İz peşinde doğa yürüyüşü

Uludağ - Aykut Güngör
Uludağ – Aykut Güngör

Hepimize göz kırpan doğa etkinlikleri, şehrin stresli yaşamından bunalanlara ilaç olurken; çevresi ve özellikle de Uludağ’ın varlığı ile Bursa, özgürlük ve macera tutkunu Bursalıları doğaya çağırıyor. Özel bir yeteneğe bağlı olmadan, her yaştan sağlıklı insanın yapabileceği doğa yürüyüşleri; iz peşinde bir serüvene adım atacakları bekliyor.

Doğa yürüyüşü, Aykut Güngör

Bir kelebeğin peşine takılıp saatlerce yürümek ya da yerde gördüğünüz ayak izlerinden, o yoldan sizden önce hangi canlının geçmiş olduğunu tahmin etmek… Hiçbir araç kullanmadan, sadece yürüyerek uzun yollar aşmanın zorluğu, şehir hayatının yarattığı hantallığı üzerinizden atana kadar tahammül sınırlarınızı zorlayabilir. Ama önceden belirlenen bir rota ile doğadaki izleri takip ederek geçtiğiniz yollarda gördükleriniz ve yürüyüşün sonunda yaşayacağınız, bir hedefe ulaşmanın verdiği zafer duygusu ile tüm yorgunluğunuzu unutabilirsiniz. İnsanın gizeme olan ilgisi, doğaya duyduğu özlem ve daha sportif bir yaşam ihtiyacı zamanla daha fazla bastırılamaz hale gelince, zaten bir bütün olan doğa ve insanın bir araya gelmesi için farklı seçeneklerin üretilmesine sebep oluyor. Tabi ki belli kuralları ve uzmanlık gerektiren durumları var ama bu bilgileri uzmanından alacağınız eğitimle edinebiliyor, olmazsa olmaz bazı eksikleri tamamladıktan sonra kendi oluşturduğunuz bir grup ile de yola çıkabiliyorsunuz.

Uludağ - Aykut Güngör

Doğada yapılan bu iz sürme etkinliği, konforlu olmadığı gibi aksine ciddi zorluklar içeriyor olması nedeniyle bir eğlence turu olarak kabul edilmiyor. İnsanın doğa ile uyum içinde yürüyüş yapması amacını da taşıyan doğa yürüyüşleri, sadece hedefe varmak için yapılan bir yarış gibi görüldüğünde taşıdığı ruhu kaybediyor ve sadece yorucu bir etkinliğe dönüşüyor. Yalnız ruhun değil bedenin de yararlandığı bu spor, doğa sevgisini arttıran tempolu yürüyüşler içeren özelliği ile uzun yıllar yapılabiliyor. 1 saatlik bir doğa yürüyüşü ile ortalama 500 kalori yakacağını öğrenen çoğunluğun da tercih ettiği doğa yürüyüşleri, turizm acentelerinin sunduğu tur paketleri ya da bu amaçla kurulan kulüplerle bağlantıya geçilerek yapılabiliyor.

Uludağ - Aykut Güngör

Kampçılık deneyimi olan, rotayı bilen uzman kişilerin rehberliğindeki bu yürüyüş; kasları güçlendiriyor ve endorfin salgılanmasını sağlayarak stresi azaltıyor. Unutulmaması gereken detaylar arasında, bazı malzemeler ve bilinmesi gereken bazı püf noktaları bulunuyor.

Uludağ - Aykut Güngör

 

Yürüyüşünüzü daha kolay hale getirip, her adımın tadını çıkarabilmenizi kolaylaştıracak bazı eşyalara ihtiyacınız oluyor. Bunlar arasında en önemli iki tanesi diğer malzemeleri koyabileceğiniz dayanıklı bir sırt çantası ve bileğinizi saran, tabanı toprak zeminde kaymayan yürüyüş ayakkabıları. Sırt çantanızın içinde asgari ihtiyaçlarınızın olması gerekiyor. Doğada her şey ihtiyaç duyulabileceği muhakkak ancak en önemlilerinin hemen ulaşabileceğiniz yerde olması doğadaki keyfinizin sürekliliğini sağlıyor. Yağmurluk, el feneri, sağlam bir matara, pusula, şapka gibi eşyalar, günübirlik bir doğa yürüyüşünde ihtiyaç duyacağınız malzemeler. Malzemelerin gerekliliği çıkacağınız doğa yürüyüşünün mevsimine ve türüne göre de değişkenlik gösteriyor.

Kilimligöl, Uludağ - Aykut Güngör
Kilimligöl, Uludağ

Yapacağınız doğa yürüyüşünde, önceden belirlediğiniz rotaya göre hareket edebilir ya da bir izi takip ederek yeni yerler keşfedebiliyorsunuz. Doğanın sınırsızlığında yaşayabildiğiniz özgürlüğün tadını çıkarmakla birlikte rehberiniz ve yürüyüş ekibinizden çok da uzaklaşmamanız gerekiyor ki doğa maceranız kabusa dönüşmesin. Gideceğiniz yer ile ilgili önceden araştırma yaparak o yer hakkında bilgi edinebilirsiniz. En sık kullanılan rotalardan birini seçebilir ya da kendi tercihinize göre oluşturacağınız rotaların izinden gidebilirsiniz. İşte Bursalı doğaseverler tarafından en çok tercih edilen doğa yürüyüşü rotalarından bazıları;

1-Oteller Bölgesi – Cennetkaya

2-Oteller Bölgesi – Sarıalan – Çobankaya

3-Oteller Bölgesi – Softaboğan Şelalesi

4-Oteller Bölgesi – Hanlar Bölgesi – Bağlı Köyü

5-Volfram – Madenler Bölgesi – Göller Yöresi

6-Cumalıkızık – Kanlı Gölet Şelalesi

7-Madenler Bölgesi – Göller Yöresi

8-Soğukpınar Köyü – Ketenlik Yaylası – Aras Şelalesi

9-Bakacak Mevkii – Cumalıkızık

10-Keles – Kocayayla – Kendir Yayla – Alaçam Yaylası

11-Keles – Gölet – Kocayayla

12-Teferrüç – Beşevler Mahallesi – Erikliyayla – Abıhayat – Kadıyayla

13-Maksem – Süleymaniye Köyü

14-Teferrüç – Beşevler Mahallesi – Gölgeli Kaynak

15-Maksem – Kadıyayla

16-Kadıyayla – Tonozyayla – Sarıalan

 

Yazı: Ferhan Petek Fotoğraflar: Aykut Güngör

Doğa yürüyüşü, Aykut Güngör

Başa dön tuşu