Can suyu

Hayatta bazı şeylerden vazgeçemeyiz. Onlar bizim hayatta olmamızın, yaşamımızın temel kaynağıdır. Yani bizim için su gibidir, vazgeçilemez yeri başkasıyla değiştirilemez.

Hayatımızın “su gibi vazgeçilmezler listesi”nin en başında büyük bir çoğunluk için aile yer alır. Peki ya sonra? Hiç ailemizden sonra vazgeçemeyeceğiniz dostlarınızın listesini yaptınız mı? Sizin için su kadar değerli dostlarınız kimler?

Can suyu

Listeyi yaptınız; peki bu su kaynağınızı kirletmemek, kurutmamak için neler yapıyorsunuz? Bazen hayat telaşından ve karmaşasından unutuveririz su kaynaklarımızı. Stres bizi yavaş yavaş kurutup insanlığımızdan uzaklaştırırken bize can verecek, enerjimizi yenileyecek su kaynaklarımıza başvurmayı unutuveririz. Oysa bizi olduğumuz gibi seven ailemizle, dostlarımızla şöyle kana kana bir sohbetin, yudum yudum dertleşmenin yerini hiçbir şey tutmaz. Sevgi dolu bir kucak ve neşe dolu bir dost sesi bizi dertlerimizden tasamızdan arındıracak, su gibi bizi canlandıracak en değerli hediyedir bizim için.

Bazen bir dost eli su gibi arındırır, temizler bizi… Düşüncelerimizden kirlenmiş iç dünyamızı kötü ve gereksizlerden arındırmak, iyi ve doğru olanları seçmek ve parlatmak için güvenilir bir dost en iyi çaredir. Su gibi temizleyecek, parlatacaktır bizi dost sözleri… Hayatımız su gibi değerli insanlarla dolu. Ama malesef insanoğlu nasıl dünyadaki suları kirletip kendi hayat kaynağını yok ediyorsa, ruhunun su kaynağı dostlarını da ihmalsizlikle yok edebiliyor. Dostlarımıza onların bizim için ne kadar değerli olduklarını sık sık hatırlatmayı unutmayalım. Terden sırılsıklam olmuş vücudumuz için, dilimiz bir karış dışarıda su ararken, içtiğimiz suyun kıymetini nasıl biliyorsak; gerçek dostlarımızın da aynı hassasiyette kıymetini bilelim. Su gibi şeffaf, katkı maddesiz, temiz ve sonsuza akan gerçek dostlarınızın hep yanınızda olmasını ve ölene kadar size can suyu olmaya devam etmesini dilerim.

* Lütfen bu yazıyı okuduktan sonra “can suyunuz” birkaç dostunuzu arayıp “kana kana” sohbet eder misiniz?

Özlem Şenkoyuncu
Özlem Şenkoyuncu

Yorumlar

comments

Başa dön tuşu