Gözdeki sinsi tehlike

 

Halk arasında “Karasu” olarak bilinen glokom,  gözün tolere edebileceğinden daha fazla göz içi basıncının (göz tansiyonunun) meydana getirdiği hasar olarak tanımlanabilir.

Glokom, dünyada körlük nedenleri arasında katarakttan sonra ikinci sırada yer alıyor.

Glokom tanısı ve glokomlu hastanın takibi için göz içi basınç değerinin bilinmesi tek başına yeterli değildir. Görme alanı ve görme sinir başının ve sinirlerinin değerlendirilmesi takipte oldukça önemli. Görme alanı hastanın ifadesine bağlı muayene yöntemidir. Yaşlılarda, çabuk sıkılan kişilerde, glokomu ilerlemiş kişilerde güvenirliliği azalır. Bu nedenle daha objektif tanı ve takip cihazlarına ihtiyaç duyulur. Göz

Glokomda tanı ve takip çok önemli

Glokomda tanı ve takip çok önemliyken, hastanın ilaçlarını muntazam olarak kullanması daha da önemlidir. Glokomda hastanın genellikle hiçbir şikayeti yoktur. Bu hastalıkta tedavi yapılmadığı takdirde, görme alanında daralma ilerleyicidir. Bu safhada görme halen çok iyi olabilir ancak kişi borudan bakar gibi bir görüşe sahiptir. Görme hastalığın en son safhasında bozulur. Glokom ilaç ile olmazsa diğer tedavi seçenekleri ile kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Her ilaç herkese aynı ölçüde etki etmez, dolayısıyla tedavi oturana kadar sık kontrol gerekebilir. Kontrol edilemeyen glokom olgularında lazer uygulaması yapılabiliyor, eğer uygun değilse cerrahi yapılması şart olur. Cerrahi,  kaybı geri çevirici olmadığı gibi görmede de kayba neden olmaz. Dar açılı olarak bilinen tip glokomlarda ilaca ek olarak “lazer iridotomi” işleminin yapılması gerekir.

Glokomda tedaviye başlama zamanı ve hastanın tedaviye uyumu tedavinin başarısında etkili olur. Tanıda geç kalınmış olmak ne kadar kötü ise, yanlış pozitif tanı da o kadar zararlıdır. Çünkü tedavi için kullandığımız hemen tüm ilaçların yan etkileri vardır. Gereksiz yere yan etkilere maruz kalmak hiç de uygun bir durum değildir. Ayrıca kişinin kullandığı diğer ilaçlarla da etkileşimlerinin bilinmesi ve ona göre ilaçların tespit edilmesi gerekir.

Sağlık dolu bir yaşam diliyorum.

Prof. Dr. Haluk ERTÜRK
Prof. Dr. Haluk ERTÜRK

Yorumlar

comments

Başa dön tuşu