Gölyazı ve Ağlayan Çınar

Gölyazı ve Ağlayan Çınar hakkında bilgi

Bursa’nın gizemli geçmişini ziyaretçilerine, güzelliklerini onu çevreleyen Uluabat Gölü’ne yansıtan, Apollo’nun kanatları altındaki ada Gölyazı… Eşsiz günbatımı manzaraları, sıcacık insanları, efsaneleri ile Bursa’nın yüzlerce yıllık tarihine dayalı antik masalı…

Bora Şahin
Bora Şahin

Bursa’nın ilk yerleşim yerlerinden biri, göçmen kuşların uğrak yeri Uluabat Gölü’nün yuva olduğu 8 adacıktan birine, Halilbey Adası’na küçük bir köprüyle bağlanmış; sevimli, samimi bir ada Gölyazı. Leyleklerin, fotoğrafçıların, uçurtma şenliklerinin, bisiklet tutkunlarının gözbebeği bu ada, son zamanlarda yaşadığı değişim ve gördüğü ilgiyle daha da renklendi ve büyülü geçmişini gelecek nesillere taşımaya hazır.

Bora Şahin
Bora Şahin

Her yıl fotoğrafçıları, ressamları, müzisyenleri, edebiyatçıları, sporcuları, doğaseverleri, tarih ve mitoloji tutkunlarını buluşturan Gölyazı’da herkese yer var. Bu büyülü ada, orada yaşayanların sevgisi, günübirlik misafirlerin ilgisi, göçmen kuşların sadakati ve mitolojik kahramanlara ait ruhlarla korunuyor. Gölyazı’nın dilden dile anlatılan hikâyeleri, ekmeğini sudan çıkaran insanları ve seyre değer günbatımı manzaraları Uluabat Gölü’nün bereketli sularına yansıyor.

Tarihi mekânlara uğrayın, pencere ve kapı önleri çiçeklerle süslü evlerin önünden geçin, karşınıza bolca çıkacak olan leylekleri selamlayın; dar sokaklarında yürüyün, göle doğru inen yolları takip edin. Her gün öğleden sonra yapılan balık mezatlarına katılın. Burada yaşayanlarla sohbet etmenin keyfini yaşayın, Gölyazı’nın hikâyesini bir de onlardan dinleyin. Belki birinden, adını Napolyon’dan aldığını bildiğimiz kirazın aslında adını, eskiden Apolyont olarak bilinen Uluabat Gölü ve çevresinden aldığını da öğrenirsiniz. Adanın sizden misafirperverliğini ve güler yüzünü esirgemeyen, buradan mutlu ayrılmanızı kendisine görev edinmiş samimi insanları; size şehirlerin bunaltıcı, kasvetli havasını da, asık suratlı mutsuz şehir insanlarını da unutturacak.

Gölyazı ve Ağlayan Çınar hakkında daha fazla bilgi için tıklayın. 

Yorumlar

comments

Bu da ilginizi çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu