Hocam sorular klasik mi?

Zeki Müren sergisinden

 Klasik bir sınavdı bizimkisi, vermeye devam ediyoruz. Yazıp çizip anlatıyoruz. Tam 41 sayıdır size öğrendiklerimizi paylaşarak cevap veriyoruz. Gündemden uzak, kültürel magazin ile size şehrinizi anlatıyoruz. Temalar çerçevesinde hazırladığımız dosyalar ile klasik dergi yayıncılığı ilkelerini bir arada yaşatıyoruz.

 Üzerinden çok zaman geçtiği halde değerini yitirmeyen ne varsa artık klasiktir. O bir örnektir, rol modeldir. Bir kültürü, gustoyu gösterir. Seviye ölçütüdür artık. Alışılmıştır. Kökleşmiş ve yıkılmazdır. Daha önemlisi içinde birikmiş bir sanat barındırır. Sanattan kastım sadece kuralcı bir bakış açısı değil; Eski Yunan, Roma ve 17. Yüzyıl Fransız sanatıyla çıkılan en tepe noktadan günümüze yansımış tüm sanatsal anlayışlardır. Klasik dediğin müziktir, edebiyattır, tiyatrodur, heykeldir, resimdir, sinemadır, fotoğraftır ve en önemlisi tüm bunlardaki olgunluktur. Çok yönlüdür klasikler. Art bilgi barındırır. Usuldür. Yeniden doğuşla felsefenin ilk çağına inip özünü anlamış kendini yenileyen bir anlayıştır.

Klasikleri düşünün. Piyasada bir sürü araba var ama bazı modeller neden hep hatırımızda… Aradan yüzyıllar geçmesine rağmen hala keyifle dinlediğimiz tınılar yok mu? Döneminden bugüne büyük zaman dilimleri devrilmiş olmasına rağmen hala bizi etkileyebilen tiyatro oyunları! Çoktan seçmeli sınavlar çıktı çıkalı öğrencilerin sınıflarda sorduğu soru var tabi bir de: “Hocam sorular klasik mi?”

 Bu sayıda sayfalarımıza klasikler eşlik ediyor. Sayfaları çevirirken Mozart’ı duyarsanız şaşırmayın. Kendinizi bir anda Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nın konserinde görebilirsiniz. Fotoğraflara bakıp kendinizi maziyi yad ederken yakalayabilirsiniz. Çünkü eski Bursa sinemalardan size birer bilet ayarladık, belki o günleri anarken klasik sanatların en köklülerinden sinemada büyülü vakitler geçirebilirsiniz. Klasikleşmiş Binbir Gece Masalları’nın Bursa’daki nüshasına göz atabilirsiniz. Bursalıların ve anılarının buluşma noktası Mahfel’de, Yeşil’de ya da Koza Han’da içtiğiniz bir fincan Türk Kahvesi damağınızı şenlendirebilir. Nilüfer Antika Pazarı’nda aradığınız bir klasiğe rastlarsınız belki.

Elinizdeki geleneksel bir dergi. Baskısı ve kaliteli kağıdı ile size kaliteli sunumun keyfini yaşatıyor. Bununla birlikte dergibursa.com.tr ve sosyal medya hesaplarımızda nitelikli yayıncılık anlayışımızı bir kenara koymuyoruz. Güncel ve zengin içerik arayanları bekleriz. Bursa’da bugün ne var? Önümüzdeki hafta hangi konserler var? Festivaller, tiyatro, sinema, şiir dinletisi, gösteriler… Şehirde ne oluyorsa sitemizden takip edebilirsiniz. Tabi ki sıkıcı olmayan…

Editör notu: Belki klasik olacak ama istediğiniz sayfadan başlayabilirsiniz.

Yorumlar

comments

Bu da ilginizi çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu