Eskimiş değil yaşanmış

Bursa’da bir pazar yeri düşünün ki her ayın 3. pazar günü on farklı şehrin hatıralarını, yaşanmışlıklarını aynı yerde buluşturuyor. Bursalılar, önünden geçtikleri her tezgâhta başka bir anısıyla yüzleşiyor, çocukluğuyla selamlaşıyor.

 

Naftalin kokusu sizi heyecanlandırıyorsa, kulaklarınızın pası ancak gramofonlardan çıkan seslerle siliniyorsa, eski plaklar gözünüze kıymetli mücevherler gibi görünüyorsa kısacası geçmişe ve “klasikler”e karşı özel bir ilginiz varsa Bursalı olmanın bir ayrıcalığına daha sahipsiniz demektir. Çünkü eski eşya meraklıları, nostalji tutkunları, koleksiyoncular her ayın üçüncü pazar günü aynı yerde buluşuyor. Bursa’da bir ilke imza atan Nilüfer Antika Pazarı, 10 farklı şehirden gelen 200’den fazla antikacının, ziyaretçilerin anılarıyla dolup taşıyor. 2016’nın Temmuz ayında, İhsaniye Kapalı Pazar Yeri’nde açılan pazar, ilk gününden bu yana büyük bir ilgi görüyor. İstanbul, İzmir, Ankara, Afyon, Konya, Balıkesir, Yozgat, Antalya, Sivas… Türkiye’nin dört bir yanından anılar, antikalar, yaşanmışlıklarla dolu nostalji kokan eşyalar Bursa’da bir araya geliyor.

Eskilerin günlük hayatlarında kullandığı, onlara göre sıradan ama bize göre nostaljik araçlar, sesi tozlu radyolar, arkası tüplü, ekranı karıncalı televizyonlar, yaşı 200’ü geçen malzemeler, kelimeleri ekrana değil direk kağıda aktaran daktilolar, kristal çay bardağı takımları, binbir işçilik barındıran porselen kahve fincanları, yemek takımları, bakır taslar, ahşap sandıklar, horozlu saatler, içindeki çiçeği kıskandıran zarafette renk renk cam vazolar, gümüş tepsiler, şekerlikler, gaz lambaları… Her biri sizi geçmişin başka bir dönemine götürecek eşyalarla dolu Nilüfer Antika Pazarı. Belki de çocukluk yıllarınızdan hayal meyal hatırladığınız, en son babaannenizin evinde gördüğünüz guguklu bir saat çıkacak burada karşınıza. Ya da karşılaşınca sizin dedenizden kalma olduğuna yemin edebileceğiniz kadar tanıdık gelen köstekli bir saate takılacak gözleriniz. En son ilkokula giderken elinize aldığınız bir oyuncak tutacak elinizden. Anneannenizin kullandığı hasır bir çanta ile de karşılaşabilirsiniz. Kulağınıza gelen cızırtılı bir ezginin peşine düşeceksiniz belki de… Telefon numaralarının şimdiki kadar uzun olmadığı yıllardan kalma koyu yeşil bir hatıra göreceksiniz bir tezgâhta. O sizi tüm heybetiyle selamlarken içinizde hemen yanına gidip uzun uzun numara “çevirdikten” sonra “alo” deme isteği uyandıracak. Türkiye’ye gelen ilk televizyonlardan birine denk geleceksiniz belki. “Büyüyünce kovboy olacağım” dediğiniz yıllara doğru küçük bir yolculuk yapacaksınız. Çünkü burada, eskiden her pazar sabahı aynı saatte başına geçip kovboy filmleri izlediğiniz televizyonla da göz göze gelebilirsiniz. Eskiden izlediğiniz, televizyonun yeni yeni renklendiği, ilk özel kanalın açıldığı yıllardan kalma bir dizinin ya da çocukken izlediğiniz bir filmin afişine ne dersiniz? İlk gençliğinizde odanızın duvarlarını süsleyen, hayran olduğunuz ünlülerin posterlerini de görebilirsiniz. Bu pazarın tezgâhları önünden geçerken bazen tarifi mümkün olmayan bir neşe dolacak içinize, bazen de hüzün. Bir adımda buruk bir gülümseme belirecek yüzünüzde, diğer adımda hafifçe dolacak gözleriniz.

Koleksiyoncuların, koleksiyonları için en nadide parçaları, ziyaretçilerin hayatlarından kesitler bulabileceği Nilüfer Antika Pazarı, Bursa Antikacılar ve Antika Sevenler Derneği, Bursa Sivil Toplum Derneği ve Nilüfer Belediyesi işbirliği ile hayata geçti. Ayrıca Türkiye’nin, İstanbul ve Ankara’dan sonra üçüncü Bursa’nın ise ilk antika pazarı olma özelliği taşıyor. Temmuz ayındaki açılışının ardından her kurulduğunda büyük ilgi gören pazar, gördüğü ilgiye bakılacak olursa binlerce antikayı, ona gözü gibi bakacak manevi sahipleriyle buluşturmaya uzun yıllar devam edecek… 

 

 

Yorumlar

comments

Bu da ilginizi çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu