Gülümsemenin rengi: beyaz

“Güzel bir gülüş, karanlık bir eve giren güneş ışığına benzer.” Tolstoy                                               

Gülmek her insana en yakışan yüz ifadesi. Bembeyaz dişler ve pembe-beyaz sağlıklı dişetleri de ışıltılı bir gülüşün anahtarı… Diş rengi, göz rengi ya da saç rengi gibi kişiye özgüdür. Dişin içerdiği elementlerin birbirine göre oranı, mine tabakasının kalınlığı, dentin tabakasının yoğunluğu dişin rengini belirler. Dişlerin mineralizasyon döneminde kullanılan tetrasiklin grubu antibiyotikler ya da aşırı florüre maruz kalınması sonucu içsel renklenmeler oluşabilir. İçsel renklenme kanal tedavisi sonrasında ve canlılığını kaybetmiş dişlerde de görülür. Dişlerin çay, kahve, sigara gibi renk veren maddelere uzun süre ve sıklıkla maruz kalması dışsal renklenmelere sebep olur. Size en uygun beyazlatma seçeneğinin seçilebilmesi için öncelikle renklenmenin sebebinin diş hekiminiz tarafından tespit edilmesi gereklidir. Beyazlatmanın etkili olması için temiz bir diş yüzeyi gereklidir. Bunun için beyazlatma öncesi diş taşı temizliği yapılmalı, plak kaldırılmalıdır. Sonrasında diş beyazlatma “klinik tipi” ve “ev tipi” adı verilen iki farklı yöntemle ya da bunların kombinasyonu şeklinde uygulanabilir.

Klinik tipi beyazlatmada; dişetlerinin izolasyonu sağlandıktan sonra diş yüzeylerine uygulanan yüksek konsantrasyonlu beyazlatıcı ajan lazer veya ışık kaynağıyla aktive edilir. Ortalama 45 dakika süren uygulama sonrası hızlı ve etkin bir beyazlama sağlanır. Ev tipi beyazlatma ise diş hekiminiz tarafından size özel hazırlanan beyazlatma plaklarıyla uygulanır. Hazırlanan bu plağın içine belirli miktarlarda beyazlatma jeli konularak, 1–3 hafta süresince günde 4–6 saat kullanılır. Ev tipi beyazlatmada çoğu vakada yeterli etki sağlamadığından; daha çok klinik tipi beyazlatma sonrası elde edilen beyazlığın idame ettirilmesi için uygulamayı tercih ediyoruz. Kanal tedavisi sonrası oluşan renklenmelerde; beyazlatıcı ajan gerekli izolasyon sağlandıktan sonra dişin içine yerleştirilir. İstenilen renk elde edilene kadar iki gün arayla işlem tekrar edilir. Diş beyazlatma işlemi sonrası renklendirici içecek ve gıdalardan bir süre uzak durmak elde edilen beyazlığın devamlılığı için gereklidir. Toplumda oluşan genel kanının aksine diş hekimi kontrolünde yapılan beyazlatmanın diş minesine herhangi bir zararı yoktur. Aksi takdirde bu uygulamayı hem kendimize hem sevdiklerimize yapmazdık.

Güzel bir gülüşün diğer bir bileşeni de sağlıklı pembe dişetleridir. Daha çok esmer bireylerde görülen kahverengi-mor skalasında dişeti renklenmelerinin sebebi dokuda biriken melanin pigmentidir. Çeşitli depigmentasyon teknikleri olmakla birlikte, lazer tedavisi bu amaçla yaygın olarak kullanılmaktadır. Tek seansta çoğu zaman anesteziye bile gerek kalmadan dişetleri doğal rengine kavuşmuş olur.

Yüzünüzden kocaman bir gülümsemenin hiç eksik olmaması dileğiyle…

Dt.Betül Arık
Dt.Betül Arık

 

Yorumlar

comments

Başa dön tuşu