Devinim

Gölyazı - Engin Çakır

Çok sevdiğim bir atasözümüz var: “İşleyen demir pas tutmaz (veya ışıldar).” Çok sevmemin nedeni ise üretimi tetikleyen ve vurgulayan bir anlam içermesi. Bir yandan tembel tembel oturmanın yetenekleri körelttiğini, diğer yandan çalışan kişinin ise daha faydalı işler yapacağını belirtir. Bir başka anlatımla harekette bereket vardır…

Bizim devinimimiz daha Bursa’yı anlatmaya başladığımız ilk gün başlamıştı. Bugüne dek sergilediğimiz tüm tutum ve davranışlarımız “üretmek” içindi. Şehirde nerede hareketlilik olsa işin içindeydik ya da takipteydik. Devinimin yarattığı üretkenliği aradık. Bu sayımızın temasını hareket olarak belirlememizin sebebi de onunla gelen verimliliğe inanmamız oldu.

Hareket temamızın içeriğinde ise şehirde “hareket” ile en çok özdeşleşmiş sanat dalına geniş yer vermeye karar verdik. Çünkü tam zamanıydı. Her sahnenin hareketli olduğu bu dönemde tiyatroya yakın plan bakmak bize hem nostalji hem de arşivlik bir hazine sundu. Bursa’daki tiyatro kültürünün dününü, bugününü, mihenk taşlarını, önemli dönemeçlerini araştırdık. Tiyatronun Bursa ile bağlarını ve bugününü değerlendirdik. Ahmet Vefik Paşa’dan Feraizcizade Mehmet Şakir’e tüm önemli figürlere detaylı bir bakış sergiledik. Ahmet Vefik Paşa Devlet Tiyatrosu Müdürü Ömer Naci Topcu ile tiyatroyu ve tiyatrodaki hareketi konuştuk. Bursa’yı oldukça hareketlendiren Nilüfer Tiyatro Festivali’nde neler olduğuna eğildik. Tiyatro adına Bursa’da neler oluyor anlamaya çalıştık.

Bir diğer geniş çaplı araştırmamız da hareketin Bursa’daki merkezi sayılabilecek Bursa Terminali’nin nostalji kokulu tarihi oldu. Kavuşmaların, ayrılıkların, özlemlerin, uğurlamaların, sevinçlerin ya da üzüntülerin en yoğun duygu durağı olan terminal dosyamız, “santral garaj” günlerine özlem duyanlar için harika duygu kırıntıları barındıran bir zaman tüneli gibi… Bursa’nın çok değerli isimlerinden Raif Kaplanoğlu’nun arşivinden yansıyan kareler birçoğumuzu eski günlere götürecek.

55 senedir süregelen festivalimizi ise hem Bursa’ya hem de Bursa Festivali’ne büyük emekler vermiş Ahmet Erdönmez aktarıyor. Kimler gelmiş kimler geçmiş diye merak edenler, festivali yaşamaktan keyif alanlar bu dosyaya mutlaka dikkat kesilmeliler.

Bursa’daki hareketlilik hiç bitmiyor. Takip edip, damıtabildiklerimizi sizlere aktarıyoruz. Fotoğraflarımıza yansıyan hareket duygusundan tutun da harekete geçiren her detaya kadar dolu dolu bir sayı oldu. Şehrimiz hiç durmuyor, hadi ben de kaçtım…

Yorumlar

comments

Bu da ilginizi çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu