Bursalı bir fotoğraf sevdalısı… Fatih Özenbaş

Bursalı bir fotoğraf sevdalısı… 1985’ten bu yana fotoğraf makinesi ile arkadaş fakat 1991 yılından beri bir fotoğraf profesyoneli. Kendi ifadesi ile fotoğrafçılığın alaylılarından…

Fatih Özenbaş
Fatih Özenbaş

Kimdir?

Setbaşı İlköğretim Okulu, Erkek Lisesi ve Uludağ Üniversitesi İ.İ.B.F. İşletme Bölümü’nde okuduktan sonra, fotoğrafa olan merakı yaşantısını değiştirmiş Fatih Özenbaş’ın. 1993 yılından bu yana Atlas dergisi için hem Türkiye’de hem de Kazakistan, Hindistan ve Nepal gibi ülkeler başta olmak üzere dünyada birçok yer, kişi ve konuyu fotoğraflarına sığdırmış. Özenbaş’ın 7 adet kişisel sergisi bulunuyor. Aynı zamanda Türkiye’de Nepal fotoğraf sergisi açmış ilk kişi. Nepal sergisini 1994 yılında Bursa’da sergiledikten sonra İstanbul Yıldız Sarayı’nda bu sergiyi yineledi. Ulusal ve uluslararası pek çok yarışmada başarılara imza atan fotoğraf sanatçısı son dönemde ise dağ köylerinde belgesel fotoğraf çalışmaları üzerinde çalışıyor. Fatih Özenbaş aynı zamanda Bursa’da reklâm fotoğrafçılığı yapıyor. Her karenin öyküsüyle ilk günkü heyecanını yeniden yaşayan sanatçı sıkça seyahatlerde bulunuyor ve sürekli fotoğraf çekiyor.

”Yaşam tarzıyla benimsediğim fotoğrafçılığa ilk kez yirmi sekiz yıl önce başladım. Dağcılık yaptığım yıllarda doğası ve muhteşem manzaralarıyla Uludağ, fotoğrafçılığa ilgi duymamı sağladı. Böylece doğa sporları ve fotoğraf bir araya gelince başarılı çalışmalara imza atmaya başladım.”

“1991 yılında profesyonel fotoğrafçılık hayatım başlamıştı. 1993 yılında Atlas dergisiyle çalışmaya başladım. İlk defa kendi imkânlarımla yaptığım yurtdışı seyahatim Nepal’dı. O yıllarda Türkiye’de pek adı duyulmayan bu ülkeyi anlatan fotoğraflarımla İstanbul Yıldız Sarayı’nda Türkiye’deki ilk Nepal sergisini de açmış oldum. Bu seyahatim diğer uzun seyahatlerimin de başlangıcı oldu. Hindistan, Kazakistan ve Avrupa’da birçok ülkeyi gezdim. Bu ülkelerdeki insanları ve kültürlerini fotoğraflayıp Atlas dergisinde konularını yaptım.”

“Anadolu’nun dört bir tarafına yaptığım uzun seyahatlerle de o zamanlarda daha adı duyulmamış Akdeniz ve Ege’nin cennet koyları, yüksek yaylalardaki insanların yaşamı ve Anadolu’nun farklı kültür mozaiğini anlatan konularım da Atlas Tatil’de yayınlandı. En önemli çalışmalarımdan biri de Anadolu’daki tarihi kültür değerlerimiz için yaptığım seyahattir. Turizm Bakanlığı’ndan izinle oldukça detaylı olarak müze ve ören yerlerini çalıştığım bu seyahatin sonucunda Türkiye’deki en kapsamlı arkeolojik arşivi oluşturdum. Bu arşivle Atlas Arkeo dergisinde birçok konu yapıldı ve halen de kullanılıyor.”

“Her zaman tek başına çalışan bir fotoğrafçı olmama karşın eşim Tuğba Özenbaş ile tanıştıktan sonra hem fotoğraf tutkumu, hem de yollarda geçen hayatımı paylaşarak yaşıyorum. Eşimle çok iyi bir ekip olduk. Eşimin fotoğrafçı ve grafik tasarımcı olması her yönüyle iş hayatımızı daha da etkin hale getirdi.”

“Gezi fotoğrafçılığı profesyonel hayatımızın en heyecanlı ve keyifli bölümünü oluştursa da aynı zamanda uzun yıllardır profesyonel reklam fotoğrafçılığı yapıyorum. Reklam ve tanıtım çekimleri bu meslekte oldukça önemli bir yer tutuyor. Yoğunlukla ürün tanıtımları ve katalogların yanında otel ve iş merkezlerinin çekimlerini yapıyoruz. Doğada olduğu gibi reklam çekiminde de ışık her zaman başrolde, ortamı çekici kılan ve estetiği oluşturan en büyük etken. Kapalı bir mekânı daha büyük, daha ferah ya da daha çekici göstermek fotoğrafçının yeteneğine ve yaratıcılığıyla sınırlıdır. Bu nedenle reklam fotoğrafçılığının da sanatçı için ayrı bir cazibesi vardır.”

“Seyahatlerimizde fotoğrafçılığın doğasında olan keşif duygusunu yıllar geçse de ilk günkü gibi yaşıyoruz. Bu da bize yeni projeler yaratmak için enerji veriyor. Son dönemde kitaba yönelik projelerimiz var. Uzun yılların birikimini yeni çalışmalarımızla birleştirerek titiz ve detaylı kaynaklar ortaya çıkarıyoruz. Seyahatlerimizi doğru ışığın zamanına göre planlıyoruz. Değişken hava koşulları sabırlı bir yapıyı, farklı kültürlerin insanını anlamak da sosyal bir kişiliği gerektiriyor. Bizimki her yönüyle, her an yola çıkmaya hazır, fotoğraf peşinde bir hayat.”

Yorumlar

comments

Bu da ilginizi çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu