız kolaylaşıyor. #dergibursa ile artık siz de birer yayıncısınız. Ayrıca istediğiniz haberi, istediğiniz an bizimle paylaşabilirsiniz. Öyle ya artık her şey anlık ileti…

İsterseniz yüksek kalitede bastığımız dergimizi takip edin, isterseniz sosyal medya hesaplarımızı ya da tüm iletişim cihazlarına uyumlu web sitemizi… Hepsinde beraberiz ve paylaşmayı seviyoruz. Bize katılın.

www.dergibursa.com.tr
www.dergibursa.com.tr

Yorumlar

comments

Başa dön tuşu