Derin bir “nefis”  

Siz de derin bir soluk aldıysanız, “varlığımıza doğru” bir yolculuğa başlayabiliriz. Başlamadan önce ilk nefes aldığımız güne bir gönderme yapacağım ki, yolumuz aydınlansın. Bursa için ilk haykırışımızı bir kez daha hatırlatıyorum: “Bursa’nın demini alıp, size dergi yapacağız.”

 İşte o “dem” aldığımız nefesti. Bursalılardan, Bursa değerlerinden, Bursa’ya değer katanlardan, dünya değerlerinden besledik ruhumuzu. Yolculuğumuz o nefesle yaşam doldu. Yola ilk çıktığımızda, yeni bir soluk olarak karşınızdaydık. Bugün ise 6 senesini devirmiş, soluksuz bir yoğunlukla tekrar tekrar kendini yenilemiş bir yayın olarak karşınızdayız. İlk günkü çizgimizi korumak adına attığımız her adımı öz benliğimizde aradık. Karakterimizi aldığımız her nefeste tazeledik. Nefesimizi kesen her şeyi size anlatmak için çabalıyoruz. Sürç-i lisanları notlar halinde bekleriz.

“Bir nefeste hiçlik” ne demekmiş onu aradık bu sayıda. Doğal olarak yolumuz Neyzen Tevfik ile buluştu. İçimize üfledi, kalakaldık. Daha o nefesi tüketememişken yolumuza ruhu ferah Bursalı bir gönül yolcusu kendi tabiriyle “yolu uzun bir karınca” çıktı, mest olduk. Ney seslerinin bize gösterdiği yolda ilerlerken karşımıza çıkanlar, bir nefesin etrafında buluşup meşk eden Bursalılar oldu. Gezeklerine bizi ortak ettiler. Ses biraz daha yükselsin zurna sesleri de gelsin dedik. Çalgıcı Mektebi’nin kapısını çalarak Romanlara konuk olup neşelerine ortak olduk. Ardından bu kadar nefes aldık yine yetmedi. Oradan kalktık Bursa’nın soluk kesen bir manzarasına koştuk. “Çınarlı yol” diye bilinen Dudaklı – Gölbaşı mevkiindeki doğa harikasına uğradık. Oksijeni içimize çektik, ağaçlardan kurulu bu olağanüstü koridorun tadına baktık. 4000 senelik go oyunu ile güzel bir “gohh” çektik. Son olarak ise Bursa Bursa’dan çıkmış “zımba” gibi genç bir müzik grubu ile Tarihi İnkaya Çınarı’nda güzel bir nefes daha aldık. Sözün kısası biz nefes nefese devam ediyoruz. Nefesimizi içimize her çektiğimizde yenileniyoruz ve yaşam neredeyse oraya doğru gidiyoruz.

Geçtiğimiz sayıda müjdesini verdiğimiz Bursa Fotoğraf Yarışması da nisan ayının gelmesi ile birlikte başlamış oldu. 27 Nisan 2016 tarihinde ise son bulacak. Bu seneki yarışmanın özelliği ödül sayısının 3 ile sınırlı olmaması. Onlarca ödül ve hediye yarışmaya katılacakları bekliyor. Katılımlar sürerken sürpriz hediyeler de açıklanacak. İlki katılım rekoru sağlamış bir yarışma olması, yeni yarışmanın daha da çetin geçeceğini gösteriyor. Katılan herkese bol şans.

 

Keyifli okumalar.

Yorumlar

comments

Başa dön tuşu