Bursaspor hangi takımlardan oluştu?

 

Bursaspor 1963’te imzalanan protokolle 5 takımın (Akınspor, Çelikspor, Pınarspor, Acar İdmanyurdu, İstiklâl) birleşmesinden oluştu.

“Daha sonra armanın ne olacağı tartışıldı. Yapılan toplantıların ardından alt kısımda kulübün isminin yazıldığı, Uludağ’ın resmedildiği orta kısmın hemen altında kuruluş yılı olan 1963 rakamı ve en üst bölümde de birleşen kulüplerin renkleri ile 5 adet yıldızdan oluşan bir arma ortaya çıktı. Ancak ilerleyen günlerde ekonomik güçlükler ve fikir ayrılıkları nedeni ile birleşme hazırlıkları yavaşladı. Bunun üzerine Orhan Şeref Apak hemen Bursa’ya geldi ve dönemin Valisi Fahrettin Akkutlu ile birlikte yaptığı temaslar sonucunda bu 5 kulübün birleşmesi kesinleşti. Ardından 50 bin lira teminat mektubu ile taahhütte bulunularak Bursaspor’un 2. Milli Lig’e alınması için Federasyon’a resmen müracaat edildi. Bu müracaatın kabul edilmesi ile birlikte 1 Haziran 1963, Bursaspor’un kuruluş tarihi oldu.”

Akınspor

“Cumhuriyet ile yeşeren gelişme ortamında, her alanda olduğu gibi sporda da büyük gelişmeler yaşanıyordu. Rekabetin en üst seviyede yaşandığı amatör ligde, Bursa temsilcilerinin büyük başarılar elde etmeye başladığı yıllardı. Özellikle 1955 yılında Acar İdman Yurdu, 1959 yılında Güvenspor Türkiye Şampiyonu olurken, Merinos birçok defa 2.lik, 3.lük elde etmişti. Bursaspor hangi takımlardan oluştu Bursaspor hangi takımlardan oluştu.

Çelikspor

Henüz bugünkü kadar gelişememiş olan Bursa’da futbol büyük bir ilgi ve alakayla takip ediliyordu. 10 binlerin stada toplanması dönemin Futbol Federasyonu Başkanı Orhan Şeref Apak’ın dikkatinden kaçmamıştı. 

İstiklal

Acar İdmanyurdu

Yeni oluşturulan 2.Milli Lig’e Bursa’yı temsil eden bir takımın da olmasını istemişti. Bunun üzerine Bursalı amatör kulüpler; 13 Nisan 1963’te Akınspor ve Acar’ın teşebbüsü ile Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğü’nde Mehmet Göral başkanlığında toplanmışlar ve Bursaspor adı altında birleşerek, 2. Milli Lig’e girme kararı almışlardı.

Müessese kulübü olan Merinos, Sümer ve Nilüfer de bu birleşmeye katılma imkanlarının olmadığını ancak destek verdiklerini açıklamıştı. Bunun üzerine Akınspor, Acar İdman Yurdu, Çelikspor, İstiklal ve Pınarspor  Bursaspor’u meydana getirdi.”

Bu da ilginizi çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu